• Karlos80

Ze všech pohádek z padesátých let ta nejslabší, i když i tady jde o značně diskutabilní pojem...No ale když člověk uváží co se tentýž rok natočilo viz. Princezna se zlatou hvězdou, Dařbuján a Pandrhola, tak se zas nelze čemu divit. Herecké výkony nijak oslnivé, nikdo zvlášť nevybočoval (Jaroslav Marvan v roli krále poprvé a tuším že i ve své první pohádce) i přes kratičkou středometrážní stopáž, jednoduchý příběh a typické výtvarné pojetí pro padesátá léta včetně masek, kostýmů atd pohádka která potěší..Podobné filmy: Jak se Franta naučil bát a Medvěd a strašidla. Vše od režiséra Macha.(10.5.2006)

Možná trochu zapadlá pohádka, která se kulisami a kostýmy dá přirovnat k Princezně se zlatou hvězdou nebo Byl jednou jeden král. V padesátých letech se s kvalitními pohádkami roztrhl pytel. Marvanovi ten Král jde výborně, Bohdalku jsem tak mladou v žádné roli ještě neviděl. Délka bohužel odsuzuje film k trochu jednoduchému ději.(26.12.2020)

• Jirkacek

Československá pohádka O medvědu Ondřejovi z roku 1959 mi pořád proklouzávala mezi filmovýma očima a v paměti mi zůstal vždy jen její ocásek. Nikdy jsem ji totiž neviděl celou, když běžela v televizi stihl jsem pouze její část, navíc ji československé veřejnoprávní a později komerční stanice nevysílaly moc často. Upřímně mne ani moc nelákala, nicméně jsem se rozhodl tento rest odmazat a na pohádku o neuvěřitelně krátké délce 50 minut podívat. Příběh filmové pohádky českého režiséra Jaroslava Macha, která byla natočena na motivy české lidové pohádky se tak rozběhl na obrazovce naší TV. Děj byl v podstatě velmi jednoduchý od začátku do konce a jít na to kdysi do kina, zřejmě bych byl zklamán. Jen by mne zajímalo, jestli i vstupné bylo tenkrát nižší, vzhledem k pouhým 50 minutám délky a nepříliš atraktivnímu příběhu. V pohádce šlo o to, provdat výhodně princeznu Blanku (Aglaia Morávková), která se ovšem zamilovala do myslivce Ondřeje (Jiří Papež). Na vdavky pospíchal král a největší hvězda filmu Jaroslav Marvan, který pozval prince Hynka (Soběslav Sejk), prince Vítka (Vladimír Zoubek) a prince Zbyňka (Jiří Ouhleda) na hrad, kterým byl moravský Bouzov. Princezna si nikoho nevybrala a tak král se svolením princezny svou dceru zavřel se služebnými Anežkou (Jiřina Bohdalová) a přísnou Hátou (Heda Marková) do věže, kam vedl tajný vchod. Ten měli odhalit zájemci o celou princeznu a celé království a tak se na hrad sjelo několik zájemců, z nichž byl nejvýraznější potrhlý hrabě Tadeáš v podání Miloše Nesvadby. Samozřejmě, že zamilovaný myslivec přemýšlel, jak se k princezně dostat a při pohledu na medvědáře a jeho zvíře dostal nápad. Oblékl se do medvědí kůže, kterou měli doma a nechal se svým otcem (Vladimír Huber) odvézt na hrad, kde pobavil svým výstupem krále a další obecenstvo. Pak Ondřejův otec vyslovil přání, že by chtěl pobavit i princeznu, s čímž nakonec král souhlasil a sám medvěda odvedl za dcerou a vlastně tak odhalil tajnou cestu. No a pak byl konec a vše šťastně dopadlo. Omlouvám se, že jsem prozradil celý děj, ale myslím že pohádku skoro každý zná a všem bylo jasné, že to dobře dopadne. Pro mne to však nedopadlo dobře s kvalitou pohádky a byl jsem docela zklamán, jelikož v padesátých až sedmdesátých letech 20. století se točily opravdu pěkné a dnes legendární pohádky, mezi něž tato však rozhodně nepatří. Suma sumárum, pohádka O medvědu Ondřejovi ode mne dostala jen dvě medvědí hvězdy **.(24.7.2019)

U této pohádky se chtě nechtě nabízí srovnání s geniální pohádkou Hrátky s čertem a dalšími z tohoto období. Všechno, co fungovalo tam, tady ale nějak není ono. Příběh není špatný, herecké obsazení povětšinou také skvělé, včetně epizodních rolí, naopak ústřední milostná dvojice je velmi nevýrazná. Není to špatná pohádka, ale, jak píše Karlos80, ze všech klasických pohádek let padesátých snad ta nejméně povedená.(9.1.2015)

Souhlasím s kolegy pode mnou, že celkově je ta pohádka jednoduchá až moc. Na druhé straně, je přece pro děti a když si vzpomenu na jiné studiové pohádky ČT nebo Teletubbies tak mě přijde celkem svěží alespoň to, že se neodehrává ve studiu celá. Ano, mohla být trochu nápaditější, duchaplnější a napínavější, ale nakonec je to pohádka a děti ve věku, kdy je pohádky ještě zajímají jsou na tom podobně. Pan Werich je jen další plus tohoto filmu. A pár vtipných momentů, ač je jich skutečně poskrovnu, se najde. Zaslouží si přesně takové hodnocení, neboť to není totální průšvih, ale na jednorázové zabavení to stačí.(28.9.2016)

• Soběslav Sejk

• - Pohádka se natáčela na hradě Bouzov. (M.B)

• - Medvěd a Strašidla, dvě středometrážní pohádky byly natáčeny souběžně, ale v distribuci byly nakonec uvedeny zvlášť pod tituly O medvědu Ondřejovi a Jak se Franta naučil bát (1959). (lausik)