Dobrodružství kriminalistiky (TV seriál)

• Západní Německo

Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik

Dobrodružstvá kriminalistiky

Krimi / Drama / Dobrodružný / Historický

Československo / Západní Německo / Francie, 1989–1992, 21 h 36 min (Minutáž: 49–52 min)

Karel Svoboda

Boris Rösner, Petr Kostka, Ladislav Mrkvička, Ondřej Havelka, Vlasta Fabianová, Nelly Gaierová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Luděk Munzar, Ivan Trojan, Lubomír Lipský st., Viktor Preiss, Dušan Blaškovič, Pavel Rímský, Miloš Vávra, Jozef Husár, Martin Růžek, Simona Stašová, Rudolf Hrušínský ml., Jan Teplý st., Petr Čtvrtníček, Jaroslav Rava, Valerie Kaplanová, Rudolf Stärz, Václav Knop, Blažena Holišová, Kamil Halbich, Marcela Peňázová, Steva Maršálek, Ivan Řezáč, Jaroslava Tichá, Michal Dlouhý, Josef Vinklář, Jana Gýrová, Horst Frank, Gabriela Wilhelmová, René Přibil, Vendula Křížová, Radoslav Brzobohatý, Miroslav Moravec, Barbora Srncová, Marek Vašut, Ladislav Potměšil, Jaroslava Obermaierová, Miroslav Táborský, Tomáš Töpfer, Jiří Klem, Stanislav Tříska, Jan Bonaventura, Klaus J. Behrendt, Jaroslava Adamová, Pavel Skřípal, Valérie Zawadská, Ladislav Trojan, Jiří Schmitzer, Petr Pelzer, Pavol Mikulík, Zdeněk Řehoř, Josef Langmiler, Viktor Maurer, Tereza Pergnerová, Jan Vágner, Kamil Prachař, Marek Eben, Jiří Wohanka, Jiřina Jelenská, Bronislav Poloczek, Karel Heřmánek, Jiří Holý, Václav Postránecký, Taťjana Medvecká, Bohumil Švarc st., Otto Lackovič, Dáša Neblechová, Antonín Hardt, Josef Štefl, Pavel Pípal, Marie Marešová, Vítězslav Jirsák, Rudolf Pellar, Jan Novotný, Zdeněk Dolanský, Andrej Hryc, Karel Urbánek, Gustav Opočenský, Petr Oliva, Miloslav Mejzlík, Vladimír Kratina, Vojtěch Ron, Bohumil Vávra, Vladimír Krška, Jan Schmid, Hugo Kaminský, Gaston Šubert, Tomáš Jirman, Karel Bělohradský, Rudolf Jelínek, Adolf Filip, Ladislav Kazda, Emil Konečný, Zdeněk Mucha, Alexej Pyško, Ilja Racek, Jiří Bartoška, Jaroslav Satoranský, Jiří Štěpnička, Jana Šulcová, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Václav Vydra nejml., Otakar Brousek ml., Jaroslav Kepka, Bořivoj Navrátil, Milan Sandhaus, Ivan Vyskočil, František Švihlík, Peter Aczel, Petr Hübner, Pavel Nový, Svatopluk Beneš, František Kovár, Radovan Lukavský, Věra Vlčková, Gustav Bubník, Jana Riháková-Dolanská, Zdeněk Martínek, Václav Neužil st., Otakar Brousek st., Soběslav Sejk, Josef Somr, Pavel Zedníček, Vlastimil Brodský, Petr Čepek, Hana Maciuchová, Lukáš Vaculík, Vladimír Dlouhý, Petr Hanus, Vlastimil Hašek, Jakub Marek, Jaroslav Mareš, Rudolf Vodrážka, Stella Zázvorková, Vladimír Brabec, Jürgen Heinrich, Vladimír Javorský, Ľubomír Paulovič, Leoš Suchařípa, Jiří Adamíra, Barbora Lukešová, Jiří Ornest, Zdeněk Ornest, Petr Svoboda, Marcel Vašinka, Petr Haničinec, František Hanus, Klára Jandová, David Prachař, Martin Stropnický, Alois Švehlík, Dana Syslová, Apolena Veldová, Jana Andresíková, Naďa Konvalinková, Lubomír Kostelka, Ladislav Lakomý, Ladislav Županič, Stanislav Fišer, Miloš Hlavica, Věra Kubánková, Bedřich Prokoš, Čestmír Řanda ml., Katja Riemann, Jan Skopeček, Petr Vaněk, Vlastimil Venclík, Josef Bek, Eugen Jegorov, Dalimil Klapka, Ulrich Matschoss, Karel Pospíšil, Miluše Šplechtová, Evelyna Steimarová, Karel Chromík, Petra Lustigová, Ondřej Vetchý, Peter Bongartz, Eduard Cupák, Věra Galatíková, Milan Klásek, Jan Přeučil, Daniel Rous, Regina Řandová, Miroslav Doležal, Zuzana Geislerová, Jan Hartl, Václav Helšus, Nina Jiránková, Svatopluk Skopal, Pavel Trávníček, Miroslav Vladyka, Matěj Hádek, Jindřich Khain, Hellmut Lange, František Michálek, Libuše Geprtová, Miroslav Nohýnek, Zuzana Stivínová, Lucie Bártová-Zedníčková, Jaroslav Dufek, Leopold Haverl, Jan Hraběta, Jiří Kodet, Jiří Langmajer, David Matásek, Vlastimil Zavřel, Stanislav Zindulka, Michal Dočolomanský, Karel Engel, Radan Rusev, Josef Šebek, Jiří Bábek, Jiří Knot, Miroslav Kopečný, Siegfried Lowitz, Karel Smyczek, František Dominik Staněk, Jana Švandová, Pavel Vondruška, Rudolf Pechan, Marie Spurná, Jaroslav Konečný, Marcela Martínková, Josef Kubíček, Jiří Kvasnička, Zoro Laurinc st., Josef Karlík, Jiří Sedláček, Ludvík Pozník, Zdeněk David, Antonín Bubeník, Igor Smržík, Jan Schánilec, Anke Sevenich, Vlastimil Fišar, Jiří Samek, Antonín Navrátil, Jaroslav Choc, Jiří Klepl, Vladimír Huber, Ladislav Brothánek, Michal Hofbauer, Josef Stárek, Jiří Bruder, Zdeněk Srstka, Zuzana Fišárková, Daniela Píchová, Eva Trunečková, Karel Brožek, Zbyšek Olšovský, Luboš Veselý, Ota Sklenčka, Jiří Vala, Daniel Netušil, Ivan Richter, Alexej Gsöllhofer, Carmen Mayerová, Alena Konopíková, Jiří Schmiedt, Oldřich Velen, Robert Vrchota, Milan Riehs, Václav Mareš, Blanka Lormanová, Jitka Smutná, Vladimír Bičík, Stanislav Junek, Stanislav Bruder, Leoš Kaltofen, Miroslav Vrba, Vladimír Salač, Jan Čenský, Josef Fiala, Růžena Lysenková, Jaroslav Pfleger, Jiří Untermüller, Jan Faltýnek, Eda Pavlíček, Viktor Vrabec, Miroslav Suchý, Werner Possardt, Vilém Udatný, Vladimír Kettner, Jana Preissová, Petr Štěpánek, Barbora Hrzánová, Miroslav Saic, Zdeněk Žák, Zlata Adamovská, Helmut Zierl, Miroslava Pleštilová, Štefan Kvietik, Bronislav Križan, Josef Haukvic st., Josef Velda, Miloš Horanský, Mojmír Heger, Erik Pardus, Oldřich Slavík, Valentina Thielová, Libuše Švormová, Jaroslav Vágner, Svatopluk Matyáš, Miroslav Dubský, Pavel Vangeli, Jana Šedová, Jindřich Hrdý, Jan Sedliský, Miroslav Hanuš, Karel Hábl, Jiří Mikota, Jiří Ptáčník, Marta Richterová, Jiří Smutný, Milan Mach, Zdeněk Hess, Miloslav Homola, Jaroslav Skála, Miroslav Krejča, Evžen Illín, Jiří Havel, Bohuslav Ličman, Rudolf Kubík, Mirko Musil, Ivan Havlíček, Jiří Patočka, Jiří Pomeje, Vida Skalská-Neuwirthová, Petr Meissel, Zdeněk Blažek, Antonín Brtoun, Roman Hemala, Zdeněk Podhůrský, Jaroslav Toť, Jan Dejmek, Karel Habart, Vladimír Kudla, Viktor Nejedlý ml., Jan Víšek, Jan Kotva, Eliška Kuchařová, Vít Pešina, Martin Velda, Ivo Helikar, Petr Drozda, Zdeněk Hruška, Zdeněk Pecháček, Miroslav Kolář, Jaroslav Someš, Jiří Zapletal, Sabina Laurinová, Vlasta Peterková, Karel Polišenský, Jaromír Meduna, Václav Rašilov, Saša Rašilov nejml., Ivana Milbachová, Jan Růžička, Emma Černá, Jaroslava Zimová, Miroslav Walter, Vladimír Svoboda, Petr Vacek, Jana Robenková, Igor Šimeg, Jaroslav Vlach, Vladimír Drha, Antonín Trnka, Ivan Gübel, Ilja Prachař, Olina Švarcová, Alena Knotková, Martin Hub, Michal Herz, Oliver Stritzel, Oskar Hák, Stanislav Hájek, Jiří Pleskot, Ladislav Krečmer, Vladimír Švabík, Ivan G'Vera, Petr Skarke, Vladimír Pospíšil, Hana Bauerová, Josef Bulík, Jiří Růžička ml., Vladimír Bejval, Despina Pajanou, Sandra Milčinská, Susanne Bentzien, Martin Ťapák, Hans Korte, František Staněk, Peer Augustinski, Adam Macháček, Barbora Macháčková, Martin Semmelrogge, Ralf Richter, Antonín Moskalyk, Anna Konopíková, Milan Šimáček, Linda Kotisová, Jan Gross, Miroslav Šnajdr, Milan Hein, Josef Haukvic ml., Ivo Gübel, Čestmír Řanda st., Jan Zmeškal, Marek Eben (vyp.), Pavel Pelzer, Renata Bauerová, Jürgen Schornagel, Miloslav Čížek, Juraj Šajmovič, Marek Ťapák, Klaus Behrendt

Komentáře uživatele Jara.Cimrman.jr k tomuto TV seriálu

"Chce snad pan Vidocq nakydat na nás další bláto?" Kdepak bláto, sádru. A mě toto položení prvního chatrného základu trasologie dost bavilo. Ovšem při vzpomínce na to, jak mizerně kdysi dopadl můj první pokus o vytvoření sádrového odlitku, musím konstatovat, že ve Francii měli buď kvalitnější sádru nebo šikovnější ruce, což tímto zároveň vylučuju. Muselo to být v té sádře.(7.4.2017)

"Pomohu ti sepsat udání." Ten vyšetřující soudce Bonnet byl ale dobrák. Pomohl sepsat udání, na mučidlech získal kvalitní svědky a ještě se málem stihl pomstít. Ten chlap mi byl velmi sympatický a pokud by po mně chtěl, abych mu popsal smrt skandálního obšourníka markýze Ludvíka de la Pivardiere, tak mu perfektně popíšu, jak ho otrávila manželka a pak mu převor usekl hlavu sekerou. Tak to bylo, je to svatá pravda a to, že markýz stále žije, není v žádném rozporu s mou výpovědí. Nicméně Bonnet se mě nezeptal, tak jsem mohl v poklidu sledovat zajímavý a dostatečně dramatický případ, ve kterém zaváleli hlavně písmoznalci v mučírně.(8.2.2017)

• První detektivní sbor (S02E02) (epizoda) (1990)

"Obhajoba zloděje Vám nepřinese ani slávu ani peníze." Jak krátkozraké. Pár stovek let je pryč a z řečeného se stal jeden z nejlepších byznysů. Ale zpátky k případu. Advokát Fielding prohrál případ, takže se stal soudcem, aby ho mohl znovuotevřít a vyhrát. Bezva finta. A použil k tomu sehranou dvojku - kameníka a důchodce, což byl patrně ten základ Scotland Yardu. Já tedy nevím, ale mě se to nelíbilo o nic víc než žít v době, ve které by mě svědectví bezúhoných občanů přivedlo na šibenici, i kdybych byl v době činu o tři státy jinde.(8.2.2017)

"Máš na krku pět vloupaček. Za to už ti soudce ušije mundúr nejmíň na desetiletí." Anebo tě propustí, když budeš mí schopného advokáta. Inspektor Byrnes tímto případem vstoupil do dějin a světa velké politiky, což se mi líbilo, ale tam pozitiva končí. Celý slavný "modus operandi" totiž tentokrát znamenal pouze to, že Byrnes poznal práci Pašáka Guse a hlukové podmínky, za kterých je vykonávána. Za největší průšvih považuju to, že padouši Bendžo, advokát Hummel i starosta mi byli mnohem sympatičtější než úlisný Byrnes.(8.2.2017)

"To jsou všechno nějaký nesmysly, kterejm nerozumím. Můj syn nebo vlastní žena mě zabijou a já jsem živej." Kdybych vykopal mrtvolu na své zahradě, tak ji neponesu tajně na hřbitov a určitě se nebudu přiznávat k její vraždě. Jenže sedlák a dubová palice Emcke přesvědčil sám sebe, komisaře i státního zástupce, že je vinen a já jsem mu snad i přál, aby si vraždu svého žijícího otce odseděl. Ale to je jedno, protože tady jde o antropologii, která dostala asi pět minut prostoru k tomu, aby prokázala, že ten živý není mrtvý a ten mrtvý měl zemřít někdy jindy úplně jinde. Chápu, že nějak se začít musí, ale tohle mě moc nebavilo.(15.2.2017)

"Podle slovního obrazu, který jsem nechal rozeslat, zajistili na nádraží 28 podezřelých mužů." Musím se přiznat, že flegmatický nádražní policista mi připadal naprosto vynikající, hyperaktivní kriminalista Katajev měl taky své kouzlo a dokonalé se mi jevilo také pátrání po osobě, když neznáme její podobu, popis a ani současné jméno. Ovšem jinak mě to vyšetřování korupční vraždy nijak zvlášť nebavilo a přiznání vraha na základě toho, že měl jinou krevní skupinu než oběť, mi přišlo hodně unáhlené. Zkrátka jsem se tak nějak nedokázal vrátit v čase, zapomenout na své dokonalé znalosti o krevních skupinách i DNA a uvěřit tomu, že by se někdo chtěl obhajovat tím, že ztratil několik litrů krve, když se řízl při holení.(15.2.2017)

"Co ti lidé chtějí? Já jsem Giulio Canella." A nejste náhodou Mario Bruneri? Důkazy totiž hovoří jasně. Je to Bruneri. Nebo možná Canella. Já jsem v tom neměl zdaleka tak jasno jako paní Canellová nebo Bruneriovi a tak jsem si to hledání identity a kličkování mezi paragrafy docela užil. Taky věřím ve všech patnáct svých identit, na které v Německu pobírám dávky pro uprchlíky, takže jsem vděčný za návod, jak z toho vybruslit, kdyby to někomu začalo vadit.(5.4.2017)