X

Hororový snímek scenáristy a režiséra Ti Westa vypráví příběh skupiny mladých lidí, která v roce 1979 přijíždí na pustý texaský venkov, aby tam natočila film pro dospělé. Pronajme si farmu od postaršího manželského páru, který netuší, co se na jeho pozemku chystá. O filmaře však projeví neobvyklý zájem. Když manželé odhalí skutečné záměry štábu, noc plná výdělečné vášně se změní v krvavý teror. (Cinemax)

Necrotongue

Tak jo, mám za sebou další "hororovou" zkušenost, která mě věru nikterak neobohatila. Ti West si zrežíroval vlastní scénář a mě se zdál být výsledek stejně divný jako jeho křestní jméno. Ano, scénář nestál za mnoho, kromě obou seniorů byly všechny postavy až děsivě plytké (a tedy nudné) a za celou dobu ve mně vyvolala upřímné zděšení jen jedna scéna, při níž jsem byl vděčný, že už nejsem zrovna mladík a život už mě dostatečně ošlehal, takže jsem nemohl utrpět hlubší psychosexuální trauma. Já tedy chápu, že láska kvete v každém věku, já to i plně podporuji, jen se na to nepotřebuji dívat. Myslím, že Miu Goth mohla její dvojrole bavit mnohem víc, než mě bavil celý snímek, protože mé dvě pěticípé směřují jen za lidmi, kteří jsou zodpovědní za masky a odživotňování. Příběh jako takový mi totiž přišel spíš k smíchu, postavy se v zájmu zachování současné "hororové" linie chovaly patřičně idiotsky a poklidnější pasáže filmu mě dvakrát dohnaly k ffwování. No, uvedu to ale na pravou míru; už jsem viděl mnohem zpotvořenější záležitosti, takže uznávám, že to pro mě mohlo dopadnout hůř, přesto se ale na druhý díl (který má být vlastně dílem prvním) nedokážu tak úplně těšit, i když (nebo právě proto) ho už vlastním a vím, že mě nemine. / Poučení: Ano, mohou nastat okolnosti v životě lidském, kdy se smrt jeví jako lepší možnost. ()

Cappuccino

Originálny slasher, v ktorom hlavní hrdinovia nie sú iba obyčajnou partiou pozostávajúcou z hororových stereotypných charakterov. Chvíľu síce trvá, kým si na jednotlivých členov filmového/porno štábu zvyknete, ale takmer určite vám niektorí z nich sadnú. Väčšina z nich je vykreslená (na pomery žánru) pomerne dôkladne, a tak si k nim o to ľahšie vytvoríte vzťah. Aj keď som sa zo všetkých najviac tešil na sympatickú Jennu Ortegu, ktorá bola jedou z hlavných hrdiniek posledného Vreskota, najviac som si užil svojskú Miu Goth a na prekvapenie aj Kida Cudiho. Ortega naopak patrila medzi najmenej výrazných hercov. Dialógy nenudia, vraždy sú zábavné a záporáci poriadne slizkí (aj keď príliš OP, ale okej, je to horor). X veľmi sviežim spôsobom vzdáva poctu slasherom z 80. rokov, prezentuje ich vo veľmi príjemnom novodobom kabáte a ani v najmenšom nešetrí krvou. Za mňa spokojnosť. ()

claudel

Jenny Ortega je v kurzu neboli všude, kam se podíváš - na Netflixu i na HBO. Tady ale prim hraje spíše Mia Goth se svým specifickým obličejem. Existenci Brittany Snow jsem si připomenul po asi patnácti letech. První polovina se mi líbila hodně - proč jen si ten Texas tvůrci hororů tolik oblíbili?! :-) Druhá polovina už lehce sklouzla k nechutnosti, ale tři hvězdičky jsou s plusem. Aligátor vynikající - nejlepší scéna s plaváním... ()

Arsenal83

Niekoho možno vystraší stará babka v nočnej košeli a s vidlami v rukách, ale ja by som čakal od hororu trochu viac. A určite by som zrýchlil tempo, keďže skoro hodinu sa tu rieši len porno a Kid Cudi vo vizáži plantážnika si tu vrzol s každou nedámou. Nakoniec to bolo z toho filmu ešte to lepšie, lebo súložiaci pár zo záhrobia mi k šťastiu tiež nechýbal. ()

-bad-mad-wolf-

Taková roztomilá sedmdesátková blbina, v níž se spolu kočkujou perverzní důchodci, zfetovaní pornobohémové a hladoví aligátoři. Exploitační potenciál se drží v umírněnějších vodách a jako slasher to taky moc nevyniká, potěší každopádně nadhled, fajn režijní i scenáristický nápady, zmáknutá atmosféra a Mia Goth v dost bizarní dvojroli. Policejní rámeček příběhu se ukázal jako fajn pomůcka - na začátku skvěle nahecuje očekávání, v závěru humorně podtrhuje. ()

• Názov čerpacej stanice a minimarketu na začiatku filmu je priamym odkazom na film Tajemství starého hotelu (2011), ktorý sa odohrával v Yankee Pedlar Inn. (Arsenal83)
  • Deň po premiére filmu X (2022) na festivale South by Southwest scenárista a režisér Ti West prezradil, že počas povinnej dvojtýždňovej karantény COVID-19 vo svojom novozélandskom hoteli napísal pred začiatkom produkcie tohto filmu prequel Perla (2022). Spoločnosť A24 videla scenár a dala filmu zelenú ešte pred ukončením produkcie. Spýtal sa hviezdy Mii Goth, či chce zostať na Novom Zélande a nakrúcať pokračovanie, a ona ochotne súhlasila. Prequel sa dostal do kín neskôr v roku 2022. (molcan2)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení