Perníková chaloupka (TV film)

Hansel and Gretel

Fantasy

USA, 1983, 45 min

Tim Burton

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Úžasně obskurní. Nutné hodnotit s vědomím omezeného rozpočtu a televizní stylizace. Spousta humoru vychází z naivního až přehrávajícího výkonu herců (pozor, jde o verzi pohádky s asijskými herci), ale výtvarný styl funguje skvěle (vrcholem je dům, který vyzvrací sám sebe). K vidění na výstavě Tim Burton a jeho svět.(29.3.2014)

• juta

Ze začátku si říkáte, jak mohl takovou zrůdnost natočit Tim Burton? Otřesné kulisy, kterým se ani pomalu kulisy říkat nedá, špatní herci, hrozný hudební podkres... potom po nějaké době to nějak vstřebáte a už si na to všechno zvyknete, nějakou podobnost třeba v postavičkách s Timem spatříte a pak se už trochu i bavíte.(6.9.2018)

• Adam_Musil

Tima Burtona jsem poznal, jsou zde jeho klasické výtvarné prvky a barevnost z těchto let a vlastně režisérových začátků. Je to velice zvláštní a jednoduché zpracování všem známé středoevropské pohádky, proto mě poněkud zaskočila volba asijských herců, i když macecha mi přišla až "deppovsky" bláznivá. Závěr zpracování bych pak shrnul jako doslova hru s barvami a ve srovnání s pozdějším počinem režiséra "Charlie and the Chocolate Factory" bych tento snímek hodnotil jako více chaotický, ale přihlížím k tomu, že v 80. letech si mohl Burton, jako začínající režisér, sotva něco lepšího dovolit. Snímek přesto hodnotím tak, jak jej hodnotím, protože o veledílo se nejedná.(2.1.2017)

Kdybych tuhle adaptaci jedné z mých nejoblíbenějších pohádek z dětství viděl pouze jednou, asi bych nemohl hodnotit. Ale jakožto kustod na výstavě Tima Burtona, kde tahle záležitost hrála od začátku pracovní doby do jejího skončení, jsem měl tu možnost jí vidět nesčetněkrát. Možná právě díky tomu jsem dokázal ocenit její přednosti a přenést se tak přes prvotní "wtf" dojem. Snímek je ujetý po všech stránkách, o tom žádná, ale fanouškovi to dá alespoň nahlédnout do podivné Burtonovy mysli, která je patrně plná všelijakých stínů, klaunů a cukrkandlů.(7.2.2017)

Viděno na výstavě Tima Burtona v Praze. Je to zajímavé ztvárnění známé pohádky, která se v Burtonově podání stává psychedelickou a místy i hororovou podívanou. Příběh je jednoduchý a přímočarý, jak se dá u pohádky očekávat ale teprve osobitý režisérův přístup z něj dělá něco víc (např. Jeníček s Mařenkou jako Asiati, křiklavá barevnost, odpudivá čarodějnice, která má místo nosu lízátko nebo zkáza chaloupky). Pro TB to byla zřejmě dobrá zkušenost pro jeho pozdějšího Karlíka a jeho továrnu.(8.5.2014)