Planeta opic

USA, 2001, 119 min

V roce 2029 provádí vesmírná loď Oberon v kosmu pokusy. Během jednoho z nich vyšle ve vesmírném člunu do elektromagnetické bouře vycvičeného šimpanze Perikla. Perikles však s lodí ztratí spojení a kapitán Leo Davidson se rozhodne v dalším člunu Perikla hledat. V bouři se však přenese do daleké budoucnosti, ztratí s Oberonem spojení a ztroskotá na neznámé planetě. Brzy zjistí, že planeta je obývána polidštěnými opicemi, které si jako otroky drží lidi. Lidské klany se před opicemi skrývají v hlubokých lesích a opičí vojáci je loví. Při jednom opičím zátahu je Leo spolu s dalšími lidmi zajat a umístěn do klecí. Pozná tu nesmiřitelného generála gorilí armády Thadea i šimpanzí aktivistku Ari, dceru senátora Nada, která lidi brání. Generál Thade by moc rád Ari získal. Ari si vyprosí, aby si Lea mohla vzít do svého domu. Leovi se zanedlouho s dalšími lidmi podaří z domu utéct a putují na místo, kde ztroskotal. Jenže armáda se vydá v jejich stopách a lidé jsou brzy obklíčeni. Najde je však Ari a Leo ji požádá, aby jim pomohla k útěku. Ari spolu s bývalým opičím generálem Tivalem, kterého sesadil Thade, se s lidmi dávají na útěk. Leo najde svůj potopený člun a podle přístroje zjistí, že vesmírná loď Oberon je někde poblíž... Když senátor Nado vyhlásí stanné právo, generál Thade se stane neomezeným vůdcem a zmobilizuje celou armádu. Chce lidi na planetě vyhladit. Thade jde za svým umírajícím otcem, který mu svěří tajemství, které se na opičí planetě traduje z generace na generaci: v minulosti byly opice otroky a lidé jejich pány. Ukáže Thadeovi prastarou relikvii – lidskou zbraň a – zdůrazní, že lidská genialita jde ruku v ruce s krutostí. Leo se nesmí dostat do Zakázané zóny k posvátnému chrámu, kde je ukryto tajemství opičího světa, na jehož začátku byl bůh Samos... (TV Prima)

Oskar

Jednou to asi muselo přijít a je to tady: vůbec první film Tima Burtona, který mě zklamal. Jen dobře odvedená práce na zakázku, ale bohužel nic víc. Burton si zřejmě v příběhu nedokázal najít nic, co by jeho osobně zajímalo a tomu odpovídá i výsledek. Je takový nucený. Ale vyplatí se přetrpět ho do konce, protože přijde pointa, která je úplně jiná než v původním filmu a řekl bych, že vtipnější. 50% ()

monolog

Tak jsem to konečně viděl a jelikož jsem planetoopicofil, můžu již dnes říct, že jsem viděl všechna televizní i filmová zpracování, která jsou. A tomuto jsem se dlouho a úspěšně vyhýbal. Protože jsem četl i předlohu, nebudu srovnávat. Stejně jako je první Planeta opic nesrovnatelné s knihou, tak je toto zpracování nesrovnatelné s prvním. Člověk to musí vidět, aby pochopil, co se tak na tom každýmu nelíbí. Mně vadilo asi nejvíc to, že opice buď vypadají jako Frankenstein potkává Vlkodlaka nebo zase naopak jako 3D Homer Simpson. Oproti tomu staršímu bych na tenhle nenechal malý děti dívat ani za nic, protože by z toho měly strašný sny. Taky mi vadilo, že lidi mluví, protože kvůli tomu vlastně odpadá důvod, proč jsou v podřízeným postavení a žijí v lese. Vlastně je tam hodně nelogičností, člověk vůbec netuší, proč která postava jedná jako jedná ani se nedá s nikým sžít. Taylorovi jsem fandil od prvního momentu, kdy bafal z doutníku v kabině vesmírné lodi. Kapitánu Davidsonovi, přestože je mi Mark Wahlberg sympatickej, tak palce prostě držet nemůžu. Výprava a triky jsou, jak je u Burtona zvykem, hodně dobrý. Konec mě dostal. A pravda je, že ten konec je původnímu konci, kterej vymyslel Pierre Boule podobnější, než ve filmu s Charltonem Hestonem.(vlastně je to kromě námětu to jediný, co mají oba filmy s knižní předlohou společné. Je jen škoda, že ten film není trochu pesimističtější a bez patosu. ()

RHK

Jeden ze 200 nejlepších sci-fi filmů - 200 Greatest Sci-Fi Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Snad ještě lepší film než klasická Planeta opic F.J.Schaffnera, která působí už věčnými TV reprízami trochu "ojetě". Tohle bylo trochu odlišné, ale výborně vyprávěné Burtonovo pojetí klasické sci-fi novely, s lepším závěrem a pár vtípky. Navíc moderní kabát filmové Planetě opic vysloveně sluší. Jedinou výhradu mám (spíše k sobě) - herci byli tak dobře namaskováni, že jsem Rotha ani Bonham Carterovou prostě nepoznal, ba co více, chvílemi jsem si nebyl jist, zda některé opice hrají lidi nebo opice. Trailer: http://www.csfd.cz/film/1079-planeta-opic-planet-of-the-apes/videa/ ()

Faidra

Je to vlastně docela roztomilý úlet a pro Burtona mám slabost, ale stejně nějak nevím. Když člověk vymaže z hlavy vzpomínku na původní verzi a bere to čistě jako zábavu, tak by to asi i šlo, já mám jen přesně s tím uvedeným docela problém. Ale musím říct, že Charlton Heston na "opačné straně barikády" mě docela pobavil. ()

pan Hnědý

Akčnější a napínavější než Schaffnerova klasika, ale obsahově slabší. Některé masky jsou nádherné, některé vyděsí k smrti. Působivý závěr jako v jedničce a mám chuť' dát plné hodnocení. ()

Arx

Snad jediný film, který se Timu Burtonovi nepovedl a kazí jinak jeho excelentní filmový repertoár. ()

Skejpr

Mě se to líbilo opravdu hodně. Z opic jde strach (zvlášť Tim Roth), film ani chvilku nenudí... hodně zajímavej a zase trošku jinej Burton. ()

Shit

Tenhle remake planety opic opravdu za moc nestojí. Má to prakticky úplně překopanej příběh a spíš k horšímu, zůstalo jenom to že je tam opice, která má ráda lidi a snaží se je zachrínit a taky to že tam je žena se kterou se samozřejmě spřátelí, akorát že tentokrát umí mluvit a to mi zrovna moc nesedělo. Jediný co je na tomhle filmu kvalitní jsou masky opic, ty vypadaj opravdově, ale co se týče zpracování opličejů tak ty se mi moc nelíbili, bylo až moc znát kdo je hodnej a kdo je zlej a ještě do toho naprosto příšernej dabing, to bylo utrpení. A konec? To je kapitola sama o sobě. Zase stupidní zakončení bitvy soubojem mezi tou nejzlejsí opicí a wahlbergem, kdyby byl aspoň dobrej souboj, jenže opice se radši zastřelí a naúplnrj závěr je něco vy stylu sochy svon´body ze starší planety opic. Ale to největší zklmaní teprve přišlo a to po skončení filmu, když jsem zjistil, že to točil Burton, něco takovýho bych od něj nečekal ()

whack

Z neba spadne príslušník amerického letectva a zachraňuje ľudstvo. Atmosféra predošlých Opičích planét sa takmer vytratila. "Lidská kultura? Ta se odehrává jen od pasu dolů." ()

Segrestor

Sakra! Od první minuty si říkáte, že by se mohlo jednat o neotřelé zpracování opičího téma, navíc první záběry z kosmu v budoucnosti vyloženě potěší, ale pak zjistíte, že se to samo pohřbívá totálními kokotinami, jako například vyslání šimpanze v průzkumném modulu, ačkoliv nezvládl žádnou simulaci. Jenže o to nejde, samozřejmě. Jde o to, že taková vyspělá technologie a oni do červí díry posílaj zviřátko. Tím sledovali snad jen to, aby měl rejža zápletku. No, nesmysl, co vám budu povídat. A to, že zviřátko i kosmonauta, který zariskoval a šel mu zachránit v té díře život, sluply různé časové bubliny, zavání tak lacinou režisérsko-scenáristickou berličkou, až je mi za ně trapně. Ale aspoň se už dostáváme k těm tzv. opicím. Masky jsou to zajímavé, to nepochybně. Ta v hlavní roli, ta, co se kamarádí s lidmi, vypadá jak Majkl Jackson. Je to vskutku komická podoba, má-li film vyznít vážně. Naproti tomu, Míša Klárk Duncan ani masku nepotřeboval, což bylo snad na filmu nejlepší. Děj, respektive to, co se v opičím městě následně odehrává, připomíná režisérskou impotenci jako ve filmech Planeta opic 2 až 10. Vlastně se vracíte v čase a uvědomujete si, že sledujete úplně stejnou sračku, jen s trochu lepší výpravou. A všichni ti skvělí herci jako Tim Roth, Pól Giamati či Heston jsou vám akorát k smíchu, jak předstírají opičí pohyby. No nene, vážně film nového milenia?! No, a co dál? Dvě hodiny skupina lidí pobíhá po planetě a perou se s gorilama o místo na slunci. Tady se to právě vrací ke kořenům, jakože zpátky do sedla. Jsou to vody, které známe a film je zde nejzajímavější, jenže je to stejně nuda. První skvělý díl z roku 1968 to jen hloupě opisuje. Ti lidé byli vážně děsný. Musel jsem fandit lidoopům. Měním po letech na jednu hvězdu. ()

Gilmour93

V ZOO se nesmí krmit opice, ty mě, Time, prosím nekrm tímhle.. Obstojný Elfman a dokonalé masky (opičí samice mi připomínaly Michaela Jacksona, ale to není chyba evoluce, nýbrž plastických chirurgů) nezachránili slaboduchost děje a tvůrčí apatii vydávanou za osobité pojetí. A k Mrtvé nevěstě tak přibyl do režisérské filmografie i Kostlivec ve skříni Tima Burtona.. Ten závěr mám chápat tak, že v roce 1865 zastřelil John Wilkes Booth ve Fordově divadle opici..? ()

TeeAge

|| Scenár: William Broyles Jr., Lawrence Konner, Mark Rosenthal / Based on Planet of the Apes by Pierre Boulle | Hudba: Danny Elfman | Produkcia: Richard D. Zanuck, Ralph Winter | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: 20th Century Fox | Rozpočet: 100 miliónov $ | Tržby: 362,211,740 $ || Aj napriek menu režiséra sa to drží prekvapivo v realistickej rovine, ajkeď v sci-fi prostedí. Burtonové cirkusácke elementy a komparzi sú síce prítomné, ale zďaleka nie rušivé, ba naopak. Sú efektívnou náplňou doposial nevydenej spoločnosti. Scenár je veľmi slušný, a keď nebereme v potaz niektoré hrubky vo fyzike a v genetike, tak je to fakt nadpriemerné dielo. Wahlberg jednoducho potvrdzuje, že si svôj status áčkového herca zaslúži. ()

Aluska88

Je mi velmi líto, že musím tohoto slovního spojení užít v souvislosti se jménem Tima Burtona, ale jinak to opravdu nejde. Tento film mi přišel jako blbost. Triky jsou docela povedené, herci jsou též velmi dobří, ale spousta scén, ve kterých figurovaly opice, mi přišly, chvílemi až lehce trapné. A to by se ve filmu osobnosti kalibru Tima Burtona stát nemělo. Byl to první film, který jsem od něj zhlédla, a po jeho dalších snímcích je zřejmé, že Planeta opic je jeho nejslabším a také nejméně Burtonovským počinem. Rozhodně ne špatná, ale toto prostě "nebyl" Burton. ()

genetique

Podľa mňa oveľa lepšie než všetky pôvodné Planéta opíc dokopy, čomu samozrejme prispeli efekty. Pomerne veľké, preveľké sklamanie som sa dočkal od Burtona, no aspoň scenár bol ucelenejší. Primitívny príbeh sa u mňa ujať nemôže! Najslabší môj videný Burton. Ešteže sa z toho spamätal. 60%. ()

molotov

Na film jsem kouknul dlouho po premiéře (9/05) a s vědomím toho, že to nebude nic moc, ale přeci jen je to od Burtona. Nakonec to rozhodně nebylo tak špatný, jak se všeobecně soudí. Burton natočil jistě lepší filmy, ale svý čtyři hvězdičky si to zaslouží. ()

TheRaven

Pro mě osobně asi nejslabší film mého nejoblíbenějšího režiséra. Moc v tom Burtona nepoznávám. Film je takový nezajímavý, ani slaný, ani mastný, prostě tu není nic, co by ho udělalo zajímavějším a poutavějším. Masky, herci, dobré, ale to není vše. Možná kdyby to natočil někdo jiný, byl bych milostivější, ale na Tima musím být přísný, zvláť, když posuzuji film v kontextu s jeho další tvorbou. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner