Doktor Jekyll a pan Hyde

Strannaja istorija doktora Džekila i mistera Chajda

Mysteriózní / Sci-Fi

Sovětský svaz, 1985, 92 min

Předloha:

Robert Louis Stevenson (kniha)

Nuda. Dobrá hudba, divná kamera, skoro bez triků. Výborný Cupák i Ornest i Zahajský i Brousek. Dva herci navzájem si naprosto nepodobní a hlavně úplně jinak velcí ničemu nepřidají, ta proměna J-H je na kameře jen jednou a divák je tak odkázán spíše na své literární povědomí a pak také znalosti jiných (starších) filmových adaptací.(20.8.2018)

Docela povedený,byl jsem mile překvapen,že soudruzi se pustili do takového projektu a celkem překvapili.(6.6.2016)

Po psychologické stránce výborné (triky jsou samozřejmě slabé, ale nebylo jaksi účelem této adaptace Podivného případu Dr. Jekylla a pana Hydea technicky oslňovat; ostatně v Sovětském svazu vzor 1985 to ani nebylo možné). Poklona pro I. Smoktunovského a strach a chvění před A. Feklistovem (nejde o známého špióna; probuzený Hyde pracuje ve všech ohledech daleko efektivněji), vzpomínka na několik bezesných nocí a neustále se vtírající myšlenka, kdo (nebo co) se vlastně ukrývá v temných zákoutích lidské psýchy. Tomu se říká prazážitek...(18.4.2010)

• - Tvůrci nepoužili na postavy Jekkylla a Hyda dvojroli, jak bylo často zvykem, ale obsadili obě postavy různými herci. (Hans.)