Drama / Krimi / Thriller

USA / Austrálie, 2001, 122 min

Docela hnusný film...Aspoň mě to tak přišlo. Nemůžu si pomoct, ale už dlouho ve mně nezanechal žádný film tak ponurý dojem, jako právě "Training Day". Je to nejspíš tím, že každá z postav v tomhle filmu je nějakým způsobem zkažená a nemohl jsem nikomu fandit. Ani tomu Ethanovi...Na druhou stranu je třeba uznat, že herecké výkony většiny zúčastněných jsou nadprůměrné, ačkoli Denzel Washington získal Oscara spíš "za zásluhy". Když to shrnu - "Training Day" si ode mě vysloužil tři hvězdičky, ale nebude se mi na něj vzpomínat příjemně. Silný zážitek.(24.3.2005)

Průměrný film s průměrnými herci a absolutně nezajímavým příběhem snažící se hrát si na něco víc. Jenže to je jen obyčejná kriminálka ne nepodobná Vnitřním záležitostem s Gerem. Vlastně mi to přišlo spíš jen jako že si Akademie řekla, kdo toho Oskara za hlavní roli ještě nemá? Aha Denzel! Tak už ho má. Prvních padesát minut jsem se přímo nudil a přemýšlel, kde se něco hlubšího dostane na scénu. Otrlý polda zaučuje naivního nováčka, kolikrát že to tady už bylo? Prohnilí tvůrcům nebo Akademii asi neříkají nic, ale pravda, to je Francie. Tam to neznali.. Až později se film trochu zrychlil a místo planýho kecání se něco konečně dělo. O zkorumpovaných policajtech už natočili mnoho i lepších filmů, a tenhle se klasickýmu konečnýmu klišé nevyhnul. Nováček se nepřidá a ještě plány překazí. Jak obvyklé, jak ubohé, jak pitomé.(29.6.2006)

Výborně, Antoine Fuqua natočil drsné drama ze špinavých ulic, které funguje snad v každém filmovém políčku. Skoro každá scéna je ověnšena geniální prací kamera, která volí netradiční úhly pohledu, úžasným hudebním doprovodem a dokáže okouzlit dokonalou výpravou. Když dvojice policistů přijela do mafiánského ghetta, tak jsem měl opravdu pocit, že v džungli jsou. Pravda, Ethan Hawke mi do role zelenáče vůbec neseděl a chvílemi jsem měl pocit, že neví co se po něm chce (po uvědomění si, že hrál též usmrkance, který neví jak to na světě chodí, však musím svěsit hlavu, to mu šlo), ale když je vedle něj takový herec jako Denzel Washington, nemám problém ho ignorovat. Upřímně řečeno, právě díky Denzelovi má tenhle film takové koule, to co na plátně předvádí je přímo herecký koncert, žral jsem každý jeho pohyb (snad jen jednou se mi jeho zapochybování nelíbilo), abych se přiznal, takový chlapík jako je on bych chtěl být. Jeho skoro bezemotivní vnímání světa, používání mozku a schopnost omotat si kolem prstu ostatní mi připadá úžasná. Training Day přináší však jeden jasný důkaz, milujeme záporáky, sereme na klaďase. [TOP 19/10 74%](10.12.2006)

Fuqua je sice řadový vizionář, avšak Training Day považuji za jeho majstrštyk. V celistvé režii je cítit zápal pro téma a značná snaha o vykreslení temnější stránky L. A, což ve výsledku není tak sugestivní jako v případě M. Manna, avšak přesto velmi naturalistické a nekompromisní. Duo Washington-Hawk je jednoduše grandiózní co se týče výkonů a charakterově znamenitě propracované. Pestrá hudební kompozice sestavená od hip-hopu až po vážné tóny chladné jako ocel je geniální a pro atmosféru to znamená jedině plus. Snímků jako je tento možná vznikly tucty, ale v tomto případě jsem žádnou vadu na kráse nezaznamenal. Žádné servítky, autentická syrovost, zkrátka sonda do zkorumpovaného a zločineckého podsvětí, jak má být. 95%(12.4.2013)

scenárista tohto filmu David Ayer má záľubu v drsnom živote špinavých ulíc nie práve najbezpečnejších štvrtí Los Angeles (černosi, hispánci), v hlavných hrdinoch, ktorí sú na hranici dobra a zla, ktorí nie sú ani kladní ani záporní resp, balansujú medzi týmito dvoma stranami, v drsnom slovníku a ešte drsnejších ba až do brutalít zachádzajúcich reáliách society ľudí, ktorá patrí k tomu horšiemu zo spoločnosti - gangsteri, díleri, pasáci, skrátka druho a treťotriedni kriminálnici - malé a stredné ryby, ktorých domovom je ulica - to dokázal v tomto filme a zúročil to potom aj vo svojom režijnom debute Harsh Times a už teraz sa teším na jeho ďalší scenáristicko/režijný počin Street Kings (už podľa názvu - a detto podľa trajleru - to vyzerá na správnu Ayerovskú pouličnú drsnú záležitosť); Neviem, či Denzelov výkon bol Oscarový, každopádne bol veľmi dobrý, ale Denzel hrať vie, to je jasné. Jeho skorumpovaný frajerský Alonzo je výborná postava. Ethan mu sekunduje ako zahriaknutý nováčik - sú to síce ako sa hovorí len druhé husle, ale veľmi pevne a uvedomele herecky uchopené. Celkom dobrá záležitosť, ktorej rád z akejsi lásky k žánru prilepším na 4 hviezdičky(11.4.2008)

• - Po přestřelce, kdy Hoyt (Ethan Hawke) ujíždí po dálnici, Harris (Denzel Washington) Hoytovi řekne, aby zastavil. Po odstavení vozu u krajnice je slyšet, jak Hoyt vypne motor a oba vystoupí. Během jejich dialogu u auta se však kouří z výfuku. Po nastoupení je opět jasně slyšet, jak Harris auto startuje. (Terva)

• - Auto detektiva Alonza Harrise se jmenuje Chevrolet Monte Carlo ročník 1979. (Lamer-PRO)

• - Poprvé se stalo, aby některý z LA gangů dovolil štábu natáčet přímo v jejich domovské lokalitě Imperial Courts. (don corleone)