Stříbrný blesk

• slovenský

Strieborný blesk

Akční / Komedie / Krimi / Romantický

USA, 1976, 114 min

V expresním vlaku Silver Streak, dojde k vraždě profesora, který objevil důkaz padělků Rembrantových děl, Gene Wilder tomu chce za každou cenu přijít na kloub a zachránit ženu, kterou zde potkal, cestou je ovšem několikrát vyhozen z vlaku a dokonce potká i stupidního šerifa (v USA asi nebude vzácností), dobrá komedie, ikdyž trochu roztahaná, kde humorných scén moc nenalezneme.(17.8.2009)

Akční komedie s příjemným Genem Wilderem a pár minut si také zahrál Richard Pryor, ale netvoří tu zas až tak sehranou dvojku. Jde o zcela standartní komedii s pár akčníma scénama a hlavně velmi solidními kaskadérskými kousky. Ale jinak je to spíše nudná komedie o vlaku, který si to uhání směr Chicago a občas z něj hlavní hrdina vypadne (nebo je vyhozen), aby se zase jako bumerangem vrátil. Jinak nic moc. Hudba: Henry Mancini(30.12.2010)

Příjemná akční komedie (ne, není to detektivka, ani krimi, i když si z detektivky bere jisté drobné prvky, ale to i z jiných žánrů), která lavíruje mezi žánry, aby nakonec předvedla i slušný katastrofický film - mně se totiž ten závěr v Chicagu moc líbil. Snímek navíc obsahuje spoustu odkazů k tehdy známým filmům, ale neparoduje je, jen využívá jejich atributy (třeba buranský texaský polda, kdepak už jsme ho viděli? Nebo ten vysoký chlápek s těmi divnými zuby, nepřipomíná až nápadně jednu postavu z Bonda? atd.). Můj oblíbený herec Patrick McGoohan zde opět dostal, jak se při jeho americkém angažmá stalo zvykem (a v seriálu Columbo dokonce třikrát), roli padoucha a zahrál ji zas skvěle. A popravdě jsem nečekal, že se Gene Wilder nebude pitvořit. ale zahraje docela uvěřitelnou roli, na níž hodně pobaví třikrát opakovaná hláška po třikrát stejné situaci... Ok, není to veledílo, ale skutečně jsem se příjemně pobavil.(29.12.2018)

Průměrně zábavná i chytrá komedie s docela slušným obsazením. Gene Wilder mi silně připomíná Pierrea Richarda, ale o něco více mi sedí. Pěknou Jull Clayburgh je fajn stejně jako až v poslední třetině filmu se objevující Richard Pryor a jeho komediální talent. Celkově je to průměrná zábava, která se chvílemi až moc opakuje (jasně, borec 3x vypadne z vlaku a vždy ho opět nějak dožene:)). Pravděpodobně je i film minimálně zapamatovatelný, protože zde nejsou extra silné vtipy ani momenty. Tedy snad kromě "krém+rádio+čepice"... PS: závěrečná cesta vlaku by se v ČR nestala... ať žije kontrola bdělosti strojvedoucího:)(17.8.2009)

Richard Pryor se zde objeví bohužel až v poslední třetině a právě jeho společné výstupy s Gene Wilderem patří k tomu nejlepšímu. Scénka s "krémem na boty, parukou a rádiem" neměla chybu a musí se vidět.. Později spolu natočili ještě komedie BLÁZNI VE VĚZENÍ, NEVIDÍM ZLO, NESLYŠÍM ZLO (r. Arthur Hiller) a LHÁŘI a v nich už byly jejich role rovnocenné.(23.1.2007)