Bratr Carl

(festivalový název)
  • Švédsko Brother Carl (více)

Willy Kufalt

Susan Sontag je možná významnou ženskou kulturní osobností a její všestranné aktivity asi obdivuhodné, ale mě prostě její filmová tvorba neoslovuje, nesedí a stejně jako u Duetu pro kanibaly jsem měl občas pocit, že si paní režisérka zase dělá z diváka... lidově řečeno, totální prdel. Bratr Carl navíc celkově zanechal toho ve mě ještě míň, než zmiňovaný debut, u kterého jsem alespoň polovinu filmu měl dojem čehosi hodně zajímavého a bral jsem ho jako ojedinělý zážitek. Ze začátku jsem se sice bavil, byť možná nezáměrně, a umělecká černobílá kamera je zde dokonalá, ale jinak mě film minul. Opět neotřelá režijní stylizace směrem do absudrna, opět řada intelektuálních dialogů na pozadí absurdního vztahového propletence, opět naprosto šílené absurdní zvraty (...a zase se nějaká již mrtvá postava objeví znovu na scéně bez vysvětlení zpátky živá!), z čehož by vlastně mohla být za jiné konstelaci ojedinělá komedie. Akorát režisérka to vše absurdní pojímá, i s přidaným návalem feminismu, s takovou vážností, až mi to připadá bizarní a vtipné hlavně nezáměrně, a zároveň vše pojímá tak chladně, že Bratr Carl jako drama ve mě nevyvolal žádné emoce. Tematické zaměření má Sontag podobné Věře Chytilové, ale jakoby ve srovnání s Chytilovou nedokázala do své ujeté intelektuální hříčky na téma vztahů mezi mužem a ženou vložit skutečný humor a nadhled... A nechápu vůbec ani, proč byl švédský film ze 70. let se švédským obsazením celý namluven anglicky, kdežto pokusy některých herců o angličtinu tu občas ještě celou nechtěnou srandu umocňovaly. Asi touha být za každou cenu světový. [40%] ()