Brigade des moeurs

Brigade of Death

Thriller

Francie, 1985, 96 min

Jedním slovem paráda tenhle Max Pécasův film, fanoušci a vyznavači obskurních, divokých, a ultra-násilných sex'n'sleazy flicků si zde přijdou na své. Příběh je docela spletitý, ale už úvodní značně bizarní scéna, kde jsou polonahý transsexuální kurvičky pronásledovány po lese, a poté jen tak z ničeho nic, zastřeleni výstřely z brokovnic, rozdováděnými motorkáři, dává tušit o co tady tak zhruba půjde, tedy že to nebude rozhodně nic uhlazeného a pěkného. "Brigade des moeurs" je jedním z posledních režisérových filmů (dost možná spolu s některými věcmi z let 74-76 i nejlepším jeho filmem!), film má rychlé tempo a spád, skvěle odsejpá a člověka nenudí ani na chvíli, ve svém žánru a kategorii jde jednoznačně o majstrštyk, který je zábavný, nádherně akční, dostatečně krvavý, s velkou porcí sleazy, nahoty (která je vždy vítána), a hrubého - všudypřítomného násilí (film je neuvěřitelně bezcitný a mysoginí především vůči ženám, oběti jsou většinou ženy!), docela dobrým (přesvědčivým) herectvím a dějem. Jo, nechybí ani nějaké to menší gore, useknutá ruka, sekáček v čele (hezká ťafka), nejsou to nějak extra dobré efekty, ale stále docela zábavné a nečekané, jedno ženské mučení s flaškou (kde jsem podobnou scénu jen viděl?), je taky pěkně hrubé a odporné, přesto že to jde mimo obraz. No je tady těch špinavostí skutečně požehnaně (víc jak příběhu!), všechno si zpětně nevybavím, ale nějaké ty stopy to v člověku určitě zanechá. Finále odehrávající se v nějaké opuštěné továrně taky good, stejně tak jako hlavní záporák, ten je vůbec nejlepší z filmu! Pouze pro fajnšmejkry, děvčatům, promiskuitním jedincům, feministkám bych to raději nedoporučoval, vstup jen na vlastní nebezpečí, byli jste varováni, i když jak už jsem někde slyšel, ne všecky " ženy" jsou ženy! "Brigade des moeurs" je skutečně neprávem zapomenutý a nedoceněný EuroSleazy klenot! Na Frantíky rozhodně překvapení, film hravě strčí do kapsy vela jiných zločineckých filmů (včetně většiny amerických).(4.1.2014)

• - Film se natáčel v Paříži ve Francii. (rafix)