Známý ruský režisér Andrej Končalovskij a americké hvězdy Tom Hulce, Lolita Davidovich a Bob Hoskins jsou podepsáni pod filmovým příběhem z roku 1939, v němž se obyčejný muž musí rozhodnout, zda bude sloužit vlasti nebo půjde za hlasem svého srdce. Ta letní noc roku 1939 je pro Ivana Sanšina nocí svatební. Přesto na jeho dveře zabuší KGB a Ivan se dozvídá, že jeho soused byl před hodinou zatčen. Neví, co se stane s ním, obává se, že už nikdy neuvidí svou ženu, přestože nic neprovedl. Je odvezen ulicemi noční Moskvy, ale místo na popraviště se dostane až k samotnému Stalinovi a jako promítač filmů se stává součástí diktátorova vnitřního kruhu (oficiální text distributora)

Lima

Dojímavý životní příběh osobního Stalinova promítače v podání Toma Hulceho, který si od doby, kdy ztvárnil Mozarta ve Formanově Amadeuu, v ničem pořádném nezahrál. Je to škoda. A mimochodem, ten Stalin se maskérům fakt povedl. ()

woody

Hodně nedoceněný film který bych od režiséra Tanga a Casha rozhodně nečekal.Promítače v klubu KGB během II. SV. povolají do služeb samotného Stalina.Stane se vysokým funkcionářem KGB a těší se Stalinovy přízně.Avšak jeho žena touží po dítěti a navštěvuje v děcáku dceru nepřátel státu Kaťu. Film se rozjíždí rychle jenom někdy nudí ale od tohu je tu tlačítko >>.Škoda že Hulce po Amadeovi a Uvnitř kruhu v ničem jinším dobrém nehrál.V každé dobré videopůjčovně pod názvem Uvnitř kruhu(opravdu divný název)(jen hledat hledat ! ! !). ()

Faidra

Poprvé jsem to viděla s otcem ve filmovém klubu a ve věku, kdy jsem si ještě pletla Končalovského s Koněnočkinem, ale při ohlédnutí zpět si říkám, že zase tak mimo jsem nebyla. Jen se v tomto případě jedná o verzi, kde velcí zlí vlci vítězí a zajíčci se ve své jamce střídavě třesou hrůzou a nasazují statečné úsměvy, hlasitě chválíce moudrou a velkozubou vládu. Žádná obří modla se nevztyčí, pokud jí s tím nepomohou tisíce ochotných bezejmenných uctívačů a při pohledu na kreaci Toma Hulce v roli jednoho z těch pojmenovaných si na uhihňaného rokokového rebela divák ani nevzpomene, jen si trpce pomyslí, že problémem Ruska není to, že tam na střídačku uctívají Boha i ďábla – problém je, že tam nikdy neuctívali člověka. Mráz přichází z Kremlu. A není před ním záchrany. ()

flanker.27

Mnohem lepší zpodobnění Stalina a kamarily okolo něj než v prachšpatném Passerově filmu. Stalin tu vystupuje ne jako karikatura, ale jako racionální a inteligentní diktátor. Jeho promítač, jehož pohledem je příběh vyprávěn, si zpočátku vychutnává přízeň, které se mu dostává, aby se nakonec přesvědčil o pravdivosti tvrzení, že revoluce požírá své děti. ()

pepo

Uplne zabudnuty, no kvalitny film. Aj ked nebolo komu fandit, pretoze vsetci su tu blbci, zmrdi alebo oboje. Sceny so Stalinom vynikajuce. Bohuzial stale aktualny film o tom, ze ludia su lahko manipulovatelni a rychlo zabudaju. Inak si neviem predstavit, preco sa chce stvrtina nasho naroda vratit k byvalemu rezimu. Okrem absencie sympatii zamrzi nie uplne strhujuce tempo a obcasna rozpadnutost projektu. Posobi dojmom, ze sa dost prestrihavalo. 7/10 ()

Phobia

Depresivní a velmi zajímavě podaný film o Stalinovi a lidech kolem něj. V tomhle by snad nechtěli žít ani ti nejzavilejší levicoví voliči. Tom Hulce v hlavní roli osobního Stalinova promítače exceloval, ale o moc víc si z tohoto filmu bohužel nepamatuju, kromě pocitu naprosté beznaděje a vděčnosti, že žiju v jiné době a totalita je minulostí. 80% ()

Big Bear

,,Koho má š raději Andreji? Mně, nebo Stalina???'' --- ,,Stalina přeci ! ''-------------- Když zemřel diktátor Kim Čong Il, vládce komunistického skanzenu jménem Severní Korea, leckdo byl ze západu udiven projevy smutku lidu Korei. Miliony Severokorejců žalostně plakalo, rvalo si vlasy, bouchalo hlavami o zem a bylo zcela zlomeno odchodem milovaného vůdce. Kupodivu, jednalo se dokonce často o pláč upřímný, ovšem někdy i hraný, protože tajná policie je bdělá a v každé totalitě sleduje všechny a eviduje si kdo žije pro režim a kdo s ním má problém. Ač je to jen pár dekád, naštěstí jsme si odvykli tomu čemu se říkalo kult osobnosti a co vedlo někdy až ke zbožšťování diktátorů. Dnes se trochu culíme, když se ve filmových týdenících z padesátých let mluví o Stalinovi jako vůdci lidstva, velikém otci, učiteli a příteli s naším Klementem v závěsu. Tehdy se to ale bralo jinak, zcela vážně a obzvláště v Rusku. Jak praví citát desetkrát opakované začne se líbit a voda hloubí kámen tím, že dopadá často... Tenhle film na mne působil jako zjevení. Naprosto reálně pokryl éru Stalina a byla to opravdu strašná doba. Nejprve éra čistek, udávání a pak válka krutá tak, jako ještě žádná nebyla. Nechtěl bych v té době žít v Rusku ani za nic. Rodiny bydlely v jedné cimře často s dalším nájemníkem...jakékoliv intimnosti tak byly částečně věcí veřejnou, nehledě na to, že si člověk nemohl ani v klidu promluvit, protože uši spolubydlícího mohly být prostředkem udavače k té či oné výhodě u tajné policie... Lidé mizeli, celé rodiny mizely... V lepším případě daleko na východě v pracovních táborech... Děti udávaly své rodiče jako třídní nepřítele... A v tomto prostředí se odehrává příběh našeho promítače. Ten je souhrou náhod katapultován až do Kremlu jako osobní promítač Stalina. Kreml je tu dokonale předveden jako takové obrovské mraveniště s pevně danou hierarchií se všemi dělnicemi, vojáky... To vše pro krále mraveniště - mocného Stalina. Ale ať se jednalo o jakékoliv patro včetně těch nejvyšších, všechna postupoval strach a hrůza ze smrti. Každý další den se počítal... Náš hrdina si zprvu užívá výhod, které mu nová funkce nabízí o to více zaslepeně miluje svého vůdce. Když se mu rozsvítí, je už v podstatě pozdě. Ovšem těžko tu kohokoliv soudit. Nemáme tu optiku tehdejších dní a i když o tom hodně čtu, jsem si jist, že jsem schopen nasát jen pár procent té doby... Tehdy asi opravdu nešlo Káťu vytáhnout ze sirotčince v době kdy žil Stalin i Berija. Konec je až neskutečný a je zvláštně fascinující, že Stalin vlastně zabíjel i po své smrti... Devadesátá léta byla léty nádechu čerstvého vzduchu. Nejen u nás, ale i v Rusku. To dalo možnost vzniknout takovým snímkům jako byl tento nebo například hrůzostrašný Čekista (1992), nebo drsná Baltazarova hostina aneb Noc se Stalinem (1989). Obávám se, že dnes by už v Rusku nic takového nenatočili. Opět se vydali cestou pokřivování historie a lhaní (konec konců to už dělají 100 let v kuse) a Stalin pro mnohé zase začíná být otcem vlasti... Dávám bez debat za 5 nových ocelových pérek do promítačky. * * * * * () (méně) (více)

NinonL

Zfanatizované davy mě děsí, stejně jako fanatičtí lidé. Tento film je přesně o nich. Je o promítači filmů, který byl povolán do Kremlu, aby sloužil soudruhu Stalinovi. Co s naivním člověkem taková kariéra udělá, můžete sledovat v Končalovského dvou hodinách. Na Stalinově pohřbu bylo ušlapáno přes 1500 obyčejných lidí, kteří se chtěli za každou cenu rozloučit se svým vůdcem. Aneb, jak říká moudrý stařec ve filmu, kdyby nebylo tolik dobrých Ivanů, nikdy by Rusku nevládla zrůda. ()

MissJ

Nakonec hodnotím podprůměrně, je to celé nějaké slabé. Koukatelný, ale zároveň dost nepřesvědčivý film. Končalovskij ho dle vlastních slov natočil pro Američany, aby jim pomohl porozumět Rusům...trochu odvážné tvrzení. Objevují se i menší faktografické nepřesnosti - Ivan nemohl pracovat pro KGB, ten vznikl jako samostatná organizace až o několik let později. Několik dobrých momentů (první promítání pro Stalina, davová scéna ze Stalinova pohřbu) zůstává v menšině, mínusy (celá část se sirotkem Káťou, snová sekvence se Stalinem) převažují. Pro toho, kdo chce poznat stalinské Rusko, je tento film zbytečný, existuje řada lepších zpracování. (zhlédnuto bohužel s dabingem) ()

Martin741

Reziser Andrej Koncalovskij natocil velmi dobry film o tom, ako obycajny clovek sa stal osobnym Stalinovym premietacom. Ulohy sa bravurne zhostil Tom Hulce /Amadeus od Milosa Formana/. Pohltila ma temna a depresivna atmosfera. 70 % ()

zette

Pro me velmi zajimavy namet z atraktivniho prostredi. Kamera si krasne poradila s venkovnimi prostory, tak i interiery. Pribeh taky dokaze zaujmout. Slusna vyprava a atmosfera. Jedine, co mi vadilo, byly az moc nasilne karikatury nekterych postav. Jako film to ale funguje krasne. ()

sator

Jsou lidé- a to nejen ve filmu- jejíž svoboda jednání, je dějinami semleta na prach ,tohle je příběh o jednom z nich. ()

cab

Uvěřitelný příběh řadového zidealizovaného promítače žijícího nelehký život v tehdejší Moskvě v podání skvělého Hulce. Splnilo se mu několik snů během pár dní - svatba se svojí vyvolenou a setkání z očí do očí s tehdejšími lídry Sovetskeho svazu, včetně obávaného Stalina zobrazeného jako chytrého a racionálně uvažujícího člověka. Hulce musí několikrát čelit nelehkému rozhodnutí během své životní etapy. Většinou jde slepě za svými ideály než za srdcem. Já bych si raději užíval s Anastasiou. Hehe!!! Víc neřeknu. Stojí to za zhlédnutí!!! 95%. ()

petikacka

Film jsem viděla v době vzniku, ale zakousl se do mě pořádně, tak snad ještě nějaké vzpomínky vydoluju. Po sameťáku se začaly točit snímky, které najednou mohly ukázat v celé nahotě ten zhovadilý stalinovský systém a jeho obludnou KGB s Beriou v čele ( mimochodem vynikající Bob Hoskins). Určitě jsou natočeny lepší snímky, ALE...pro toho kdo o sovětském Rusku a stalinismu potažmo 2.světové nic neví je to takový úvod do historie. A co je na tom všem vlastně nejhorší, že dnes se tyto kritické snímky UŹ ZASE točit nemohou bez cenzurního zásahu. Stačí když usedne do křesla diktátor a opět je všechno v prdeli. Za mě 85% ()

Hopkins

Depresivní 5 hvězdičkové . Natočeno naprosto skvěle dobré obsazení příběh, který opravdu zaujme. Tom Hulce jako naivní Ivan doslova a do písmene , který se stane osobním promítačem Stalina. Není to zbytečně přehnané snad až na ten konec malinko to dráma ale hned se probudíte jak v závěrečných titulcích běží že 1500 lidí přišlo o život když se chtěli naposled rozloučit ........ Bob Hoskins jako skvělý Beria věřte že v realu by jste ho opravdu potkat nechtěly :o) . 85% . ()

xdutchx

Pohled pod pokličku totality. Proč lidé zbožňují své tyrany? Zkratkovité vyprávění o tom, jak dobrosrdečný a usměvavý Ivan ke spolupráci s ďáblem přišel. Banalita zla do každé rodiny. Aktuální pro všechny časy. A antidotum? Jen Bohu se budeš klanět a jemu sloužit, první přikázání desatera. ()

Hightower

Stalin jako postava nijak neoslnil. Lepší ztvárnění v tomto ohledu provedl Robert Duvall ve snímku "Stalin". Ale atmosféra, kdy jsou všichni potentovaný z kultu Mocnáře, je brilantní. To naopak snímku "Stalin" chybí. Tam se mi Stalin jeví jako osobní despota, který si hraje/zlobí jen na svým písečku. Katka to vystihla přesně: "...jsi naivní..."; jen tací a nebo ti, co se báli či byli slabí na duchu, mohli Stalina podporovat. Velmi dobré drama. ()

Tormentor665

Neskutečně kvalitní záležitost. Mix křehkého realismu, do nějž je přimíchávána stále absurdnější hrůza lidské existence za vrcholného stalinismu. Velký Hospodář totiž ví všechno o všech. A je jedna slečna, které bych sex s Lavrentijem Beriou ze sdrce přál. ()

GoreManiac

Dávali to kdysi na HBO, já byl prcek a absolutně sem to nechápal.Teď nedávno sem to viděl znova a musim za sebe (i jako za promítače) říct, že je to teda bomba. ()