Případ Barnabáš Kos

Prípad Barnabáš Kos

The Barnabáš Kos Case

Komedie / Drama

Československo, 1964, 90 min

Výtvarne dokonalé scény symbolizujú prostredníctvom preľnutia abstrakcie s geometriou vo všeobecnej rovine stretnutie občana s mašinériou inštitúcií. Chladné, rozľahlé a dokonale neosobné priestory s nepochopiteľnými pravidlami fungovania prístupu k návštevníkom a odťažito prísno mravokárnym správaním sa zamestnancov - tí si obvykle automaticky myslia, že sú čímsi viac. Tieto scény dokonale zapadajú do príbehu člena symfonického orchestra, ktorého si nadriadení vyberú za šéfa hráčskeho zboru, pretože je dokonale nenápadný, skromný. To, že ovláda nástroj takmer zanedbateľný nikoho nezaujíma. Pridelená moc však dvíha i vlastné smelé plány. Iniciatívny podceňovaný s mocou sa stáva nepredvídateľným reformátorom a presadzovateľom alternatívy za každú cenu. Nadčasové podobenstvo.(27.1.2013)

Podrobnejšie k filmu v linku: https://slecnakulturna.wordpress.com/2014/06/27/pripad-barnabas-kos/(31.8.2014)

• Autogram

Óda na triangel vo forme komunistického hudobného artu, kde sa dokonca objavujú prvky kritiky papaláštva a protekcie. Výsmech neschopnému riaditeľovi s obrovskými ambíciami prerastá až do celospoločenskej kritiky. Napriek tomu to veľmi záživné nie je a dabing všetkých hercov, nielen Kemra, to celkom kazí. Film sa nestal trezorovým asi iba kvôli svojej nevýraznosti. –––– Triangel nie je o nič horší nástroj ako husle alebo klavír. –––– Triangel je nástroj netušených možností.(30.6.2014)

Zajímavý film s hodně satirickým podtextem. Jen mi celá myšlenka snímku přišla trochu nedotažená. A co mi teda hodně vadilo - předabování J. Kemra.(17.1.2017)

Trezorový film, sa vôbec čudujem, že ho uviedli do kín. Skvelá a pokroková satira. Neviem prečo niekomu vadí predabovanie Kemra, bežná prax tej doby, daboval sa každý herec, ak nevedel dostatočne jazyk alebo nejako inak nevyhovoval režisérovi. Je dosť slovenských filmov, kde boli predabovaní aj samotní slovenskí herci a takisto aj slovenskí herci v českých filmoch. Krivosudský nadaboval Kemra perfektne, keby som Kemra nepoznal, tak by som povedal, že je to jeho hlas ;)(26.6.2014)

Film má ťarbavý námet s milovníkom trianglu, ktorý chce za každú cenu presadiť jeho sólo, teda z veľkej časti je absurdný. Diváka však pobaví vopred odpísaná misia, lebo v hlavnej roli hrá Kemr a hrá dobre. Čo snímok, sčasti nezaujímavý predvídateľným dejom, ťahá do priemeru je Solanova réžia a kamera.(20.4.2018)

• 007.

Film jako takový zpracováním tak 40%, ale u komedie očekávám, že se alespoň občas zasměju, ale zde jsem se za 44 minut ani nepousmál, nebylo čemu. A za to hvězda dolů.(27.2.2014)

Pochopitelně tenhle film nemohl zůstat bez odezvy tehdejších cenzorů. Je jedním z řady podobně koncipovaných filmů 60. let, tentokrát slovenské produkce. Satira na řadu tehdejších nešvarů od nekompetečnosti až k patolízalství je zde zřejmá a ani se nezakrývá, že vedení hudebního tělesa neschopným člověkem skrývá v sobě jakoukoliv instituci, v níž se děly věci ne příliš odlišné. Vše ještě umocněno všudypřítomnými frázemi reálného socialismu; film zároveň předznamenává období uvolnění 60. let vrcholící bohužel nezdařeným pokusem o socialismus s lidskou tváří. Poněkud mě mrzelo, že byl Josef Kemr, mluvený projev k jeho herectví nerozlučně patřil.(2.12.2017)

vtipne. skoda toho dabingu :((2.7.2019)

Příšerně předabovaný mistr Kemr. Zpočátku docela zábavné, satira, ale pak už je to stále dokola a nuda. Nejhorší jsou hudební vstupy nedoporučuji sundávat ruku z knoflíku na ovládání hlasitosti. Takže od 40 minut tak za osmdesát a pak to klesá a klesá. Ještě, že to nestihlo klesnou až úplně dolů. Nakonec dávám „jen“ šedesát s tím, že to asi mělo zůstat v poloze komunální satiry.(14.9.2019)

že koncert pre triangel(10.4.2019)

Nápaditá alegorie, která je kupodivu aktuální i dnes. Základní nápad s trianglem je dobrý, bohužel se mi ale zdá, že nevystačí na celovečerní film. Je tu řada trefných šlehů a gagů, ovšem ne dost, takže tvůrci natahují stopáž pomocí pomalého tempa jak jen to jde. A za druhé: Solan nedodržuje jednotnou stylizaci. Některé scény (na poště, s pohlaváry) jsou hodně stylizované, jako u Juráčka, ale některé jsou zase podány realisticky. Podobný námět měl český krátký film Preclík, ale tam jim na to stačila půlhodina. Barnabášovi by krátká stopáž taky prospěla. Skvělý výkon Jožky Kemra, ovšem musíte si zvyknout na dabing.(3.3.2010)

Dobrá inotaj na absurdity socializmu a tuho hierarchickej spoločnosti, kde sa každý každému pchá do zadku, krásna estetika a prepracované vizuály celého filmu (kto robil plagáty na koncert? nádhera. aj tie neosobné dystopické priestory úradov, veľké plus komukoľvek kto to má na svedomí), fajn orchestrálna hudba v celom filme. Nerátajúc vizuálne stvárnenie scén, je tam trochu málo trianglu, ten absurdný nápad s trianglistom ktorý sa kafre do orchestra a všade chce mať svoj part, by šlo doviesť aj ďalej. Kompozícia pre sólo triangel a orchester je veľkolepá, šúľal som sa od smiechu, škoda že jej premiéra bola vo filme odbavená tak narýchlo. Skvelý Kemr v hlavnej roli nesmelo decentného pracovitého chlapíka, ktorému neskôr moc stúpla do hlavy. "Smetana mal veľký cit pre triangel". Na Slovensko dobré, asi...(11.8.2017)

• Cascabel

Ambici natočit univerzálně společensko-kritický film padla za oběť charakterizace titulní postavy. Škoda. Ale Kemr, dirigent Uzelac (!) a Košťová vynikající.(11.3.2014)

Prakticky nadčasový snímek, který by našel zlehka uplatnění i dnes. Tohle totiž bude pravděpodobně platit vždy. Každopádně hlavní úlohy se se ctí ujal Josef Kemr, kterému bylo uvěřitelné každé slovo, včetně jeho prosťáčkovství až touha dotáhnout to s trianglem o notný kus dál. Slabší stránkou filmu je ale pro mě trochu nepochopitelný dabing Kemra. Přes nespornou nadčasové téma filmu byl snímek natočen roku 1964 a to je znát a z dnešního pohledu už není tak úsměvný a zamyšlení hodný jako byl v tehdejší době. Proto tentokrát budu s hvězdami šetřit.(1.7.2018)

soudruhům se prostě líbil, líbí a líbit se bude dál..Kosovy se zas líbí triangel a Dvořákovy by se líbil taky :)(4.7.2019)

1 2 následující >>