Paprsek (S02E08) (epizoda)

Krimi / Drama / Dobrodružný / Historický

Československo / Západní Německo / Francie, 1990, 50 min

 • rakovnik
  ****

  Díky své neakčnosti trochu zdlouhavý, nicméně poutavě podaný příběh. Dle fotografií byl van Meegeren spíše drobnější postavy, ale Andrej Hryc si roli tohoto padělatele evidentně užil.(28.2.2017)

 • tulen12345
  *****

  (4x) Han van Meegeren... fascinující příběh a osud. ,,Obraz, který byl prodán Göringovi, nemaloval Vermeer, ale já," šokuje celý umělecký svět Meegeren, zatímco Karel Urbánek v roli fanatického milovníka umění dokola tvrdí, že Emauzští učedníci jsou praví. Z celého cyklu Dobrodružství kriminalistiky snad jediný případ, kde pachatel je vlastně kladným hrdinou a po celý čas mu držíte palce. Divák přímo až žasne, jaký to geniální padělatel byl a jaké různé metody a opatření při malování padělaných obrazů využíval, aby nikdo nepoznal, že jde o padělek (zvlášť mě pobavilo pečení plátna v troubě), člověk se až musí smát. Vedle příběhu a zajímavých polemických diskuzí a vykřeslení různých povah (nejen) kolem výtvarním umění doplňují uměleckou atmosféru i nádherné holandské exteriéry, tradičně hudba Karla Svobody a výkon hlavního protagonisty Andreja Hryce.(4.1.2017)

 • CSSML
  *****

  Skvělý díl, který je mi tématem obzvláště blízký. Propojení výtvarného umění a analytické chemie bylo jedno z mých zvažovaných zaměření. U nás se jím zabývá Akademická laboratoř materiálového průzkumu malířských děl (ALMA).(17.2.2017)

 • bohemia_regent
  ***

  V titulcích filmu uvedeno: název Paprsek. Holandsko (1946-1947); koprodukce Československo / Německo; rok výroby 1991.(17.6.2017)

 • Anderton
  *****

  A sme pritom....moja najobľúbenejšia časť celého seriálu. Možno aj jediná, kde páchateľovi úprimne držíte palce. Veď má vlastne aj pravdu a pri pohľadoch na namyslených akademikov je kontrast dokonalý. Spomínam si, že sme si o Meegerenovi rozprávali na vysokej škole a spomenul som, že o ňom bola nakrútená jedna časť Dobrodružstiev kriminalistiky. Nikto to bohužiaľ nevidel, ale nikoho neprekvapilo, že hlavnú úlohu stvárnil Andy Hryc. V mojich očiach neprekonateľný vrchol jeho hereckej kariéry.(16.10.2016)

 • - Natáčeno v Amsterdamu. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace