Matty

Pozoruhodný pohled na válku ve Vietnamu. Je tvořený dokumentárními záběry, které jsou doplněné komentářem přímých účastníků, které však čtou slavní herci jako De Niro, Dafoe, Penn, Williams. Ačkoliv se tedy jedná o televizní film z produkce HBO, byl tvořen se skutečným zápalem pro věc a je z něj "cítit" snaha podat co nejucelenější obrázek tohoto traumatizujícího období amerických dějin. Výjevy z Vietnamu jsou prostříhávány proslovy významných osobností či záběry ze životů válečných "veteránů". Tvůrci si byli vědomi, nakolik citlivé téma zpracovávají, jejich rýpání do stále otevřené rány tak raději není příliš odvážné. Spíš jenom občas naznačí, že to tehda asi jako fakt nebyl ten nejlepší nápad. Dopisy z Vietnamu se narozdíl od většiny současných dokumentů mohou směle pyšnit označením dokumentární film. Skutečnost nijak nepřekrucují (a pokud překrucují, pak způsobem, který není v mé kompetenci odhalit), pouze zaznamenávají a pěknou hudbou podbarvují. Někdy tak pěknou, že jsem se zcela zaposlouchal a přestal vnímat dění na obrazovce, nedá mi, abych neuvedl alespoň pár songů: Gimme Shelter (Rolling Stones), I Shall Be Released (Bob Dylan), Back in the USA (Chuck Berry), Are You Experienced? (Jimi Hendrix). Co jméno, to pojem. Navzdory jisté zdlouhavosti ke konci (v podstatě se pořád opakuje ten stejný cyklus) je to poučný a nepochybně pravdivý záznam skutečnosti, na kterou s varovně zdviženým prstem rozhodně nepoukazuje pouze v momentech, kdy se objeví titulek o počtu zabitých v tom kterém měsíci. Takhle to bylo a zase je, někteří lidé jsou prostě nepoučitelní. Můžeme buď čekat, až se naplní slova Alberta Einsteina "Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny", nebo si vzít bílou plachtu a jít směr hřbitov. Nakonec stejně vždycky rozhodnou jiní. 80% ()

soulless

Emočně hodně silný a procítený dokument o Vietnamské válce. Nejedná se o výklad skutečností, ale o přiblížení samotných pocitů vojáků, kteři v této válce bojovali. Bez příkras, úprav, či selektivy, jak ji viděli sami aktéři. Na mě to skutečně silně zapůsobilo, výklad z první ruky, jak ho prezentuje Letters from Vietnam, je jedinečný. 9/10 ()