Dobrodružství kriminalistiky

• Západní Německo Täter unbekannt - Sternstunden der Kriminalistik (více)
TV spot 19

Hudba:

Karel Svoboda

Série(4) / Epizody(26)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (27)

Dobrodružství kriminalistiky (1989)

Dobrodružství kriminalistiky JE najlepší, najoriginálnejší a najvýpravnejší seriál, aký tu kedy vznikol. Budem sa hádať až do krvi. Už len nápad, zostaviť sériu príbehov, ktoré by nám poskytli prehľad o histórii kriminalistiky je geniálnejší, ako námet ľubovolného amerického seriálu, aký sme mali u nás možnosť kedy vidieť. Na rozdiel od Hriešnych ľudí alebo Panoptika neobsahuje seriál ani jednu slabšiu časť, každá je maximálne premyslená a prípady perfektne prezentujú daný prínos svetovej kriminalistike. Spoločne s Colombom môj najobľúbenejší kriminálny seriál. ()

Stopa (1989) (S01E01)

Prvý diel a jeden z najlepších. Parížska galérka si nič nezadala s tou Pražskou a že ju hrajú českí herci, na atmosfére Francúzska 19. storočia nič neuberá. Záverečný súd je vynikajúci, proste nie je ani zďaleka taký naleštený a nóbl, ako sme z filmov a seriálov zvyknutí. ()

Jed (1989) (S01E02)

Asi zo žiadneho dielu ma tak nemrazilo, ako práve z Jedu. O tom, že ženy nie sú tým, čí si myslíme že sú a že sa to ani nikdy nemáme šancu dozvedieť. :) Starý zámok sám o sebe je priestor, z ktorého ide filmový strach a keď ho obývajú postavy ako práve tu, tak sa zvyšuje exponencionálne. ()

Bertillonáž (1989) (S01E03)

Metóda tu riešená je jedna v kriminalistike z najzaujímavejších a akosi najlogickejších čo sa týka použitia a uplatniteľná aj v dobách, kedy ešte nefungovali laboratóriá. Príbeh a všetko ostatné opäť na špičkovej úrovni. ()

Otisk (1989) (S01E04)

Prvý krát sa v rámci seriálu pozrieme za oceán a neprekvapivo to funguje rovnako dobre, ako návšteva Francúzska 19. storočia. Navyše napínavá detektívka z prostredia high society odohrávajúca sa v golfovom klube. Samozrejme by ma zaujímalo, či toto bol skutočne ten prípad, kedy daktyloskopia započala svoju "hviezdnu kariéru", ale o toto konkrétne tvorcom nikdy nešlo a je to dobre. ()

Střela (1989) (S01E05)

Tak tu boli nesympatickí takmer všetci a možno aj preto je táto časť nie príliš zábavná a skôr sa sleduje s nepríjemným pocitom. Lenže nepríjemný pocit a vražda majú čosi málo spoločné a Moskalyk znova preniesol konkrétny prípad na obrazovku najlepšie, ako sa dalo. ()

Krev (1989) (S01E06)

V šiestej epizóde si tvrocovia spomenuli, že zločiny sa páchali aj na našom území a hneď sú v centre pozornosti tie najstrašnejšie zločiny, zločiny na deťoch. Dobová atmosféra znova dokonalá, záverečné lapanie páchateľa patrí k najpamätnejším sekvenciám celého seriálu. ()

Rekonstrukce (1989) (S01E07)

Tento diel mi bohvie prečo pripadá veľmi vtipný. Vrah vám bude svojim spôsobom sympatický a niet divu, že nemá problém stále znova a znova si zohnať novú manželku: obeť. Len tí vyšetrovatelia boli trošku spomalení (kľučka, samotný spôsob vraždenia nie je až tak komplikovaný), ale koniec dobrý, všetko dobré. ()

Tým (1989) (S01E08)

Záver prvej série v sebe sklbuje všetko, v čom bol doposiaľ seriál tak silný. Perfektná dobová atmosféra, vynikajúci casting, vhodne zvolené prípady demonštrujúce tú konkrétnu metódu....proste skvelá tímová práca všetkých tvorcov. ()

Písmo (1990) (S02E01)

Možno podobnými príbehmi mal začať seriál už v prvej sérii, je ale chvályhodné, že sa odhodlal ísť až takto ďaleko do minulosti. Časť je to celkom depresívna, proste 17. storočie a trochu iné hodnoty, ako dnes. Výprava a atmosféra znova bez chyby, západný look, aký by možno nedokázala vykúzliť ani francúzska produkcia. ()

První detektivní sbor (1990) (S02E02)

Tak niekde tu môžeme vidieť počiatok toho, čo si dnes nazývame inštitúciou, ktorá má pomáhať a chrániť. Časť, kde vnímame snahu o spravodlivosť ako vopred prehratý boj s veternými mlynmi, aby sme nakoniec skonštatovali, že kde je vôľa, tam je cesta. Petr Haničinec tu absolútne kraľuje. A jeho tím s ním. ()

Modus operandi (1990) (S02E03)

Keď niekde uplatniť nižšie hodnotenie ako obvykle, tam medzi tie relatívne slabšie diely osobne budem radiť Modus operandi. Thomas Byrne bol proste svojráz a jeho drzosť nie je vždy úplne na mieste a zrejme taký aj bol. Čo dosvedčuje aj záverečný dovetok. Roztekaný nie je iba on, ale aj celá časť. ()

Antropologie (1990) (S02E04)

Jeden z tých príbehov kriminalistiky s tajomstvom....ale na to je tu tá antropológia, aby sa záhada rozumne vysvetlila. Dobrodružstvá kriminalistiky zrejme zaujali aj v Nemecku, keďže sa do rozsiahleho ansámblu pridala aj vychytená nemecká herečka Katja Riemann a perfektne sem zapadla. ()

Krevní skupina (1990) (S02E05)

Prvý krát sa v seriálu pozrieme do Ruska a znovu je výprava maximálne uveriteľná. Ksicht Kkamila Halbicha je typicky taktiež typicky ruský. Krvná skupina mi tak neprirástla k srdcu ako tie najlepšie diely, objektívne ju ale považujem stále za nadpriemernú. Navyše si tu mladé kriminalistické ucho užije so staršou milfkou....takýto prťavý bonus považujem za celkom milé osvieženie celého seriálu. ()

Mechanoskopie (1990) (S02E06)

Na tejto časti nenachádzam žiadnu vadu, obsahuje mnoho legendárnych momentov a vrcholných scén celého rozsiahleho seriálu. Na tých "kasařoch" niečo bude a škoda, že im je dnes koniec :) Ak niečo silou mocou vyzdvihnúť nad ostatné zložky, tak skvelo napísané charaktery. ()

Identifikační kresba (1990) (S02E07)

Tí najväčší grázli proste vždy vyzerajú ako sympatickí a najslušnejší ľudia... zo súčasnosti ma napadá taký Assad....ale Bononcini bol len jeden :) Rozhádaní lekári tiež nemajú chybu. ()

Paprsek (1990) (S02E08)

A sme pritom....moja najobľúbenejšia časť celého seriálu. Možno aj jediná, kde páchateľovi úprimne držíte palce. Veď má vlastne aj pravdu a pri pohľadoch na namyslených akademikov je kontrast dokonalý. Spomínam si, že sme si o Meegerenovi rozprávali na vysokej škole a spomenul som, že o ňom bola nakrútená jedna časť Dobrodružstiev kriminalistiky. Nikto to bohužiaľ nevidel, ale nikoho neprekvapilo, že hlavnú úlohu stvárnil Andy Hryc. V mojich očiach neprekonateľný vrchol jeho hereckej kariéry. ()

Pinkertonova detektivní agentura (1991) (S03E01)

Vždy, keď počujem slovo tvrdohlavosť, tak sa mi vybaví Ladislav Mrkvička v tomto dieli. Svojim spôsobom celkom smutný diel. Nie je jediný, pri ktorom je nám niektoré chybujúce postavy ľúto. ()

Poslední odvolání (1992) (S03E02)

Jeden z mojich cca piatich najobľúbenejších dielov. Pri tej dlhej rekonštrukcii mi je vždy horko a poriadne sa spotím. Neprávom odsúdení ľudia sú po obetiach vojnových konfliktov asi tie najsmutnejšie prípady spoločenského zlyhania a našou hanbou všeobecne. Dokonalá časť (opäť) vo všetkých smeroch. ()

Pes (1992) (S03E03)

Tu by zaslúžili zavraždiť úplne všetci. Tak nesympatické postavy neprinášal seriál v každom dieli, takže si ich treba potom náležite vychutnať. Česť hercom, že dokázali tak dôveryhodne zahrať tak slizké postavy. Sympatie divákov si tak získava nemecký ovčiak. Ale pozor, žiadneho komisára Rexa od tejto celkom slušnej depky nečakajte. ()