Nepolapitelní mstitelé

• slovenský

Nepolapiteľní pomstitelia

Dobrodružný / Rodinný

Sovětský svaz, 1966, 78 min

Dobrodružství několika „rudých“ výrostků, kteří likvidují buržoazní lumpy, si bere to nejtypičtější z westernového žánru, všechna klišé, ke kterým se tak vehementně hlásí, okázale hyperbolizuje a gesta i věty drsných a větrem ošlehaných chlapíků z amerických prérií vkládá do postav sotva náctiletých dětí. Ty s ryzím klidem odstřelují "hnusné buržousty", honí se s padouchy na koních, provádějí alotria v saloonech a infiltrují se do nepřátelských band. Zatímco verze z roku 1923 byla ještě tradičně natočená a příběh dostatečně nevybroušený (ačkoliv už tehdy film čerpal z westernového žánru, nebyly jeho neduhy, atributy a klišé ještě tak evidentní), remake z roku 1967 by se dal bez problémů zařadit mezi "guilty pleasure" filmy. Nepolapitelní mstitelé jsou ukázkovým příkladem zvrácení všeho, co představuje klasický western, přičemž nejikoničtější je poslední záběr, v němž čtveřice hrdinů s mlíkem na bradě a rudou hvězdou na čapce vjíždí na koních do vycházejícího slunce (které je ještě MNOHEM větší než v amerických westernech). ____ PS: Je to samozřejmě STRAŠLIVĚ dementní film. :)(12.6.2006)

Perfektní eastern, divím se, že jsem se s tím až dosud nesetkal. Docela to připomíná italskou produkci (hřbitovy, neustálá akce, záběry na ksichty, pseudovtipné rvačky atd.), výhodou je krátká stopáž, žádný patos, jen mrtvol málo. Nad tu ideologickou podstatu není problém se povznést. Obyčejní bílí kozáci navíc až na výjimky nijak nesympaticky nepůsobí.(4.8.2014)

Rodinným filmom by som ho veru nenazval. Hlavnými hrdinami sú teenegeri, ktorí zabíjajú v mene odplaty. Záporákmi sú tu kozáci...aspoň takto ich potrebovala vykresliť sovietska/bolševická propaganda. Spracovanie je trochu neohrabané, ale zato akčné scény sa na svoju dobu celkom vydarili. Hodnotenie: 50%(2.1.2014)

Pamatuju si jen na temné siluety hrdinů, jejichž koně se vzpínali s tím rudým zapadajícím sluncem v pozadí, a na pocit čiré blaženosti. Určitě to byla děsivá blbost, ale v roce 71, kdy mi byl šest, to byl spolu s Šedým pírkem můj absolutní kulťák. A ještě Příběh pravdové lásky, nebo jak se to jmenovalo.(16.1.2010)

• Pacco

Na základní škole se řídil můj učitel matematiky bodovým systémem lichých známek. Jeho 1-3-5 byly dostatečně výstižné a někdy rozhodovalo jen oblično dotyčného, než to, co bylo v testu… Kam tím mířím? Jen mi při hodnocení Nepolapitelných mstitelů došlo, že jsou vzorným příkladem vypatlaného žáka s andělskou tvářičkou. Můžete jim za ten kýčovitě absurdní příběh dát z radosti 5 (eh, teda vlastně 1, že), díky tomu, jak jste si procvičili bránici (v křeči smíchem jsem byla-skoro- nepřetržitě). Ale také se ve vás může probudit hlodavý pocit zodpovědnosti, když vám dojde, že vlna smíchu byla způsobena nikoliv záměrně, neb však zoufale, z pocitu lítosti/ přejícnosti nad debilitou autorů (a tehdejší diktaturou vkusu). Dáte tedy raději 3, za neskrytou, westerny vykrádající snahu. Jenže pokud nebude váš zrak natolik zkalen slzami smíchu (lítosti?) a nebudete mít zrovna chuť na demencí překypující film, může u vás nastat podobná reakce jako u mne. Pomalu mi došlo, že všechna ta obludná nesmyslnost je myšlena nanejvýš vážně. Ve chvílích, kdy postavy konají trampolínové, nereálné skoky, kdy po vyběhnutí z vody jsou suší a po zmrskání nezakrvavení se můj smích změnil v sípot a pěkná tvářička filmu ve škleb. Vskutku "guilty" film.(28.7.2007)