Příběh nás zavede do Německa počátku minulého století. Na smrtelné posteli sdělí vesnická žena svému synovi tajemství: „V prádelníku dole je obálka... pro tebe. Otevřeš ji, až tady nebudu. A uděláš všechno, co je tam napsáno." Syn se z dopisu dozvídá nečekané informace, které si navíc nesprávně vyloží. Povinován úctou a láskou k matce, rozhodne se bránit její památku, a to i za cenu vlastní újmy a potíží. Kriminalisté tak stojí před velmi obtížným úkolem. Jak dokázat nevinu někoho, kdo se přiznal k vraždě? Při odhalování zdánlivého zločinu tentokrát napomůže nová metoda – antropologie. (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"To jsou všechno nějaký nesmysly, kterejm nerozumím. Můj syn nebo vlastní žena mě zabijou a já jsem živej." Kdybych vykopal mrtvolu na své zahradě, tak ji neponesu tajně na hřbitov a určitě se nebudu přiznávat k její vraždě. Jenže sedlák a dubová palice Emcke přesvědčil sám sebe, komisaře i státního zástupce, že je vinen a já jsem mu snad i přál, aby si vraždu svého žijícího otce odseděl. Ale to je jedno, protože tady jde o antropologii, která dostala asi pět minut prostoru k tomu, aby prokázala, že ten živý není mrtvý a ten mrtvý měl zemřít někdy jindy úplně jinde. Chápu, že nějak se začít musí, ale tohle mě moc nebavilo. ()

sportovec

Vynikající rekonstrukce případu, který by i dnes byl pro současné policisty nesnadný. Ale nejzajímavější je tu postava selky, která neztratila přesvědčení o slušnosti svého muže a policejního komisaře, který řečeno polistopadovštinou, projevil nevšední porozumění pro jinakost. Případ je to motivicky bohatý a příběh až burcující. ()

Anderton

Jeden z tých príbehov kriminalistiky s tajomstvom....ale na to je tu tá antropológia, aby sa záhada rozumne vysvetlila. Dobrodružstvá kriminalistiky zrejme zaujali aj v Nemecku, keďže sa do rozsiahleho ansámblu pridala aj vychytená nemecká herečka Katja Riemann a perfektne sem zapadla. ()

SOLOM.

Díl, ve kterém dost haprovala logika i racionální smýšlení normálních lidí / vyšetřovatelů, ale když ono to bylo tak rodinně pojato, že mi málem i slza ukápla. Bába Tutovka / Smrtka Kaplanová se tu sice moc neohřála, ale své rodině zadělala na pěkný průser. Nechápu toho vidláka, proč kryl svou matku a hodil vraždu sám na sebe, když už byla po smrti a ON za to mohl klidně dostat provaz, souhlasím i s názory, že ona slavná metoda Antropologie tu moc prostoru nedostala. Nicméně nejvíc se mi líbila Katja Riemann a to nejen svým výkonem – pěkná kobra to byla. Jiří Schmitzer coby až moc hodný detektiv / policista – to se jen tak nevidí. No a v neposlední řadě Stanislav Fišer měl po dlouhé době slušnou roli a nehrál žádného zmrdečka…60% ()

Necrotongue

Čtvrtá epizoda mi sedla mnohem víc než předchozí rozpačitý díl. Pravda, manželé Emckeovi se chovali vskutku podivně, ale na druhou stranu potom, co jsem viděl německé komedie a německé porno, mě jejich jednání vlastně ani nepřekvapuje. Holt, jiný kraj... ()

topi80

Více než nové neotřelé postupy sledujeme tentokrát, kterak je rodinná čest předků důležitější než život a vyhlídky vlastní i vlastních dětí. Tento vývoj příběhu dělá díl ještě zajímavějším a napínavějším. ()