Na konci 18. století mladý newyorský konstábl Ichabod Crane trvá na důkladném vyšetřování zločinů a sám vymýšlí nové postupy. To se příliš nelíbí jeho nadřízeným a soudcům, proto se ho rozhodnou elegantně zbavit. Je poslán do vesnice Ospalá díra, kde došlo k sérii vražd. Údajně zde řádí bezhlavý hesenský jezdec, který svým obětem stíná hlavy, které si pak bere s sebou. Byl zde před dvaceti lety zabit a teď se prý mstí, protože hledá svou hlavu. Crane je racionální mladý muž, který na takové pověry rozhodně nevěří. Nestačí se ani ubytovat, když dojde k další vraždě. Syn zavražděného muže mu nabídne své služby a přes počáteční odmítnutí Crane nakonec souhlasí. Konstáblovi se snaží pomoci také krásná dcera místního boháče Katrina Van Tasselová, do níž se Crane zamiloval. Pomalu, ale jistě si Crane začíná dávat dohromady skládačku událostí a zjišťuje, že všichni mrtví měli nějaké společné tajemství… (TV Prima)

lesumir

Nejkultovnější Burton, přítom pro mně ten nejhorší. Jeho experiment mix žánru nevyšel. Začátek je hodně stylový, pan režisér na nás vypouští obrovský oblak hutné a tajemné atmosféry, místy jsem ohromením necítil čánky prstů na rukou. Ale s příchodem tajemného rytíře - přišla akce, která dokonale vybroušenou atmosféru rozpríšila pod kopyty oře. A z velkého nadšení přišlo velké zklamání v podobě tří hvězdiček, u kterých si ani tak nejsem jist, poslední půlhodinka působila přeplácaně až kýčovitě, což by u Burtova neměl být problem, ale tady byl, neukočíroval kulisy a postavy. Docela se divím, protože Tim je ojedinělý režisér, který svede vytvořit výborně temnou atmosféru a vyšperkovat prostředí, které místy bere dech (viz. Big Fish). Johnny Depp si razí cesticku do mé topky, jeho výkony mě čím dál tím víc udivují a překvapují, výborný herec. Obarvená Ricci průměr, celkem normální role na její poměry. Mirandě Richardson to neobyčejně sluší. Casper Van Dien ve své nejlepší roli (na plátně asi tři minuty), celkem hezky umřel. ()

darkrobyk

Mám rád gotický horror a má ho rád i T.Burton. Nádherný temný les s ještě nádhernějším stromem uprostřed je mistrovským dílem. A to prosím doslova! Burton ho nechal celý vystavět....A jak sám přiznal, architektům se tak povedl, že při rozebírání objevovali hnízdící ptáky, zabydlené veverky, ubytované králíky, o hmyzu snad ani nemluvě...Když J.Depp vytáhne svá udělátka, hned si vzpomenu na J.Švankmajera a Tajemný hrad v Karpatech či Adélu...A pak ty rozkošně létající hlavy - prostě nemaj chybu! O bezhlavém rytíři jsem viděl několik filmů, včetně sovětské verze, která mě jako malého strašila, ovšem Burton je naprostá jednička. Vydejte se na tajemnou výpravu do mlhou zahaleného hvozdu, jen při tom dávejte pozor na hlavu!!! ()

kinej

Nejsilnější stránkou všech Burtonových filmů je vizuální pojetí. Jinak tomu není ani zde. Vesnice, mlým strašáci na poli, les, Ichaboldovo vynálezy, to vše lahodí oku estéta. Design zvládl Burton na jedničku. Jen ten děj mi přišel jaksi nedotažený a narychlo uplácaný. Přesto je Ospalá díra brilantní film. ()

Hrabka

Fajnová podívaná s Johnny Deppem s chvílemi hodně hustou atmosférou. Film mě sice nijak zvlášť nenadchl, ale jedno zhlédnutí stojí určitě za to. 75% ()

LiVentura

Dnes již klasická "Burtonovina"....s hudbou jak jinak Elfmana...tihle dva borci filmového plátna stvoří ještě nejeden brutálně sirový a hrůzostrašný svět..! ()

Ampi

Konstabl Ichabod Crane- vědecký založený policista a jinak Jonny Deep příjiždí do vesnice Ospalá díra - Sleepy Hollow - Slaperig Hol, poslední název je umyslně v holandštině, protože Ospalá díra je plná Holanďanů. Jako jsou Van Garret, Van Tessel, Van Brunt a dokonce i Casper Van Dien. Kromě Holanďanů je tam, ale i jeden Němec z Hessenska, co se chová trochu bezhlavě. ()

juta

Zase budu chválit, ale u Burtonových filmů to snad ani jinak nejde. Skvělý příběh a děj, výborné kostýmy, temná hororová atmosféra, hudba Dannyho Elfmana a výborní herci, kteří se nemohli setkat v lepší sestavě. Můj 400tý komentář a zrovna Burtonův film :-) ()

paascha

Film, který zapůsobí jako zjevení. Techno popleta v podání famózního Johnnyho je ostře konfrontován s magickým strašidelnem amerického venkova v té nehrůznější podobě. Irvingova povídka zpracovaná mistrem nadsázky pitvorného humoru Timem Burtonem do groteskně mrazivé fantazie. Jeden z nejlepších filmů všech zúčastněných, pro mnohé jistě nejlepší ()

Fiftis

Už len kvôli perfektnému bezhlavému jazdcovi by ste si tento film mali pozrieť. Žiadneho fanúšika hororu by tento film nemal minúť. ()

Shakers

Ten Burtovnský vizuál proste žeriem. Luxusné herecké obsadenie a príbeh, ktorý aj keď nie je na konci filmu, tak šokujúci ako na začiatku, ma neskutočnú atmosféru. Pre mňa najlepší Burtonov film, jedna s najlepších úloh Deppa a najlepší soundtrack Dannyho Elfmana. Obľúbený soundtrack: Main Title. 90% - 5* ()

ajuska

Příběh o bezhlavém jezdci je trochu ujetý, ale výborná stylizace a skvělé herecké výkony ho povyšují na mnohem vyšší úroveň, než by se ze začátku mohlo zdát. ()

lamps

Vizuálně a hudebně dech beroucí zážitek. Burton každým záběrem dokazuje, že v 90. letech zkrátka neexistoval nikdo, kdo by uměl stejně promyšleně přizpůsobit náladu scén výhradně aktuální nátuře a barvám prostředí. Řada scén je naprosto brilantních a hutnou atmosférou přikovají diváka do sedačky, herci v čele s tehdy ještě sympatickým Deppem, Gambonem a tradičně démonickým Walkenem vše dobré jen zvýrazňují. Škoda jen, že postupně snímek více a více zapadá do škatulky nevinné báchorky, která svou záměrnou expresivitou a sebeuvědomělostí jinak svébytný hororový příběh sráží z nejvyšší filmařské ligy o stupínek níže. Ale přesto, lépe natočená a zábavnější pocta strašidelnému žánru v Hollywoodu asi nevznikla.. 85% ()

filmfanouch

Na seznam vizuálně nejvýraznějších režisérů by velmi pravděpodobně téměř každý napsal jméno Tima Burtona. Filmy Tima Burtona mají díky výraznému vizuálu a specifickému přístupu ohledně práce s atmosférou či černým humorem. Mezi filmy, které kariéru Tima Burtona definují nejvíce by kromě dvou Batmanů s Michaelem Keatonem v hlavní roli, Střihorukého Edwarda, Velké ryby či Karlíka a továrny na čokoládu nejspíše patřila také Ospalá díra. Ospalá díra je totiž definitivně prvním Burtonovým hororem (Beetlejuice je spíše komedie), přičemž měl vždy Burton k hororové atmosféře tak trochu blízko. Teprve v rámci Ospalé díry ovšem definitivně Burton realizoval horor. Horor, který i po 21 letech funguje neskutečným způsobem.   Scénář k Ospalé díře napsal Andrew Kevin Walker, autor scénáře k Sedm. Walker tak po Sedm napsal další detektivku, ovšem tentokrát detektivku s fantasy prvky. Jde v podstatě o gotickou detektivku, která vzala legendu o bezhlavém rytíři a zpracovala jí v osobitém zpracování, které velmi těží z Burtonova vizuálního stylu.   Mezi trademarky Tima Burtona patří především kontrast černé a bílé barvy, čerpání ze surrealismu (osvobození mysli) a jeho specifický přístup k vizuálnímu humoru. Jeho Ospalá díra především vzdává poctu hororům od studia Hammer Film, které stojí například za filmy s Drákulou či Mumií z 50. let. Kromě čerpání z těchto filmů se na tyto filmy odkazuje i díky obsazením herců z těchto filmů (Christopher Lee a Michael Gough, kterého Burton již použil jako Alfreda v jeho Batmanech). Burton chtěl při tvorbě Ospalé díry především skutečně vzdát holt hororům na kterých on sám vyrůstal a i přesto natočil jeden ze svých nejspecifičtějších filmů všech dob. Ospalá díra je ukázkou toho, že je možné čerpat odjinud a přitom přijít s vlastním obličejem.   Ospalá díra skvěle funguje díky samotnému obsazení. Johnny Depp a Burton už tehdy za sebou měli Střihorukého Edwarda a Ed Wooda a šlo tak o jejich třetí spolupráci. Depp byl v roce 1999 ve vrcholné herecké formě, kdy byl do role Ichabodea Cranea jednoduše castingovou trefou do černého. Působí jako ideální sečtělý mladík, jehož odvaha je ovšem podrobena zkoušce v momentě, kdy se vydá do Ospalé díry. Zde startuje pátrání po usekaných hlavách a Craneův charakterní vývoj od začátku do konce je výtečný.   Kromě Deppa byla castingovou trefou do černého i Christina Ricci a i díky jejímu výkonu a výtečné chemii s Deppem je Ospalá díra také velmi solidní romantickou záležitostí. Kromě hlavní dvojice je ve filmu také další skvadra velmi dobrých herců: Miranda Richardson, Michael Gambon, Jeffrey Jones, Ian McDiarmid, Richard Griffiths, zmínění Christopher Lee i Michael Gough a především Christopher Walken s vypilovanými zuby jako hesenský/bezhlavý jezdec.   Burton při postupování děje dokáže výtečně pracovat s atmosférou. Daří se mu skutečně prodat atmosféru městečka, kde se časem bojí každý (doslova) o svůj krk a přitom si nadále dodržuje svůj specifický tvůrčí i vizuální styl. Ospalá díra je osobitá až na kost, což každý znalec Burtonovy tvorby velmi snadno rozpozná. Pro odpůrce Burtonovy tvorby může Ospalá díra na první pohled působit jako snadná pěst na oko, zrovna Ospalá díra ovšem dost možná patří i mezi nejpřístupnější Burtonovy filmy k lidem, kteří k jeho stylu vyloženou lásku nesdílí. Především i kvůli samotné skvělé kameře Emmanuela Lubezkiho.   Walkerův scénář skutečně funguje jako detektivka, kde je sice kat od začátku identifikovaný, přesto je ovšem víceméně od začátku jasné, že vše není tak jednoduché a spíše součástí nějakého většího spiknutí. Při všem tom vyšetřování se ovšem dokáže scénář dostat i pod kůži postavě Cranea, vypracovat solidní romanci, více či méně vykreslit důležité postavy a přijít s pár zvraty, které ovšem do sebe zapadají, což potvrdí i závěr, kdy je celá mozaika parádně slepena.   Až na pár výjimek vždy hudbu k Burtonově filmům složil Danny Elfman a Ospalá díra tou výjimkou není. Elfman tehdy přišel se skvěle mrazivým soundtrackem, který dokonale padne k atmosféře filmu. Na filmu jsou též výborné skvělé speciální efekty, které jsou dílem Kevina Yaghera. Ten měl původně film též režírovat, vize levného slasheru ovšem studiu Paramount moc nevoněla a tak Yaghera nahradil Burton a Yagher se spokojil s nižší pozicí. Na té ovšem odvedl velmi dobrou práci.   Burton dokáže atmosférou prodat souboj s bezhlavým rytířem i scénu, kdy je Craneovi vysvětlen původ bezhlavého jezdce. Je to film s funkční mrazivou atmosférou, který je ovšem zároveň vizuálem k nakousnutí. Ospalá díra funguje jako horor, romance i černá komedie a i po letech funguje naprosto super způsobem.   K té vyložené genialitě filmu přeci jen něco asi chybí. V jistých momentech je ta snaha o komediální odlehčení tak trochu navíc a zkazí tu solidně budovanou mrazivou atmosféru po řádění bezhlavého jezdce. V jistých momentech dost možná mohl přispěchat dramaturg a například takovou historii hlavního hrdiny odvyprávět trošku ideálnějším způsobem. Navíc i jedno odhalení ve filmu je ve finále jistým způsobem navíc a i do samotného rekonstrukce veškerého tajemna na konci se dá snadným způsobem rýpnout. Vyloženě velký počet vad na kráse ovšem u Ospalé díry nalézt nejde.   Ospalá díra je filmem Tima Burtona až na půdu a dodnes patří mezi jeho nejvýraznější filmy. Skvělá historická gotická detektivka, která dokáže nahnat husinu, pohladit po duši a v jistých momentech i skutečně pobavit. I proto dost možná Ospalá díra nikdy vyloženě neomrzí. Zvláště když se bezhlavý jezdec (nedoceněný Ray Park) pustí do práce...... () (méně) (více)

Jhershaw

Úžasně ponuré, skvělá výprava, výtečný Johnny Depp, tajemně krásná Christina Ricci, nějaká ta krev:), ale poněkud překombinovaný a složitý děj. ()

DaliX

Tajomná hororová legenda v pochmúrnej dedinke kam by asi nikto z nás (a v tých časoch určite) nešiel bývať s parádnou atmosférou a pod režijnou taktovkou Tima Burtona, to je vysnená kombinácia. Burtonovi skrátka takýto žáner filmu jednoznačne pristane a je na filme vidieť ako si jeho nakrúcanie užíval. Už dávno sa mi totiž nestalo, že by som si pri sledovaní filmu tak náramne užíval starosti a problémy hlavných aj vedľajších postáv a vychutnával si nádhernú ponurú výpravu. Legenda o bezhlavom jazdcovi určite nie je nikomu až taká neznáma a tento film ani nie je tak horor ako zmes napätia, hororu, tajomna, romantiky a trošku toho fantasy a kúzla, ktoré tomu dodal práve Tim Burton. A to je len dobre a spolu s obsahom filmu a hudbou od Dannyho Elfmana tvorí naozaj vydarené dielo, ktoré si zaslúži plný počet. Dúfajme, že sa podobných filmov v budúcnosti ešte dočkáme:) ()

JohnnyD

Vynikajúci Burtonov horor a pocta štúdiu Hammer. Úžasná burtonovská atmosféra od ktorej neide odpútať oči a skvelý príbeh s úžasnými hercami zaručuje neopakovateľnú zábavu majstra Burtona. ()

Boogeyman

Vizuální lahůdka pro otrlejší. Prostě co si představíte, když se řekně gotický horor Tima Burtona? Ano, přesně taková je Ospalá díra. ()

Madsbender

Keď vám kvôli vášmu desivému úsmevu pre istotu amputujú celú hlavu a o niekoľko desaťročí neskôr vás zasa vytiahnu z hrobu, jedného by to nas*alo. Niet divu, že sa začnú čoskoro nachádzať telá miestnych držgrošov v podobnom stave, a na scénu prichádza vychrtlý viktoriánsky detektív s podivnými nástrojmi nepríjemne pripomínajúcimi zubárske náčinie, a odhodlaním vypátrať hnilobne zapáchajúcu pravdu... teda až kým sa nezamiluje do prvého dievčaťa s "vykutálenýma očima" ktoré mu padne do náručia - a on sa musí postarať, aby to tak nabudúce nebolo bez príslušných telesných partií hore bez. Burton rulez. 85% ()

Indiana

Můj nejoblíbenější film v kariéře Tima Burtona i Johnnyho Deppa. Dokonalá atmosféra, lehká ujetost některých postav - tohle je jeden z těch filmů, u kterých mě mrzí, že nejsou delší. ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon

28.09.2023

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

Tim Burton uvede v Praze hudbu ze svých filmů

01.03.2014

Další strašidla od Burtona?

Další strašidla od Burtona?

03.06.2008

Popravdě řečeno, už to začíná být trochu únavné. Trochu dost. Burton, Depp, pocta starým hororům, áčkově promakaná béčková atmosféra... znáte to. Ale Tima to asi nikdy neomrzí, přestože téma i styl… (více)

Burton a Carrey

Burton a Carrey

01.12.2005

Kreslíř Robert Ripley proslul ve 30. a 40. letech minulého století hlavně tím, že bral věci všedního lidského života a ve svých kreslených představách je převracel naruby. A právě tento výstřední… (více)