Bertillonáž (S01E03) (epizoda)

Fahndung mit dem Zollstock - Frankreich 1887

Bertillonáž

Krimi / Drama / Dobrodružný / Historický

Československo / Západní Německo / Francie, 1989, 50 min

Zarputilý přepisovatel (písař) Bertillon sedl O. Havelkovi mnohem lépe, než jeho role v Panoptiku města pražského – to musím uznat. I díky němu se mi třetí díl tohoto seriálu taktéž hodně líbil. Mělo to něco do sebe a jeho technika sic měla údajně jepičí život, byla velkým přínosem pro kriminalistiku. Rovněž musím pochválit výkon Jozefa Husára (coby vraha a anarchistu), který loupil a vraždil. K pousmání bylo přeměřování vězňů a jejich rýpavé komentáře ve věznici (přeměřování pinďoura…). Takže i v tomto případě jsem byl velice mile překvapený.(11.12.2019)

Příjemný a zajímavý díl, ale zapálený úředníček Ondřeje Havelky mi nesedl. Zato jeho usedlá žínka se povedla.(21.2.2017)

Metóda tu riešená je jedna v kriminalistike z najzaujímavejších a akosi najlogickejších čo sa týka použitia a uplatniteľná aj v dobách, kedy ešte nefungovali laboratóriá. Príbeh a všetko ostatné opäť na špičkovej úrovni.(16.10.2016)

• sator

Antonín Moskalyk režisér cyklu si zahrál jednoho s kriminálníků. Řekl: "v té době jsem se moc neholil ani nestříhal a navíc  praskla mi zubní protéza, takže jsem byl pro roli ideální adept".(15.11.2019)

Epizoda popisující bertillonáž se mi vždycky zdála být poněkud odlišnou. Už v knize mě tato pasáž příliš neoslovila, a ani televizní zpracování můj dojem nevylepšilo. Musím ale férově uznat, že chyba je jednoznačně na mé straně, protože jsem byl vždycky ujetý na vraždy, a tady jsem si nepřišel na své (místo jejich vyšetřování se měřilo). Taky jsem měl dojem, že to tvůrci celé tlačili do příliš humorné roviny.(31.10.2019)

• - Antonín Moskalyk, režisér cyklu, si zahrál jednoho z kriminálníků. Řekl: „V té době jsem se moc neholil ani nestříhal a navíc mi praskl zubní protéza, takže jsem byl pro roli ideální adept.“ (sator)

• - Natáčelo se v Liberci, Malé pevnosti Terezín, Kramářově vile na Hradčanech a v pražském Klementinu. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)