Hotel Konečná stanice

(festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Historický

Západní Německo / Francie / USA, 1988, 267 min

• Houdini

Oscar 1 : Dokument(10.2.2005)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1988 - Cena FIPRESCI, uvedené v sekcii "Un certain regard"(26.2.2013)

Nemůžu si pomoct, ale mě tenhle film prostě přijde roztahaný a hlavně o tom, že se snaží obviňovat další lidi z toho, že pomáhali člověku, který páchal zvěrstva, se skrývat. Skoro jako kdyby Ophüls hledal odpověď na to, proč takové stvůře pomáhali. No, ono by bylo možná lepší odpovědět na to, proč tu vůbec taková zrůda byla. Ale na to není moc hezká odpověď.(1.2.2016)

• Volodimir2

Klaus Barbie (Mäsiar z Lyonu) unikal spravodlivosti celých 40 rokov.. Zadržaný bol v roku 1987 v Bolívii a postavený pred súd v Lyone (Francúzsko). Rozsah filmu je obrovský a pokrýva viac ako 40 rokov a prebieha na niekoľkých kontinentoch. Dokument približuje proces proti Klausovi Barbiemu, lyonskému šéfovi gestapa a jeho život v 2. svetovej vojne. Dokument je zaujímavý výpoveďami obeťami nacistických zverstiev, svedkami, zradcami ale aj bývalými nacistami, americkými spravodajskými dôstojníkmi a juhoamerickými vládnymi úradníkmi. Film nám taktiež poskytuje vysvetlenie prečo sa mu darilo ukrývať tak dlho a kto mu v tom pomáhal. Ide o viac ako životopisný dokument jedného z nacistických masových vrahov. .(6.5.2015)