Drama / Krimi / Thriller

USA / Austrálie, 2001, 122 min

Velmi dobré psychologické krimi se skvěle hrajícím Denzelem Washingtonem (právem oceněného oscarem) v roli zkušeného detektiva, kterého špína ulic změnila ze zásadového policisty do bezpáteřního hajzla který si, ač na správnější straně barikády, v ničem nezadá ani s největšími gangstery. Ethan Hawke jako mladý nováček, kterého Washington zaučuje a pokouší se vtáhnout do svého světa, pak trochu stojí v pozadí a nedokáže na sebe strhnout mnoho pozornost, přestože i on hraje velice dobře.Samotný drsný příběh je parádní, ale trochu ho sráží režisérova snaha o zalíbení se mladé "MTV" generaci pomocí zpomalených záběrů a líbivých filtrů, přičemž trocha špíny a syrovosti reality by tu rozhodně prospěla víc.(10.12.2006)

• Morien

Jestli dávají za tohle Oscary... stejně mám pocit, že Oscar pro nejlepšího herce se dává hlavně kvůli tomu, jak moc kontroverzní postavu hraje, a ne jak ji hraje. A tenhle film, ten to totálně potvrzuje. Ethan byl sice v pohodě, ale to tuhle kůl věcičku, která se tak strašně snaží být "opravdová", v mých očích bohužel nedokáže pozdvihnout výš než ke slabému (hodně slabému) průměru.(14.9.2008)

No asi po pul hodine sem myslel, ze tomu dam 4*, protoze to buzerovani je opravdu paradni, ale kdyz to tak trvalo az dokonce filmu, tak me to zaclo nudit. Hawk i Washington jsou skvely, ale krome nich na tomhle filmu neni nic zajimavyho. Hodnej a zlej polda, zlej zaucuje hodnyho a do toho gangy a prachy. To uz tady bylo hodnekrat a rek bych, ze Fuqua to moc nezvlad. Kamera prumer, hudba spis podprumer, akce skoro zadna, konec debilni a herci vyborni. Nebejt ustredni dvojice, slo by hodnoceni jeste o dost dolu, ale takle si ty 3* zaslouzi, protoze Washington fakt nema chybu.(13.3.2005)

Tak Washingtona jsem nikdy moc nemusel, ale tohle mi sedlo. Fakt vymazlená realistická kriminálka. Ano takhle to asi nějak chodí. Jsem tomu ochotný věřit. nebo teda takhle netvrdím, že je to přesně takhle, ale každopádně jsem tvůrcům sežral tuhle story o hodných poldech a zlých poldech i z navijákem. Velká spokojenost.80%(9.5.2014)

Neskutečně cool filmec. Denzel Washington je polda, pro kterého už jsou policejní pravidla a postupy jenom slova napsaná na papíře. On si vytvořil svůj vlastní svět, vlastní pravidla. Ethan Hawke je zase slušný polda, který bere svou práci jako poslání konat dobro, a proto se rozhodne zkusit práci v oddělení narkotik, kde by mohl udělat kariéru. Brzy pozná, jak moc se mýlil. V jeden den se osudy těchto zcela odlišných postav prolnou, je to Training day, den kdy má zkušený polda Alonzo Harris zaškolit nováčka do každodeních problémů, jaké tuto speciální jednotku provází. O tomto dni je tento film. Denzel Washington hraje jako bůh a role zkorumpovaného a necitelného policisty mu sedla. Popravdě je to nejlepší role, v jaké jsem ho viděl. Jeho hadry bych chtěl nosit. Jeho auto bych chtěl řídit. Jeho ženu bych chtěl...milovat. Je to fascinující sledovat tohoto odvěkého představitele kladných rolí jak se na plátně mění v odporného hajzla ale i přesto působí sympaticky že si ho zamilujete. Ethan Hawke se v jeho přítomnosti skoro ztrácí, to však neznamená, že hraje špatně, ale že Denzel hraje božsky. Jinak prostředí je mi velice sympatické - Los Angelské ghetto, nejnebezpečnější oblast Spojených států, které je jako město ve městě. Platí zde jiná pravidla a kdo se podle nich neřídí zkonči špatně. Pro mě je už teď tento snímek kultem a navždy jím zůstane. A role Snoop doga potěší :)(13.9.2006)

• - Jake (Ethan Hawke) nosí hodinky značky Casio G-Shock. (dyfur)

• - Do role Jacka Hoyta se původně uvažovalo o Tobeym Maguireovi. Ten dokonce dva měsíce spolupracoval se strážníky z protidrogového oddělení a kvůli roli přibral pár kil. Pak se ale pro natáčení uvolnil Ethan Hawke, který byl režisérova první volba a Maguire se musel této role vzdát. (Bauer)

• - Nůž, který používá Alonzo (Denzel Washington) jako přesvědčovací argument, je Spyderco Police Serrated. Tento nůž se objevil i v mnoha dalších filmech, např. Klub rváčů (1999). (zedsdeadbaby)