Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Těsně po druhé světové válce je holandský obchodník Han van Meegeren zatčen coby překupník a kolaborant. Otevírá se největší padělatelská poválečná aféra, v níž se pachatel přiznává ke svému činu navzdory názoru odborníků. Meegeren se hodlá očistit od nařčení z kolaborace a raději doznává, že celá desetiletí padělal holandské mistry. Galerie, soukromníci ba i odborníci vlastní jím namalované obrazy, které prodával jako Vermeerovy. Skandál, který padá na hlavu znalců starých mistrů, si dotyční nechtějí nechat líbit a nevěří tomu. Meegeren tedy namaluje obraz ve starém stylu přímo před nimi. Konečný důkaz nepravosti obrazů však poskytne až nová metoda jejich prosvícení rentgenovými paprsky. (Česká televize)

(více)

Recenze (17)

mira007 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Koncert Andyho Hryce jako malíře van Meegerena, který před odbornou komisí dokazuje, že není kolaborant a obchodník s kradenými obrazy, ale geniální padělatel. Taky si pamatuji historku z natáčení, kdy český štáb partizánsky točil v ulicích Amsterdamu jakože hoši v historických kabátech nesou nějaký obraz z auta a někdo na ně zavolal skutečnou policii. Ve scéně, kdy kamelot dobově oblečený na ulici huláká titulek novin jsou vpravo na půl sekundy vidět Amsterďanané v moderním oblečení . ()

Necrotongue 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jak už jsem napsal dříve, baví mě nejvíc epizody, v nichž se řeší vraždy (asi budu nějakej divnej), sedmý a osmý díl byly zřejmě výjimkami, které potvrzují pravidlo. Případ holandského malíře mě totiž z celé druhé série bavil nejvíce a docela mě štvalo, že si to musel odsedět. Tohle bylo svým způsobem vtipné a poučné. ()

Reklama

sportovec 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Sympatickým darebákem nebyl jen nedávno zesnulý Jean Paul Belmondo, ale také tento pozoruhodný Holanďan. Prodej padělku Göringovi je vyložitelný jako akt holandské protinacistické rezistence. Pominout nejde ani odbornost, kterou do svých falz vložil, i náklady, jež do toho všeho investoval. Vytrestání rádobyvědecké nabubřelosti rovněž není zanedbatelným přínosem. Fundované padělatelství může být za určitých okolností i opravdovým činem. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

A sme pritom....moja najobľúbenejšia časť celého seriálu. Možno aj jediná, kde páchateľovi úprimne držíte palce. Veď má vlastne aj pravdu a pri pohľadoch na namyslených akademikov je kontrast dokonalý. Spomínam si, že sme si o Meegerenovi rozprávali na vysokej škole a spomenul som, že o ňom bola nakrútená jedna časť Dobrodružstiev kriminalistiky. Nikto to bohužiaľ nevidel, ale nikoho neprekvapilo, že hlavnú úlohu stvárnil Andy Hryc. V mojich očiach neprekonateľný vrchol jeho hereckej kariéry. ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vskutku zřejmě nejlepší díl druhé série. Jak už jsem však poznamenal dříve, já se moc o umění a obrazy nezajímám, takže mi Han van Meegeren nebo Emauzští učedníci vůbec nic neříkali. Andrej Hryc však svou roli zvládl naprosto s přehledem a ani se nedivím, že jeho postavě tolik diváků fandilo – stejně jako skutečnému holandskému padělateli v oné inkriminované době. Tím že okradl i to „Říšské hovado Göringa“ si získal i mé sympatie a zřejmě si budu muset o Meegerenovi něco přečíst! ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Natáčeno v Amsterdamu. (M.B)
  • Protože štáb nestihl vyřídit včas povolení k filmování, tak se točilo načerno. A došlo k nepříjemnosti. Když se realizovala scéna, při níž byly u Rijksmusea vynášeny z auta padělky slavných obrazů, tak policie několik členů štábu zatkla. [Zdroj: Super.cz] (Duoscop)

Reklama

Reklama