Dva přátelé – jeden chudý a druhý bohatý – spolu staví loď. Jenže jejich projekt i přátelství se rozpadnou, když oběma padne do oka stejná žena. (Netflix)

Willy Kufalt

Loď v trávě, distribuovaná aktuálně v rámci výběru starších francouzských filmů Netflixem, mě na první pohled okamžitě zlákala, přestože jsem jména většiny herců ani režiséra neznal. Během sledování jsem si říkal, že mi to stylově hodně připomíná filmy tzv. nové vlny 60. let, ale kupodivu víc ty polské a československé, než přímo francouzské, ba skrze vztahový trojuhelník dvou mužů a jedné ženy i další motivy (především ta loď, byť tady ne přímo na moři, jen na trávě...) jsem si několikrát vzpomněl na Polanského Nůž ve vodě (1962). Skončí film a já díky ČSFD teprve s velkým překvapením zjistím, kdo se to na filmu podílel jako jeden ze scenáristů! A že Loď v trávě je vlastně jeden z mnoha filmů osvědčené scenáristické dvojice Roman Polanski – Gérard Brach, který ale tentokrát nerežíroval Polanski, ale výjimečně ten druhý a méně známý (Brach). Po většinu času jsem zde sice necítil až tak silné dojmy oproti zmíněnému Nože ve vodě, což bude možná i tím, že tam bylo souvisle přítomné napětí mezi třemi protagonisty, zatímco zde se objevuje kromě dalších epizodních postav i nejeden střih v čase a napětí v některých místech dokáže chvílemi povolit. Díky velmi přirozenému herectví, civilním dialogům a uvolněné atmosféře jde o drama, které se většinou sleduje příjemně a teprve k závěru se vztahy naplno vyhrotí. Před koncem jsem se zamýšlel nad hodnocením, které udělím, a hledal výraznější důvod ke 4 hvězdičkám. Záhy přišlo vyvrcholení, které mě pocitově slušně rozsekalo a udělalo z celého jednoduchého příběhu v pravou chvíli silnou záležitost. Takže ano, 4* jsou jasné a rád se časem podívám i opakovaně. Stejně mám ale pocit, že kdyby film tenkrát dokončil a natočil Polanski, asi by s jeho stylem v plné formě vyzněl ještě o něco silněji. [75%] ()

rivah

Lehkonohé dialogy, dobří herci i režie. Překvapivý konec. Film působí stále originálně a živě (č.tit. v databázi). ()