Série(2) / Epizody(12)

Šestidílné kriminální drama, jehož hlavní devízou je atraktivní prostředí. Zločin se totiž odehrál na palubě britské jaderné ponorky Vigil, vyzbrojené nukleárními raketami. A protože ta nemůže přerušit svou strategickou misi na moři, musí se policejní vyšetřovatelka dopravit na její palubu. Zde se musí nejprve sžít se zcela novým prostředím a kromě vyšetřování vraždy jednoho z námořníků se také vyrovnat se svými osobními démony. Hlavní roli v seriálu ztvárnila Suranne Jonesová. (Česká televize)

Mamutol odpad!

Děj seriálu je zasasen do celkem atraktivního prostředí nukleární ponorky. Zpočátku zajímavý sled událostí (havárie rybářské lodi) celkem rychle zvolnil tempo a stala se z toho multikulti LGBT srágora. Hlavní inspektorka se nám díky flashbackům předělala na lesbu, všude běhá hodně bubáků, samozřejmě ten nejčernější bubák je velitelem ponorky, lékařka na ponorce je asi z Indie a nakonec ve finále v posledních minutách tam ještě šoupnuli teplý hošany taky správně barevně promíchaný. Chce se mi blejt. Navíc v posledním díle je spousta fatálních chyb kolem kontaminace prostředí a také nelogické chyby (např. ponorka nabírá vodu a jde ke dnu, ale zničeho nic na povel kapitána se okamžitě vynořuje na hladinu ??) ()

Gilmour93

The Hunt for Red Boy. Obě linky vyšetřování napínavé, že by se při nich Harmon Rabb nestačil oholit, admirál Stannis Dillane tak přísný, že byste mu při hře Lodě už v úvodu dobrovolně nahlásili všechny svoje pozice a do toho nijak neobtěžující miniodbočky do partnerských a rodinných vztahů (pokud tedy nejste svědci Pitomiovi, to vás pak určitě pohorší i jiné věci). Výtky bych možná směroval k přehnané akčnosti posledních dvou epizod a taky tomu narůstajícímu počtu obvinění na palubě ponorky, kde by brzo došlo i na zahradníka, kdyby mu tam Royal Navy dovolilo záhonky. P.S.: Úvodní znělka zaujala bondovskými parametry, ale kdykoliv se v ní objevil Medveděv s Putinem, byl čas na Kodetovo: „Dejte to pryč. Mně se z toho dělá mdlo..“ ()

*CARNIFEX*

Veľmi vydarená vec. Zhltol som to na jeden šup. Dve línie vyšetrovania, jedna v ponorke, jedna na pevnine, solídne vykombinované, scenár je v tomto prípade ako poklad. BBC vie natočiť kriminálku, vie zaujať originalitou, a i keď by to mohlo byť o jednu epizódu kratšie, stále sa jedná o solídny nadpriemer. ()

sochoking

Tie ich lesbické flashbacky, jej rolák a to, že polícia v UK nenosí zbrane a ked naháňajú záporákov, tak vypadajú ako idioti bez nich, to oslabuje tento seriál, ktorý som nemal v pláne hodnotiť, kvôli jednotlivým epizodam a teda finálnemu bodovému priemeru. Hoci tie flashe majú svoje opodstatnenie na konci, ako sa ukáže, súhlasím s názorom, ktorý sa tu v komentoch už povedal, že rodinná a lesbická linka boli úplne zbytočné. 70% ()

Trajektt

I když nikdy nevyhledávám filmy, ve kterých se objevují ponorky a to asi hlavně z důvodu eventuelní nevolnosti a případné tzv. ponorkové nemoci anebo strachu z uzavřených prostor a maximálně jediné, co si rád přečtu o této tématice jsou příběhy kapitána Nema v jeho fiktivním podvodním plavidle Nautilius anebo si poslechnu nějakej ten šlágr z alba kapely The Beatles nazvaném Yellow Submarine. Tak i přes tento obhajitelný odpor a možnou fobii musím přiznat, že tento seriálový příběh byl scénaristicky velice zdařilý a nebýt pár much, které mi zde fakt vadili, tak bych tomuto počinu napálil plnej počet bludišťáků! V tomto seriálu britské BBC se v první dějové lince podíváme na palubu jedné ponorky, která si pěkně svobodně pluje na moři a která plní svůj úkol hlídacího psa, který zní hlídej toto území pod pohrůžkou použití jaderných hlavic. Všechno je v pořádku až do té doby než se na palubě těchto podvodních bukanýrů stane vražda, kterou začne vyšetřovat jedna policajtka, podotýkám jen jedna policajtka a samozřejmě je to jak jinak než paní Lesba. A tady nastává ten kámen úrazu, samozřejmě, že mi nevadí, že takovýto zločin vyšetřuje žena, to je v pořádku, že na palubu plnou chlapů pošlou neozbrojenou ženu, která má sama, podotýkám sama vyšetřovat tento brutální zločin v prostředí, kde nikdo nemluví pravdu a kde platí hierarchie nadřízených důstojníků. Když přeskočím tyto nedostatky na palubě a přehlédnu řadu nesmyslů, tak musím přiznat, že je to napínavá podvodní jízda plná napínavých momentů a překvapivých zvratů. V druhé lince, který nám tento seriálový počin nabízí se ocitneme na souši, kde se vyšetřují zločiny, které souvisí s děním na palubě ponorky a které se postupně, ale nenápadně propojují a ve kterých si divák udělá někdy až předčasné závěry, přesně jako jsem to udělal já. Samozřejmě, že mé závěry byly špatné, ale o to vůbec nejde. Jde o to, že vyšetřování na souši vede jedna policajtka, podotýkám pouze jedna policejní vyšetřovatelka, která je překvapivě lesba a ještě k tomu je to přítelkyně lesby číslo jedna, která vyšetřuje ten zločin pod mořskou hladinou. Je pravdou, že jsem si až do čtvrtého dílu této série nevšiml, že tam nějaké to lesbické spojení existuje a to asi hlavně z důvodu, že ten děj byl tak napínavý, že na nějaké takové excesy nebyl čas, ale od čtvrtého dílu, kdy se společně s našimi hrdinkami vracíme do jejich teplých vzpomínek jejich seznamovacích dobrodružství, které nejsou pro příběh samotný vůbec důležité, tak už mi přišlo přes čáru a zkazilo mi to celkový dojem jinak velice zdařilého kriminálního příběhu s celkem originální zápletkou. Ono po pravdě řečeno těhletěch vnucovacích, nepřirozených teplých milostných romancí, ve kterých se debilní a retardovaní producenti těchto snímků snaží mladé generaci vnutit přirozenost těchto vztahů a ve kterých dokonce tyto vztahy upřednostňují před normálními vztahy, které jsme zde samozřejmě neviděli je už moc a přerůstají mi přes hlavu až tak, že si po tomto lesbickém martýriu budu muset pustit nějakej ten hetero seriál z devadesátek a to třeba Beverly Hills 90210 anebo třeba Pobřežní Hlídku. Samozřejmě si dělám srandu, ale mé hodnocení se snížilo a to zejména kvůli této teplé lince a proto dávám za první sérii pouhých 80%. () (méně) (více)

Chrustyn

S nezbytnou vatou v podobě vzpomínek na osobní tragédii a následný lesbický vztah ale jinak až překvapivě vtahující detektivka s netradičním prostředím v podobě jaderné ponorky. ()

Arsenal83

Seriál s protichodnými pocitmi, pretože zo začiatku veľmi zaujímavé pátranie po vrahovi sa otočí v ruskú stopu a hlavnú lesbickú linku, v tesnom závese nenápadne nasledovanou homosexuálnou. Pritom hlavná vyšetrovateľka je lesba konvertita, čo naozaj je šok oproti vedeckým stanoviskám LGBT komunity, že je to vrodené. Ponorka pôsobí ako nejaký hotel s nepohodlnými posteľami pripomínajúcimi skôr truhlu, no som rád, že anglické velenie prebrali už všetci Briti, od Indie až po Ugandu. Seriál tiež pripomína, že Britky sú britké nad hladinou aj pod hladinou a že aj kilometer pod morom vám na čokoľvek predpíše doktor jeden jediný zázračný liek: paracetamol. Niekedy síce nepomôže a zomriete, ale nevadí, to je tiež len ruská stopa. Ale ako kriminálka, do ktorej je násilne vtlačená politicky korektná propaganda, ktorá dej len naťahuje a vôbec s prípadom nesúvisí, to nebolo až tak zlé. ()

sharky

Trauma z minulosti hlavní vyšetřovatelky  působí otravně a zdlouhavě stejně jako ve většině ostatních současných TV detektivek, jinak to ale nabízí zajímavé prostředí/atmosféru a má to celkem spád i nápad. Po dlouhé době jsem byl zas nějakou detektivkou uspokojen. ()

Morholt

Roztahaná a místy k uzoufání nudná špionážní kriminálka z ponorky. Jako třídílná minisérie či ještě lépe jako celovečerák to snad mohlo fungovat, ale šest hodin je prostě moc. Rose Leslie a Suranne Jones byly perfektní, ale i když bych kvůli nim moc chtěl, tak na víc než na průměr to nevytáhnu. 50% ()

blackrain

Tak tohle šlo určitě zkrátit na nějaké tři díly nebo nacpat do jednoho celovečerního filmu. Bylo by to zajímavější a svižnější. Prostředí nukleární ponorky je pro mě velmi atraktivní. Akorat mám menší problémy s klaustrofobií. Vyhýbám se i výtahům. Takže bych si tady pěkně užila.  No, to Suranne Jones taky. S osobní rovinou policejní inspektorky jsem neměla vůbec žádný problém. Nevadila mi. ()

slunicko2

Napínavá detektivka se špionážním pozadím. 1)  Věcné nesrovnalosti mě sice občas práskly přes nos, ale mnoho jich nebylo a můj zážitek ze seriálu nijak nezmenšily._____ 2)  42letou (v roce natáčení 1. řady 2020) Suranne Jonesovou si pamatuji ze seriálu Gentleman Jack, kde přesvědčivě hrála titulní lesbickou roli navzdory faktu, že sama je vdaná a má syna._____ 3)  Zarazily mě nevlídné až nenávistné komenty k sexuální orientaci policistek. Lesbická linka u obou mi nevadila, proč by taky měla? Ovšem připouštím, že by to šlo i bez ní. Ještě lepší variantou by byli dva pěkní kluci - vyšetřovatelé gayové. A teď pukněte vztekem, nenávistní komentátoři._____ 4)  Psáno po první řadě. ()

M.i.k.e

povedená britská detektivka, které sice postupně lehounce dochází dech, ale zvládá těžit plusové body z neokoukaného a zajímavého prostředí ponorky a interních tahanic mezi policií, MI5 a námořnictvem. Ve stínu událostí posledních týdnů je Vigil navíc nechtěně a překvapivě aktuální. Špionážní linka sice nemusí působit jako úplná topovka a chvílemi je lehce přitažená za vlasy, ale i tak nakonec dává celkem smysl a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se podobně věci děly i v realitě.Jediné co si mohli tvůrci odpustit je trauma hlavní vyšetřovatelky.Za sebe moc nechápu proč v každé současné kriminálce musí být hlavní hrdina jakkoliv traumatizovaný, nebo být závislák či alespoň alkoholik.V tomhle konkrétním případě to postavě Amy ani nedává žádný další hlubší rozměr a je to tu prostě jen proto,že to někomu přišlo jako dobrý nápad...75% ()

Pajky3

Není tajemství, že BBC umí vytvořit dobrou minisérii a Vigil rozhodně spadá do této kategorie. Přichází to s relativně neokoukaným nápadem a prostředím, přidává k tomu velmi slušné obsazení a doplňuje to depresivně temnou atmosférou. Obsazení je vážně na výbornou, osobně jsem se těšil na Martina Compstona z Line of Duty, který sice sehrál klíčovou roli, ale hlavní slovo si vzala dvojice Suranne Jones a Rose Leslie. Navíc je doplňuje hromada tváří povědomých z jiných britských seriálů. Zápletka je dobrá, záhada se rozplétá pomalu (vzhledem k tomu, že se vyšetřuje na souši i na ponorce), ale funguje. Já jsem byl s výsledkem spokojený a pokud vás baví vyšetřovací seriály, tak věřím, že i vám se bude Vigil zamlouvat. 2. série - Nečekal jsem, že se Vigil dočká pokračování, protože to působilo jako uzavřená minisérie, ale našel se nový příběh. Zůstala nám hlavní dvojice Suranne Jones a Rose Leslie, ale tentokrát vyšetřují vraždy v armádě, které nás zavedou až na Blízký východ. Zápletka se opět rozpléta pomalu, ale vyústí zcela očekávaně. I proto bych tuhle série hodnotil jako o něco slabší, i když pořád slušnou podívanou. Chybí tomu ten neokoukaný nápad z první řady a ani atmosféra není tak temná jako předtím. ()

vnimatkrasu

Moc mě bavila atmosféra ponorky i Shaun Evans ve výrazný, pro něj netypický roli. Tempo Vigil navíc má. A jsem asi jedinej na zeměkouli, kterýmu nevadila ta osobní rovina obou ústředních dam. Hvězdičku a půl spíš mi tu ale srazila až legračně konspirační zápletka, která ve vší vážnosti dává vzpomenout na starý americký akčňáky se zlými Rusy. Škoda jí. ()

Mrkvič

První řada začala hodně zajímavě. Nečekaně jsem tak narazil na zajímavý seriál. Při druhé dvojici dílů jsem toho ale trochu zalitoval. Lesbické flashbacky mi ani v podání pěkných hereček nepřišlo nijak zajímavé. Bohužel napětí z prvních dvou dílů, kde bylo parádní jiskření mezi policií a armádou, bylo to tam a už se ho nepodařilo čímkoliv ze zbytku seriálu vyrovnat. Pokud někdy narazím na druhou řadu, asi se podívám, ale když ne, tak asi o nic nepřijdu. ()

Tosi

Od prvního dílu to šlape jak britská jaderná ponorka a zápletka houstne jak na její palubě přibývá záhadnejch vražd. Skvělý čtyři klaustrofobický pecky. ()

warrenur

1.seria: Nenapadny britsky serial s velmi slusnym hereckym obsadenim, ktory ma vyborne napisany scenar k prvym styrom dielom. Za posledne tri mesiace uz tretie pouzitie uzasnej pesnicky od Agnes Obel - "Fuel to fire" v seriali alebo filme. Tentokrat rovno pri uvodnych titulkoch. :) Tesi ma to, nie ze nie, Agnes si peniazky zasluzi. Samotny otvarak k serialu ma pozitivne naladil, a trosku zaskocil tak rychlym "vyradenim" Compson-a zo slusneho Line of Duty (2019), serialu, ktory sa takisto Britom podaril. Detektivka zatial fajn, pobavila ma dalsia znama tvar, v seriali jej partnerka Rose Leslie a par minut mi trvalo, kym som si zaradil lodneho dostojnika, co ma "dohliadat" na "nevysetrenie", Shaun Evans-a z kvalitnej historickej detektivky Endeavour (seriál) (2012). Tiche naslapovanie, separatne namornicke vedenie a tutlanie vsak rozhodne davaju ten mystery pocit. V prvych 4roch dieloch psychologia postav a i budovanie napatia funguju takmer dokonalo. Obe linie, ta vysetrovacia pod hladinou, na palube ponorky a i ta na susi sa prelinaju a ani jedna nie je vyslovene slabsia. Mierne sklamanie pride az v poslednych dvoch dieloch, kedy som uz moc scenaru neveril a ani tej schopnosti "zaskodnika". 70%                                                                                                2.seria: Rozhodne slabsia seria ako ta predosla - "ponorkova". Hlavne svojou naivitou a obcas nasilnym "usmernovanim". Hoci je pomerne akcna, a to svojim vysetrovanim v Britanii, taj aj na blizkom vychode, prekombinovanost a "vysetrovanie" oboch "mamin-dedektivok" je dost casto pritiahnute za vlasy a nie uveritelne. Co dost bilo do oci. Jednohubka, od ktorej som vsak cakal, po vydarenej prvej serii, rozhodne viac. Preto som po nej i siahol. Ak nahodou bude tretia seria, snad zredukuju spominane nedostatky. Celkovo slaby priemer. ()

Narciska

Na odbitém scénáři se vynořují stereotypy méně povedených seriálů dněšní doby – otravný feminismus ztělesňuje dvojice emočně labilních vyšetřovatelek, které vesele dominují svému okolí, všichni po nich jdou, ale ony přeporou všechny útočníky, vyváznou z každé šlamastyky a nadřízení je poslouchají na slovo. Do toho se nás někdo snaží přesvědčit o jejich bystrosti a brilantní argumentaci, v tak plytké mluvě to tak opravdu může vypadat. Hlavní ženská postava, na které příběh stojí a padá, mi byla dost nesympatická, herectví celkově bylo na dost špatné úrovni, ženy v hlavních rolí zjevně v kurzu herectví chyběli na ovládání mimiky. Trochu to napravoval povedený dabing. Ale samotný děj měl takové mezery, že jsem to v půlce vzdala a jsem ráda. ()

MickeyStuma

Dobrý námět, avšak ledabyle zpracovaný. Jak už to bývá, je v něm obsaženo spousta nesmyslů, absurdit a klišé. První tři části jsou atmosféricky dobré, ale potom to přechází k horšímu. Samozřejmě nechybí použití genderové rovnoprávnosti, takže tu máme v hlavní roli dvě policejní vyšetřovatelky a aby bylo všemu učiněno za dost, obě jsou lesby a zamilované do sebe. Správně, propaganda LGBT... prostě nesmí chybět. Lesbické scény jsou naprosto zbytečné, neb s hlavní dějovou linkou nemají nic společného. Vyznívají jen jako zoufalý záměr k umělému natažení celkové stopáže. V závěrečné části se navíc odhalí ještě dva homosexuálové, z nichž jeden má moralizační monolog. A světe div se, je to parťák lesbické vyšetřovatelky ve vnitrozemí. Tohle v ponorkovém špionážním příběhu, ve kterém figuruje britský zbrojní arzenál, politika a hrozba Ruska? Čeho je moc, toho je až příliš. Propaganda LGBT… celý koncept rapidně stahuje dolů.  Zajímavě to začne, napínavě pokračuje a skončí totální fraškou. Jednou shlédnout ze zvědavosti a pryč od toho. Bohužel. ()

Axident

Překvapivě povedený BBC seriál o vyšetřování vraždy na palubě britské jaderné ponorky. Objevil jsme ho hledaje, kde si vyjma Endeavour zahrál Shaun Evans. Dobré herecké výkony, napínavý scénář a patřičně úzkostný pocit z průběhu vyšetřování. Neměl jsem sebemenší problém ani s flashbacky, které obvykle nemusím, ani s lesbickou linkou hlavní hrdinky. Snad jen poslední díl nebyl oproti pěti předchozím úplně zvládnutý a v akčních scénách z ponorky působil jak béčkový thriller. ()