Přízeň krále

• Jižní Korea Affection (více)

Epizody(20)

Po smrtícím atentátu na korunního prince usedne na trůn jeho dvojče. Nikdo se ale nesmí dovědět, že je to dívka. A ani to, že je poprvé zamilovaná až po uši. (Netflix)

Anet21

⚪No, takto. Tento seriál, inak klasická žánrovka sa berie tak neskutočne vážne, až je to v istých momentoch pre diváka fyzicky bolestivé, keďže, paradoxne, ešte v úvodných dieloch obsahuje veľký počet naozaj naivných situačných humorných scén. Celkovo nechápem (asi nejaký kultúrny komunikačný šum) kórejskú posadnutosť týmito historickými, resp. fikčnými historickými seriálmi (chápem patriotizmus, spomínanie na minulosť vlastného národa atď., to je všetko fajn a samú ma mrzí, že Slováci nič zo svojej histórie nenakrúcajú), ale aby za rok vyšlo min. 10 takýchto počinov so skoro totožnými zápletkami, v ktorých zlý otec/dedko/druhý korunný princ intriguje celý dvor proti nejakému dobrému jednotlivcovi a 85% seriálu sú len doťahovačky, intrigovanie, skoro totožné dialógy o moci, vplyve moci, potrebe moci a tak dále a tak dále a to všetko ešte v neskutočne podobných kulisách interiérov a exteriérov s podobnými postavami v skoro totožných kostýmoch a stále po tom je dopyt, to už je slušný ,,záhul."⚪ A ešte slušnejší je, ak to má stále dosť vysoké ratingy sledovanosti. Ale budiž. Ak hodnotíme samotný seriál, tak na to, aký bol okolo neho veľký propagačný boom, skrz hlavného hrdinu, očividne známeho speváka (ktorý som zaznamenala aj ja a to sa v kórejskej popkultúre médií a hudby vôbec nepohybujem) je to znova raz veľmi klišé dielko, rozťahané až na 20 dielov, v ktorom je inovatívna iba samotná zámena pohlaví, keďže žena sa tu neprezlieka za obligátneho eunucha, ale za samotného kráľa (no aj z toho pramení tak strašne moc logických lapsusov, že až - tak napríklad: Ako sa chcela daná žena-kráľ oženiť bez toho, aby svojej polovičke neprezradila, o čo ide?; Ako je možné, že totožnosť ,,kráľa" pozná tak veľa ľudí, čo by práve malo byť problémom, no je to skoro verejné tajomstvo, a nikto sa ani raz nepreriekne?; Čo bolo vlastne pointou toho, prečo sa chcela stať kráľom? Usvedčiť svojho dedka z vraždy? Zabiť ho ako odplatu? A to by sa nedalo inou cestou než touto extrémne komplikovanou a riskantnou?; A bolo by rozumné vystaviť sa takémuto plánu, ak by mi po odhalení okamžite hrozil trest smrti za velezradu?)⚪Klasicky (to asi netreba zbehlým divákom ani popisovať) sa od asi 9-10 dielu dej pasívne vlečie, kde-tu scenárista flusne akúsi romantickú scénu hlavných postáv, aby udržal aj diváčky pri obrazovkách a takto na zotrvačnosť dorazí seriál až k svojmu záveru. K detailom ako to, že otrávenú osobu, ktorá už zvracia krv bez problémov a operácie zachránia v takejto historickej dobe sa už radšej ani nebudem vyjadrovať, keďže - ako som písala, ono by všetky tieto viac-menej hlúposti obstáli, ak by bol seriál primárne zameraný na ženskú cieľovku ako romantický seriál, ale bohužiaľ, sami scenáristi z neho utvorili klasický mix žánrov, kedy je to chvíľu komédia, chvíľu romantika, chvíľu dramatické a vo výsledku je to len taká dobre natočená historická telenovela, teda mínus uškriekané Argentínky a kamera so žltým filtrom.⚪Pretože to, ako vyzerajú posledné diely je v kontexte žánru seriálu naozaj k smiechu, toľko drámy, sentimentálnosti a patetickosti sa nevidí ani vo vážnych kórejských historických filmoch. Na záver, aspoň na ústrednú dvojicu sa pozerá vcelku dobre, síce ich chémia je skôr slabšia, ale je očividné, že ako herci sa snažia verne zobraziť charakter svojich postáv. ⚪PS.: Za mňa osobné sklamanie, čakala som viac, práve preto bol pre mňa prekvapením iný historický seriál, ktorý sa začal vysielať cca. súbežne s týmto, a o ktorom som nemala žiadne predchádzajúce informácie s názvom Red Sleeve, ktorý očividne zaujal väčšie množstvo divákov a momentálne (december 2021) trhá v Kórei rebríčky sledovanosti.⚪ () (méně) (více)

Viktooorka

Po dvou nadupaných dramatech si nemůžu pomoc, ale tohle byla příjemná změna. Nechci říct, že to bylo méně dramatické a smutné, ale ve výsledku to na mě působí jako light drama pro teenagery :) Příběhově to bylo chvílemi veselé a chvílemi dojemné tak akorát, aby to moje citlivá povaha ustála a ani mi nevadilo, že korunní "princ" byl prcek a "na kluka" moc hezký (já mám občas problém rozeznat i české kluky od holek a naopak :D )  A jediné co vytknu je Hjone!! Já jsem doufala, že se ji alespoň nakonec přizná (pro mě jedna z nejlepších postav)!! ()

ainny

Vizuálně a hudebně je to taková korejská klasika. Dějově by to taky šlo, ale co mi vůbec nesedlo, byl výběr hlavní představitelky. Nemastná, neslaná a navíc její drobná postava a ženskost bije do očí. Tu si s chlapem můžou splést snad jenom ti, co to mají ve scénáři. Na podobnou roli, by se hodila herečka vyššího vzrůstu, která by nebyla o hlavu menší a o polovinu drobnější než přítomní muži. Rušilo mě to tak, že jsem se nedokázala pořádně zažrat do děje. Zbývají mi ještě tři díly, ale pro mě rozhodně jeden z nejslabších "Joseonů", co jsem zatím viděla a konec na tom asi už nic nezmění, protože mi je v podstatě jedno, jak to dopadne. ()

Jirka_Šč

Kolik historických, nefantazijních, korejských seriálů jsem viděl za poslední tři roky? Hm, vlastně žádný. Proto jsem si Affection docela rád pustil. Výsledek? Když přijde na gender bender, Sungkyunkwan Scandal byl lepší. I Painter of the Wind. Také 20 epizod je podle mě moc a po úvodu se příběh trochu tahal. Ale zhruba od 14 epizody, když bylo třeba plnit manželské povinnosti, mě to bavilo. Sledoval jsem s napětím, neboť děj neběží zrovna lineárně a konec překvapivě není standardní. Je to teprve podruhé, co jsem viděl polibek, ve kterém se jedna osoba domnívá, že je homosexuální (současně je to poprvé, kdy po takovém polibku ona osoba domělou "homosexualitu" vůbec neřeší). Park Eun-bin jsem dosud znal jen jako výjimečnou právničku a zde byla úplně jiná - s rolí se perfektně identifikovala. V polovině seriálu jsem si myslel, že 4 hvězdy nedám (nenávidím plastovou vegetaci a zázračně rychlá vyléčení ze zranění nebo otravy), ale nakonec jsou docela zasloužené. ()

psychoJoa

I přes umělé květiny, pouhé dvě variace hudebního doprovodu k romantickým scénám a ne příliš zdařilé CGI efekty jsem seriálu naprosto propadla. Strhující příběh, který zdařile pracuje jak s klišé tak s originálními nápady, konečně někdo promýšlel natolik, aby jednotlivé "natahování" děje mělo smysl a své opodstatnění. Postavám je věnováno času přesně tak akorát, aby se ve složitých vztahových sítích divák zorientoval a ještě se stihl vciťovat do jednotlivých životních příběhů. Každopádně nejvíc si cením toho, že příběh eskaloval ze zajímavého historického drama přes naprosto skvělou komedii do strhujícího lovestory. To byla jízda! P.S. (trochu jako spoiler) nejvíc nejlepší byla pasáž, kde se Či-un vyrovnává s tím, že se zamiloval do prince, aby pak zjistil, že je to princezna! ()

Jezinka

Na můj vkus moc roztahané, kdyby byly díly kratší a ubylo dlouhých pohledů do očí bylo by to lepší.  Větší spád to mělo zhruba od 13. dílů, a to i s těmi jmenovanými nešvary. Takže chvílemi se potoky krve střídají s romantickými pohledy, obojího bych ubrala. Hlavní mužský hrdina je chvílemi na zabití,  jak psali již jiní, postava lorda Čauna, Hjona je mnohem lepší. ()

bulinka

Začiatok perfektný. Záchrana dievčatka z dvojičiek, detská láska, zámena postáv, ktorá končí dramaticky...prvé diely som doslova hltala. Rowoon bol pre mňa neznámy herec, ale hneď mi sadol. Bol zábavný, milý, odvážny. Brala by som ho viac ako akčného hrdinu (s prvkami romantiky) :D. Snáď aj k takému sa dostane. Hlavná ženská postava to mala hrozne ťažké. Hrať takmer celý čas chlapa...u nej teda skôr chlapca. Dlhšie som sa snažila si na ňu zvyknúť. Ešteže má taký zvláštny hlas, tak sa to aj dalo. Určite jej nevýhodou bolo, že je taká drobná oproti Rowoon-ovi :D. Z jej strany mi chýbalo viac citu, vášne k Rowoon-ovi. Kiežby ukázali väčší vnútorný boj u hlavnej herečky. Za to Rowoon by mohol hrať len pohľadom, bez slov. Kamera, kostýmy, strih, to bolo super. No mám pocit, že the Red Sleeve zdieľal rovnaké miesto natáčania :D. V soundtrack-u mi chýbalo viac pesničiek, nielen jedna, ktorá sa opakovala pri každej romantickej scéne. Toto ozaj nemám rada. 5 hviezdičiek dávam Rowoon-ovi, za zvyšok 4 hv. ()

elpin

Ze začátku se to celkem vleče, ale o to víc je pak lepší to vyvrcholení. Příběhu myslím :-) Korejci to romantikuš prostě umí... ()

Lex.San

King´s Affection je na korejské poměry v žánru historické romance příjemným a lehce nadprůměrným počinem, u kterého si cením, že se obešel bez přehnané tragiky a patosu. Politické machinace se svižně střídají s romantickou linkou a příběh příjemně odsýpá. Musím říct, že celkově starší generace herců herecky převyšuje své mladší kolegy a jejich osudy mě mnohdy zajímaly i více. Bohužel poté, co hlavní hrdina zjistí, jak to s láskou jeho života vlastně je, tak pro mě přichází zásek, kdy se začínáme točit v kruhu příchodů a odchodů. Závěr mě ale chytnul. Sice jej SPOILER trochu utopili v krvi, ale jsem rád, že přežila většina postav KONEC SPOILERU. Trochu mě mrzí hudební doprovod, který zde byl hodně průměrný, nic zapamatování hodného. Celkově to ale seriál dotáhl na silné 3* (7/10) ()

Muffino

Úžasná Park Eun-Bin rozehrává dynastijskou etudu, v které se v první polovině seznámíme hlavně s romantickou částí, aby v druhé polovině vybublala klasická mocenská politika, která pohádkovsky ústí ve  snahu zachránit vše včetně sama sebe. Kdo už je na korejskou filmografii zvyklý, ten snadno podlehne a zatlačí i pár slz, které k takovému dramatu patři. Pokud by seriál skončil vládcovou iluzí v posledním díle, celý seriál by se lépe oprostil od bájů a pohádek, ale asi to pohádka měla být. ()

HMTD

Recenzi píši trochu zpětně protože jsem chtěl napsat recenzi na seriál Pod královniným deštníkem a vyzdvihnout rozdíly těchto dvou seriálů. Pamatuji si, jak mi netflix neustále cpal abych se na Přízeň krále podíval. V té době jsem sledoval nějaké korejské komediální seriály a do historického se mi moc nechtělo. Nakonec jsem však podlehl a během velmi krátké doby, jsem shlédl všech 20 epizod (cca za tři dny).  Tento seriál táhne zajímavý námět, a několik skvěle zahraných vyčnívajících postav mezi kterými září Eun-bin Park. Kostýmy, kulisy, scénář i herecké výkony jsou dobré. Místy se opakují některé motivy až příliš na sílu, ale to je taková klasika u korejských seriálů. To co Korejci umí je zakončení. Seriál mohu doporučit, i jako úvodní do korejské "historické" produkce. ()

RhiannonEsme

Spousta umělých kytek a animovaná zvířátka. Nepravděpodobný a hroooozně rooozvláčný příběh o dívce převlečené za korunního prince. Polovina dílů by byla bohatě stačila. Pasáže se spoustou královských úředníků byly nudné a jejich vousaté tváře se mi hrozně pletly. Polehčující okolností byl pohledný hlavní hrdina Rowoon, jeho přítel Hjon a princův strážce šermíř Kang, aspoň se bylo na co dívat. Neobyčejně pěkný konec mě potěšil. Celkově lepší průměr, vydržela jsem, protože jsem měla covid karanténu a nic jiného na práci. ()

Karmel

Jeden ze seriálů, který mne dost iritoval. Hlavně casting hlavní role. Celý špatně. Park Eun-bin je krásná a dobrá herečka, ale výstavní Korejka: jemné rysy, hubená, maličká a droboučká. Působila tam jak pěst na oko. Snažila se, snažila, ale nevyšlo to, boj byl předem prohraný. Mezi těmi vysokými muži by nedošlo jen slepci, že princ není Vlasta, ale Vlasta (pardon, neubránila jsem se citovat klasika) ....tedy, že princ není ON, ale ONA (a to píšu s plným vědomím toho, že korejští muži/herci mají často hodně ženské rysy). Také dívat se, jak si její osudová láska tak dlouho myslí, že je blázen a zamilovaný do muže, bylo utrpení. A když se s tím vyrovná a je za to rád, tak úplně otočit a říci mu, že je to zase jinak? Kruté. Div, že zůstal normální a zamilovaný. Co by se stalo, kdyby mu to řekla o pár dílů dříve? Třeba ve chvíli, kdy se jí vyznal? Stejně o tom věděli všichni na královském dvoře (tedy kromě hlavních záporných postav - pardon za SPOILER a ironii) …No, scénárista by si s tím musel trochu víc pohrát, a přišel by o to „dramatické“ odhalení v lese. Toto se prostě nedá přehlédnout ani u červené knihovny. Pozitiva: pseudohistorické prostředí, hudba lepší průměr, princ Hjun, překvapivě logicky zvládnutý závěr a tlačítko „fast forward“ v aplikaci Netflix. ()

skorpik42

Pre mňa sklamanie, tak do 10 dielu ok, a potom sa z toho stala telenovela s prúdmi sĺz a krvi. Hlavná hrdinka je výborná herečka, ale toto jej nesadlo, pri ostatných pôsobila ako dieťa a nejako som jej chovanie a ťahy nevedela pochopiť. Rowoon je láska na prvý pohľad, občas pôsobí ako trdlo, no vzápätí sa oháňa mečom ako skúsený bojovník (ale prečo stále plače?). Keby to stiahli na tradičných 16 dielov, úplne by to stačilo. Veľmi príjemným prekvapením bol Hjon, ktorý svoju rolu stvarnil skvelo a osobný strážca korunného princa, na ktorého sa človek proste musel tešiť (ano jeho scény som si niekoľko krát pretocila :) ) Hudba takisto nijako neohurila. A k záveru s opravou sa radšej ani nebudem vyjadrovať. Záverom asi len toľko, keby nemám také veľké očakávania, možno budem milosrdnejšia. ()

TedyM

Musím říct, že jsem zatím měla štěstí při výběru historických dramat, protože i tento se mi strefil do vkusu. Není tolik kolik komediální např. jako 100 Days My Prince, je více vážný a dramatický. Nejvíce mě bavila ta rádoby homosexuální linka, ale i po odhalení neztrácel seriál tempo. Oproti ostatním nemám problém s hlavní představitelkou Park Eun-Bin, naopak se ráda kouknu na její další drama (nejznámější je Výjimečná právnička U Jong-u), na roli se perfektně hodila. Ostatní amsámbl jí zdárně dopomáhal, všechny role (i ty záporné) byly perfektně zahrané a konzistentní. Co má Netflix docela zmáknuté je fakt uspokojující konec. U několika posledních dramat jsem se setkala s nedotaženým koncem. Tady musím říct, že to bylo moc hezky zakončené, i slza ukápla. Ikdyž samozřejmě během seriálu jsem nestačila měnit kapesníky, což korejci prostě umí :) ()

SmileSun

Musím říct, že mně vůbec nevadila drobnější postava krále a ani mě to nijak v příběhu nerušilo. Možná to ovlivnilo to, že jsem od začátku věděla, že je to žena a že hraje po boku Rowoona, který se svými 189cm není zrovna typického korejského vzrůstu. Park Eun-bin jsem obdivovala, jak zvládla téměř celý seriál hrát muže a to nejen vzhledem, ale také vyjadřováním, gesty a chladným přístupem. Rowoon mě zde velmi bavil, má neuvěřitelnou mimiku a pohled v očích, který řekne vše. A jeho reakce, když si myslel, že je zamilovaný do muže, mě vždy hodně rozesmály. Jedinou výtku bych měla ke konci, kdy došlo k zázračné záchraně z otravy a ještě navíc bez jakéhokoliv vysvětlení. ()