Nejvýznamnější malíři: od impresionismu k abstrakci

• Francie Les Plus grands peintres du monde, de l'Impressionnisme au Surréalisme et à l'Abstraction
Francie, 2014, 12x51 min

Režie:

Jacques Vichet

Životní příběhy a průřez tvorbou nejvýznamnějších malířů od impresionismu k abstrakci. (Česká televize)

bohemia_regent

Díly: 1) Pointilismus. Paul Signac (režie Jacques Vichet, 2014) ***, 2) Fauvismus. Maurice de Vlaminck (Ralf Liderman, 2016) ****, 3) Surrealismus. René Magritte (Ralf Liderman, 2016) ****, 4) Gustav Klimt, Egon Schiele (Jacques Vichet, 2017) ****, 5) Kubismus. Georges Braque (Ralf Liderman, 2017) ****, 6) Paul Klee (Jacques Vichet, 2017) ****, 7) Suzanne Valadonová, Maurice Utrillo (Ralf Liderman, 2017) ****, 8) Symbolismus. Ferdinand Hodler (Jacques Vichet, 2017) ***, 9) Edouard Vuillard, Pierre Bonnard a skupina Nabis (Jacques Vichet, 2018) ****, 10) Fauvismus. André Derain (Jacques Vichet, 2018) ***, 11) Impresionismus. Mary Cassattová (Jacques Vichet, 2019) ***, 12) Surrealismus. Joan Miró (Jacques Vichet, 2018) ****. -------- V titulcích (všech dvanácti dílů) seriálu uvedeno: český název Nejvýznamnější malíři světa. Od impresionismu k abstrakci. Dále v titulcích (jednotlivých dílů) seriálu uvedeno: režie Jacques Vichet (8 dílů), Ralf Liderman (4 díly); rok výroby 2014 (1 díl), 2016 (2 díly), 2017 (5 dílů), 2018 (4 díly). ()

Marze

V díle Maurice de Vlaminck mě malířovi krajinářské obrazy fascinovaly. Včetně jeho rané tvorby extrémních barev. Jako jemu se mě nelíbí Piccaso a Kubismus opravdu neguje přírodu. Nepochopitelný je jeho příklon k německému fašismu. V dalším díle Mary Cassattová pocházela z vyšší střední třídy a proto se zajímala o inpresionismus, který pomáhala prosadit do konzervativní země. Měla vyjímečný pozorovatelský talent a vyvíjela nové malířské techniky. Její předci byli francouzští přistěhovalci do Ameriky v roce 1662 , kteří dnes již vyhynuli po meči. V díle je neobvyklé množství ukázek jejích obrazů, které jsou hodně zalidněny. Pozoruhodné je, že pro feministky této doby bylo mateřství ještě podstatou života. V díle Andre Derain se mi malířovi obray moc nelíbily. V díle Schiele a Klimt se mi obrazy malířů nelíbily. Magritovi ano -  jeho muzeu v centru Bruselu jsem byl těsně před pandemií. ()