poster

Hospoda (TV seriál)

Komedie

Česko, 1996–1997, 22 h 45 min (Minutáž: 24–29 min)

Režie:

Jaroslav Dudek

Scénář:

Jiří Drejnar

Kamera:

Alois Nožička

Hrají:

Petr Nárožný, Ladislav Potměšil, Bronislav Poloczek, Jiří Menzel, Jan Kanyza, Jiří Krytinář, Pavel Vondruška, Václav Knop, Věra Tichánková, Lubomír Lipský st., Josef Dvořák, Zuzana Bydžovská, Eva Čížkovská, Blažena Holišová, Oldřich Vlach, Viktor Preiss, Petr Oliva, Veronika Žilková, Ladislav Trojan, Gabriela Wilhelmová, Josef Somr, Jan Přeučil, Vlastimil Zavřel, Jan Dolanský, Radek Kuchař, Oldřich Navrátil, Jan Hraběta, Vítězslav Jirsák, Václav Sloup, Michal Pešek, Jiří Macháček, Uršula Kluková, Jiří Pomeje, Marcel Vašinka, Marek Eben, Jiří Hálek, Radan Rusev, Luba Skořepová, Jan Skopeček, Stanislav Zindulka, Simona Postlerová, Lucie Vondráčková, Miroslav Moravec, Jiří Wimmer, David Prachař, Karel Šíp, Jiří Havel, David Matásek, Václav Vydra nejml., Jaroslava Obermaierová, Jaroslav Kepka, Ladislav Gerendáš, Valérie Zawadská, Michal Suchánek, Miroslav Saic, Ljuba Krbová, Jan Kalous, Michal Jagelka, Pavel Mang, Matěj Hádek, Zuzana Fišárková, Rudolf Hrušínský ml., Martin Zahálka, Otto Rošetzký, Stanislav Lehký, Jiří Wohanka, Adolf Filip, Pavel Nový, Blanka Blahníková, Miroslav Vladyka, Arnošt Proschek, Miroslav Šnajdr, Miriam Kantorková, Vendula Křížová, Pavlína Mourková, Miriam Chytilová, Lukáš Třebický, Marek Epstein, Václav Kotva, Martin Luhan, Anežka Pohorská, Vladimír Krška, Miloš Vondruška, Otakar Brousek st., Miroslav Kaman, Vladimír Čech ml., Pavel Želízko
(další profese)

Zajímavosti k TV seriálu (72)

 • - Herec Ladislav Trojan ztvárnil roli policisty nejen v tomto seriálu, ale také v televizních filmech režiséra Hynka Bočana, jmenovitě Šéfe, jdeme na to! (1984), V tomhle zámku straší, šéfe! (1989) a Na dvoře je kůň, šéfe (1989). (majky19)

 • - Protože byl Václav Knop (Jonáš) do seriálu vzat až na poslední chvíli, nebyl o něm ze začátku režisér Dudek zcela přesvědčen, že je na roli ten pravý. Teprve svým herectvím v epizodě Forbes (1996) režiséra přesvědčil. (Dawe_Holi)

 • - Petr Nárožný často improvizoval na přání režiséra. Protože tam byla řada hluchých míst při čepování, a tak ho prosil, aby něco vymyslel, což taky dělal a v seriálu je to použito. (cariada)

 • - Jiří Menzel není hospodský typ, a tak za jediný klad svého účinkování v seriálu považuje to, že si z honoráře nechal zrekonstruovat koupelnu. (cundak)

 • - Pes babky Jiráskové (Věra Tichánková) se jmenoval Pajda i ve skutečnosti. Oproti své roli měl ale jednu odlišnost. Byla to totiž fena. (cundak)

 • - V první sérii existuje jeden díl, ke kterému byl napsaný scénář, ale nikdy se nerealizoval. Tvůrci našli absolutního dvojníka tehdejšího prezidenta Václava Havla a napadlo je natočit jeden díl o něm. Vše se mělo točit okolo toho, že prezident příjde s ochrankou do hospody na pivo zrovna ve chvíli, kdy tam sedí dva čerstvě propuštění vězni, kteří se s Havlem znají ještě z doby jeho pobytu za mřížemi. Začnou ho prosti, aby udělil milost jejich kamarádovi, který má ještě dva roky sedět. Mezi přemlouváním si prezident stěžuje, že ho jeho fuknce nebaví a nejradši by se vrátil k přikulování. Milost nakonec napíše na účtenku vypůjčenou od Duška (Petr Nárožný). Díl byl v natáčecím plánu, ale prezident Havel mezi tím těžce onemocněl a vedení Novy se nezdálo vhodné pustit díl do výroby. (cundak)

 • - Třetí série Hospody se měla natáčet i přes úmrtí Jaroslava Dudka. Bylo napsáno 10 dílů, na sedm z nich si nechala Nova na jaře 2001 vypracovat dramaturgické posudky Gustavem Oplustilem. Samotná dramaturgická schůzka se konala až v roce 2005, kdy bylo od projektu upuštěno, neboť se z osazenstva stali již ctihodní pánové v letech a situace, do kterých by se dostávali by vyzněly dětinsky. Z dramaturgických posudků (samotné scénáře se nedochovaly), které jsou na oficiálním facebookovém profilu seriálu, se můžeme dozvědět i názvy dílů (1 - Návrat, 2 - Kalkulace, 3 - Šolích, 4 - Vedoucí, 5 - Medium, 7 - Marodi, 10 - Marketing). Ve třetí sérii se Jonáš (Václav Knop) měl stát poslancem, Václav Novák (Ladislav Potměšil) se měl  vracet domů z vězení a nastoupit k Babulovi do kotelny. Rovněž měla přibýt nová postava novináře Meluzína, který nahrazoval MUDr. Práška, neboť jeho představitel Jiří Menzel se za účast v seriálu styděl a odmítl v něm pokračovat. (cundak)

 • - Všechny epizody jsou natočeny uvnitř studiové hospody. Jediný záběr zvenčí proběhne ve 4. dílu Nález (1996), kdy běží Venca Novák (Ladislav Potměšil) schovat krabici s uzeninami do svého auta. (6thSun)

 • - Do hospody vedie dovedna šesť schodov (2+4), nie tri, ako sa spieva v titulnej skladbe. (Lukoh)

 • - Během jednoho natáčecího dne vypili herci maximálně tři piva. (NiaWolf)

 • - Při natáčení se používaly speciálně upravené půllitry, které měly uprostřed skleněnou výplň. Takže zatímco před kamerou vypadal půllitr jako plný piva, ve skutečnosti ho obsahoval jen třetinu. (NiaWolf)

 • - Podle rozhovorů se samotnými herci z dobového tisku (Večerník Praha aj.) se netočilo při natáčení tehdy ne příliš rozšířené nealkoholické pivo, ale pivo 5°, někdy 7°. (honajz)

 • - První díl 1. série "Kauce" byl natočen podle povídky "Kauce" scenáristy a spisovatele Miroslava Adamce. Na scénáři se však nepodílel, pouze byly použity prvky z jeho textu v rámci pilotní přípravy projektu. (honajz)

 • - Existuje i 53. epizoda, v té se pojednává o tom nejlepším z celého seriálu. (Ded@M@tes)

 • - Jiří Menzel (MUDr. Prášek) nepije pivo, když už se musel napít, vždycky ho hned vyplivl nebo vyléval. Potom režisér díky své dobrotě scénář přepracoval tak, že pil víno. Ani to nebylo pravé. Nalévali mu pouze rybízový džus. (Ded@M@tes)

 • - V seriálu zazní několik jmen okolních hospod, nejčastěji je zmiňována hospoda U Brázdů a vinárna U Modráčků. Nikdy však není zmíněno jméno té seriálové. (Foxhound#1)

 • - Herečka Eva Čížkovská, představitelka servírky Janinky, během natáčení seriálu čekala narození svého druhého dítěte, dcery Adély, čehož si nikdo nevšiml, protože do pátého měsíce těhotenství přibrala pouze pět kilo. (EKLEKTIK)

 • - Jen v opravdu výjimečných záběrech si lze všimnou cedulky nade dveřmi do kuchyně s motem "pil - umřel, nepil - umřel taky". Příkladem je poslední epizoda "pes" a scéna, kdy hospodský (Petr Nárožný) vysvětluje u stolu štamgastům, že právě on má nárok na odměnu za nalezení psa. (Thommy91)

 • - V 48. epizodě s názvem "Den poté" si lze na začátku na tabuli vedle dveří do kuchyně všimnout nápisu "Jonáš je prase". (Thommy91)

 • - V seriálu nikdy nezazní, jaká značka piva se v hospodě točí. (Thommy91)

<< předchozí 1 2 3