Legenda o vraždiacom bezhlavom prízraku je v zámorí hodne populárna. Ja som sa s týmto strašidelným príbehom prvý krat bližšie zoznámil v roku 1999 prostredníctvom snímku "Ospalá diera", ktorý natočil režisér Tim Burton. Túto horrorovú tému spracoval svojim jedinečným vizuálnym štýlom. Do hlavnej úlohy newyorkského inšpektora Ichaboda Cranea obsadil overeného Johnnyho Deppa. Ten predviedol geniálne kreatívny herecký výkon. Pre mňa je snímok "Ospalá diera" vrcholom spolupráce dua Burton a Depp. *****(25.12.2016)

Typicky temnogroteskný Burton. Výtvarná stránka filmu je naozaj úchvatná, film je patrične strašidelný, ale stále máte pocit, že niekde za kamerou sa Burton dobre rehoce. Čo mi až tak nesadlo je príbeh. Na rozdiel od Burtonových najlepších filmov (Big Fish a Ed Wood) nie je príbeh nijako úderný a zaujímavý. Johnny Depp a Christina Ricci sú ako vždy excelentní, potešil ma Christopher Lee v šteku sudcu, ktorý Cranea pošle vyšetriť prípad a samozrejme ako vždy ľadovoľadový Christopher Walken. Toto si predstavujem pod pojmom oddychový film. 9/10(7.2.2005)

Temnota se vkrádá do našich obydlí, krok za krokem pohlcuje naší mysl a ovládá náš zrak. Osobité Burtovovo dílo je důkazem již dávno známého faktu, že jeho fantazie je tak nepředstavitelně obrovská, že běžný divák by jí neprošel za stovku svých životů. OSPALÁ DÍRA vykazuje jistou podobnost s Polanského Plesem upírů, čili karikaturní zobrazení depresivního prostředí s kupou bizardních figurek k tomu. Při pohledu do minulosti burtonovského díla stejně jako kupříkladu ve Střihorukém Edwardovi i zde využívá poetiku záběru doplněnou poetikou hudby jenž v rukou skladatele Danny Elfmana má na děj až pohádkový vliv. Ona zvláštní chůze po hranici a pak i krajinou fantazie s kamerou mapující každý krok této cesty jakoby si občas hrála s Pytofovou obrazovou vizí v nepříliš dějově zdařilém Fantomu Paříže. Morbidně depresivní atmosféra má tak u někoho za následek dostání názvu Ospalá díra, tudíž mírně ukolébává, ovšem jiného mrazí v zádech. S nepředstíranou surovostí stíná bezhlavý rytíř hlavu za hlavou a vybledlá těla vesničanů jsou zalévána krví. Vize hlavního hrdiny jsou goticky chladné, chladné jak kovy mučících nástrojů jichž hřeby pronikají slabou lidskou kůží. Ona zvláštní nit milostného vzplanutí Cranea a Katriny je jako plamínek svíčky v temném rohu prosáklém smrtí. Johny Depp je jako rockový démon v krajině přízraků, bílá pleť, ďábelský pohled svědčí o tom, že se s charakterem své postavy absolutně ztotožnil. Christina Ricci je sice morbidně půvabné stvoření, ale jako Deppova partnerka mi do příběhu příliš nezapadá, stejně jako špatně volené hlasy v českém dabingu. Kameo rolička Christophera Walkena tak nasazuje definitivní korunu dalšímu z nezapomenutelných filmů, kterým už od začátku kraluje Tim Burton. Pro mě jednoznačných 5 hvězdiček, protože ona temná poetika vyprávění ve mě vzbudila celou řadu mrazivě depresivních prožitků.(31.10.2004)

Stylová hlavosekačka, aneb jak se Tim Burton pasoval do role kata Mydláře..Po 2/3 se film zvrhne v celkem nijakou triviálnost, což je dost škoda, a absolutně na 100% ztrácí veškeré kouzlo. Obrovský propad, který u Burtona snad nemá obdobu. Napětí tu není skoro žádné, ale příjemná mysterióznost ano. Tim Burton točí vše po svém a ne vše se mi líbí...tady dokázal, že budovat skutečné napětí buď neumí, nebo nechce. Opětovný fantasy nádech je jeho podpisem ve filmech...ne nevadí mi, ale ani mě tu neohromuje. Kdyby jinde ubral, jinde přidal, mohla to být velmi slušná podívaná. Říkám si, že tento styl exekuce je lepší jak např. pražská defenestrace. Čertovský Walken se pro tuhle roli narodil.(20.4.2006)

• Dan9K

Možná to může vzhledem k negativnímu hodnocení vypadat, že jsem zklamán, ale není tomu tak. Atmosféra je stylová, je okouzlující, ale já jsem si ji vůbec neužil. Musel jsem stále myslet na to, jak je to takové vyumělkované, nepříjemné, předvídatelné, uff, možná i trapné. Na horror jsem byl snad až příliš netečný. Jako pohádka pro dospělé to fungovat může, ale v té mám rád zase roztomilost a tu jsem zde nenašel. Když se k tomu připočte fakt, že nesdílím současnou mánii okolo Johnnyho Deppa a Christině Ricci role takové echt dobračky nesluší, musím jít dolů, i když mě to trochu mrzí. Hudba je velmi dobrá a Elfman stoupá v mém zájmu hodně vysoko a je spolu s atmosférou ( i když počítačovou) to nejznamenitější na celém filmu. Byl bych býval dal tři, ale jsem dneska nějaký zlý, sorry :-)(24.1.2007)

• - Kůň, který se v závěru filmu objevuje, neni živý. Jde o umělou atrapu. (Pir.z.Ka)

• - Oděvy, které nosila Katrina Anne Van Tassel (Christina Ricci) v posledních scénach filmu, mají stejný vzorec jako oblek Michaela Keatona v poslední scéně filmu Beetlejuice (1988), který také režíroval Tim Burton. (lucius789)

• - V záběru, kdy Ichabod Crane (Johnny Depp) píše do svého bloku "spiknutí vede k Baltusovi", je písmo jiné než na záběru poté, kdy už nepíše. (Dlee)