Time Changer

Rich Christiano

Philip Hurn

Scénografie:

Laird Pulver

Zvláštní a zajímavý snímek zabývající se otázkou víry a morálky. Pro věřícího člověka nepřináší nic převratného a pro nevěřícího je spíš dogmatický a málo přesvědčivý. Hodnotit herecké výkony nebo technické či umělecké parametry filmu v tomto případě nebudu, protože o ty tu nejde. Napíšu, co se mi v souvislosti s filmem honilo hlavou. I když Desatero představuje jakýsi morální kodex a asi i základ novodobého zákonodárství, v moderním světě ve střetnutí vědy s vírou, dostává víra pěkně na frak. A to ponechám stranou církve a jejich světské reprezentanty, kteří na tom mají svůj podíl honbou za majetkem, nedůvěryhodnou politikou a pedofilními kauzami. Člověk, který káže vodu a sám pije víno, nemůže lidi přesvědčovat o morálce či víře, pokud sám nejde příkladem. Víra nepotřebuje agitaci, ta buď je nebo není. Nedá se naučit ani přesvědčováním získat. Věříme, protože chceme věřit. Tento film srovnává víru a morálku ve dvou časových rovinách, nutí k přemýšlení a i když současnost trochu odlehčuje a přikrašluje, rozhodně stojí za shlédnutí. Tak mě v této souvislosti napadá, jak by asi reagoval hlavní hrdina, kdyby zabloudil na zdejší diskuzi.(16.5.2012)

SPOILER! Morálka a koniec sveta. Dve najspornejšie témy v dejinách kresťanstva. Byť morálne dokonalý je skvelá vec, ale stavia vás pred dilemu: Vo svete musíte hrešiť, lebo inak budete na okraji spoločnosti a vaše pracovné pozície zaberú tí, čo v tom vedia chodiť. Musíte prestať pozerať filmy (veď skoro všetky popierajú desatoro). Prestať v lete vychádzať na ulicu, lebo každý muž pri pohľade na takmer nahé ženy pomyslí na sex. Toto všetko film naznačí a nepochybne je to pravda. Ale faktom je, že život je jeden z najťažších... ak chcete existovať, budete aj hrešiť. Súhlasím s tým, čo bolo vo filme prezentované, ale jediná šanca ako sa aspoň priblížiť k dokonalosti a spravodlivosti, je ísť do kláštora. Ostatní sa takpovediac vykúpu v hriechoch. Človeku ostáva len snaha odstraňovať svoje nedostatky, modlitba a nádej, že Boh je milosrdnejší než evanjelikálni kresťania.(27.7.2016)

Ač jsem byl skálopevně přesvědčen před shlédnutím filmu, že se jedná o nejtvrdší křesťanskou propagandu, což mě, jako pro člověka, který má dlouhodobě evolučně nepřekenotalný odpor ke katolické církvi (nikoli víře, ale instituci) stavělo do určité zkreslující pozice a přesto, že je de facto v každé větě láska k bohu zmiňována, film samotný je spíše sondou k naší pokoře a uvědomění si hodnot..... A musím říct, že je to film, který 100% v každém z diváků zanechá stopu.... a mohu jen doporučit jej shlédnout (P.S. mám jej v DVD kvalitě)(23.2.2010)

• RobLord

Tento pánbíčkářský celuloid dává slovům ŠEREDNÝ a OBLUDNÝ úplně nový rozměr. :) Z lidí 19. století dělá vysoce morální persony, a to díky autoritě Ježíše Krista (vzpomněl jsem si na snímek: http://www.csfd.cz/film/238550-bila-stuha/, jehož děj se odehrává jen pár let po teologově cestě do budoucnosti), načež je impotentní i ve schopnosti popsat současnost. Dr. Carlisle je v roce 2000 zděšený pomalu k infarktu, i když se ocitl v nadmíru IDYLICKÉ Americe, která na mne působila oproti mnou obývané Plzni jako Kvítečkov z Neználka. Přesto film doporučuji, aby případný divák seznal, jaké příšernosti se točí.(29.4.2012)

Opravdu povedený křesťansko-sci-fi snímek s nádechem komedie. Zkřížit komedii s křesťanskými myšlenkami byl skvělý tah. Jen si zkuste zasadit člověka z 19. století do dnešní doby a vznikne vám z toho komedie, která neztrapňuje ani není vulgární. Pro mne nejlepší scéna, když dr. Carlisle udiveně sedí poprvé v kině, a pak v následující scéně jak z něho utíká a při tom vykřikuje: „Zastavte film, ten člověk na obrazovce zrovna řekl Boží jméno nadarmo!!!“. No a právě jsou to věci, které už ani nevnímáme a ani se nad nimi nepozastavujeme. Svět se mění, ale Bůh je stále stejný...(18.9.2007)