Válečná romance

(Sovětský svaz)

Drama / Romantický

Sovětský svaz, 1983, 92 min

• Houdini

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film . . . . . .Zlatý Medvěd - výběr(29.6.2004)

• HenryS.

Hodně nechtěná komedie. Především dabing to dobře zabil:-) Prvních deset minut se mi chtělo zvracet, jak v tom filmu nedává nic smysl a nic nefunguje, pak už jsem se jenom smál (a to tvůrcům, hercům, dabérům...) это большой Камп! Takový ten film na půlnoční projekce, nebo otrlého diváka.(14.11.2010)

Povrchní Saša, zamilovaný do důstojnické milenky, se kterou mluvil všehovšudy jednou, by potřeboval pár výchovných. Obzvlášť, když po válce nyní zhrublou Ljubu potká a rozhodne se ji kultivovat jako stromeček. Ljuba by zas za svou vypočítavost zasloužila narvat hrst pirohů do chřtánu. Něco na tom filmu ale je, něco to obzvláštňuje a dodává tomu zvláštní atmosféru. A já se vsadím, že to něco je Inna Čurikova. (Seminář ruského filmu Veselí nad Moravou 2010)(4.1.2011)

• d-fens

ocenenia : Oscar 1985 - Nominácia na najlepší zahraničný film(1.2.2012)

Válečná romance je velmi zajímavý a na dobu svého vzniku zcela netypický sovětský film (také jeden z komerčně nejúspěšnějších). Vypráví příběh neobvyklého manželského trojúhelníku – veterán Saša se počátkem padesátých let potká v Moskvě se svou frontovou láskou Ljubov. Nyní však žije ve šťastném manželství s kultivovanou Věrou. Náhodné setkání zcela rozloží jejich dosavadní soužití. Režisér Pjotr Todorovskij se narodil na Ukrajině, v roce 1943 odešel na frontu jako velitel ženijního oddílu a válečné zážitky se mu staly celoživotní inspirací. V tomto snímku se autorsky podílel i na hudební stránce filmu, která hraje v milostném příběhu vždy nemalou roli.(7.9.2007)