John Devlin chce skoncovat se svou hráčskou minulostí a plánuje se svou ženou koupit pozemek v Severní Dakotě. Počítá s tím, že půda získá s pokračující stavbou železnice větší cenu. To vědí i gangsteři Bender a Collins, kteří terorizují se svou bandou farmáře, aby levně získali jejich pozemky. Když přijdou Sandy a John o své úspory, spojí se s ostatnímí farmáři a chtějí s bandity jednou pro vždy skoncovat. (MacGuffin)

cheyene

Dakota nepatří mezi ty staré, zidealizované a naivní westerny s primitivní zápletkou, jaké John Wayne točil ve 30. letech. Ikona Divokého západu, John Wayne, tu hraje v podstatě obyčejného člověka, který se oženil a chce si koupit pozemky, čímž se dostane do svárů s bandity a musí chránit své úspory, ženu a své životy. Dakota nabízí řadu výborných scén, např. parník na řece, nebo konečná gradace. S přivřeným okem dávám 5*. ()

rikitiki

Oko českého diváka jistě potěší scéna, kdy Hugo Haas, coby rozhořčený otec, střílí na Johna Wayna! ____ Pak už ale následuje chumel různých motivů a dějových zvratů, které k sobě příliš nejdou, a kde mi jako hlavní utkvělo, že Wayne tráví svatební cestu raději řešením sporů mezi místními farmáři a gangstery, místo aby se věnoval svojí novomanželce. Vzhledem k tomu, jak protivný, zhýčkaný a sebestředný charakter ta žena má, se není vůbec co divit. /3. 9. 14./ ()

Martin741

Wayneove filmy z 20. a 30. rokov boli naivne, Wayne hral casto roly drsnych kovbojov /tu musim napisat, velmi dolezitu vec - Wayne -ova drsnost je skutocna chlapska drsnost, jeden uzivatel menom Mr. Apache tu tiez mele svoje radobydrsne reci - lenze kym Wayne - ova drsnost je uveritelna, u Mr. Apache -ho je  smiesna. Skoda, ze sa tu najde kopa postihnutych ludi ktori su ochotni po nom s radostou upratat kadejake hovno - to na okraj/. Tuna Wayne si kupil podu, ma sa stavat zeleznica, lenze do toho sa zaplietli banditi - takyto ma byt pravy western, ne nejaka obycajna kradez koni    :  85 % ()

Mol

John Wayne opět v roli pistolníka. Drsnej chlap kterej rozdává rány a my to milujeme. Většinou se v těhlech filmech ženský chovaj strašně hloupě a i když i tady Sandy udělá pár hloupostí, vždycky jí to prominete, protože to prostě umí podat. Závěrečná akce s hořícími poli a přestřelkou ve městě je krása nesmírná a fakt, že si tady zahrála Češka je ještě víc spektakulární. ()

kaylin

Hezké, roztomilé, na svou dobu prostě pěkné. John Wayne zde není ještě takový chlapák jako později, ale i jako romantický hrdina je docela dobrý, hlavně když je celý film odlehčený. Dobře se na to kouká a vzhledem k tomu, že je to celkem krátké, dá se to docela dobře snést i v dnešní době, kdy už lidi na černobílé kousky moc nekoukají. ()

• Natáčanie prebiehalo vo: Vasquez Rocks, Mammoth Lakes, Iverson Ranch a San Joaquin Valley (v štáte Kalifornia). (westerns)