Bez tváře (TV film)

Psychologický

Česko, 2008, 80 min

• Big Bear

Na nedělní večer kdy po dokoukání nehodláte dělat nic víc než usnout jde o celkem koukatelnou psychologickou romanci točící se kolem několika postav. Některé momenty jsem opravdu nechápal, zejména celkem pravidelné brouzdání se hřbitovním jezírkem téměř všech zúčastněných. Na druhou stranu herci na TV film odvedli slušný výkon, kamera byla místy také ucházející i hudba. Susan May Pratt mi přišla celkem sexy, takže když to shrnu je to za dva náhrobky v močále. * *(25.6.2012)

• waits

Distributorovo patetické shrnutí děje (dík, mám se na to ještě vůbec divát, když už všechno vím?) naznačuje, že se pohroužíme do niter postav, budou námi třást nervní dilemata zúčastněných a celé nás to zavede minimálně do altmanovského světa plného jemné pychologie a nutnosti zaujmout morální hodnocení . Místo toho sledujeme povrchně vyprávěný příběh, ve kterém spí ten s tím, ten zas s oním a který nemá daleko k zašmodrchaným nekonečným seriálům, zde jen milostivě zkráceným na 80 minut.(26.6.2012)

• Greg25

Tak mělké a plytké drama jsem už dlouho neviděla a to ani v televizním provedení. Nejen, že film nedisponuje žádnými emocemi, což o to, snaží se o to seč může, ale marně. A musím říct, že mi ještě před polovinou filmu bylo vážně jedno jak to s nima všema vlastně dopadne, což je u dramatu krapet na závadu. Střih zvolený ve stylu stručného prostřihování podle mě moc nevyhovuje duchu filmu, který se snaží být jiný až příliš. Bez tváře je jeden z televizních počinů, který se snaží být stašně moc nezávislý, umělecký, emotivní a jiný až je ve výsledku nakonec jenom další povrchní snímek s unyle mělkým dějem a bez jakékoliv inovace a ještě navíc s mizerným scénářem. Je mi líto Vladyky a Hraběty, tak špatný film si nezasloužili. 20%(19.4.2010)

Dochází zde k nepříjemnému směšování vážných životních okamžiků. Jakoby neuvěřitelné na tak malém prostoru, tolik dramat a míchání karet. To samotnému filmu spíše škodí. Ale skutečnost je možná někdy ještě komplikovanější. Milostný trojúhelník vygradoval až do víceúhelníku. Návraty střídaly útěky. Mužští hrdinové nejsou pro mě prototypy osudových mužů, ale ztvárnili jasné kontrasty toho, jak vypadá podlé a dobré srdce. Miroslav Vladyka v prekérní roli ukázal opravdu maximum, za to ho chválím. Ale jeho samotná role jakoby do děje snad ani nepatřila. Ženy hrály obstojně.(23.4.2010)

kONČÍM ČESKÝM FILMEM. ,, Tomuhle já říkám umění. Realismus. Autor se nám nebál sdělit, že má rád krásná pevná prsa. Dokonalost. Trojky?!,,Pojď si šáhnout."Dvojky!" ,,Nesahat,, koukat!",,Jo, to mě moje první holka říkala taky.Galeristi a panny asi zapomínají, že nám pánbůh nadělil 5 smyslů." Zaráží mě tak negativní hodnocení tohoto filmuJá sama tento film mám hodně ráda. Čas od času na něm hodně ulítávám a všímám si strašně moc věcí, které mě na poprvé vůbec nenapadly. Podle mě je to film hodně ze života. Kdyby film se stejným námětem natočili, kdekoliv jinde, sklidil by určitě úspěch. Vždyť jsou v něm témata blízké každému z nás, školní prostředí, kamarádství, milostný trojúhelník, zakázaná láska, rozchody, nečekané komplikace, útěk před zodpovědností… Navíc mám ráda multikulturní filmy, kde se mluví více jazyky. Také jsem si všimla, že všechny hlavní postavy ve filmu, když jsou šťastné, tak je jim to opravdu vidět na očích, to samé platí i pro smutek, tohle jsem si při sledování, žádného jiného filmu nikdy neuvědomila. Chci tím říci, že postavy působí důvěryhodně a uvěřitelně. Petr Lněnička a Susan May Pratt, byli opravdu výborní. Navíc i v názvu filmu se skrývá pointa, opravdu tomuhle filmu nemám co vytknout.(11.3.2012)

• Petr Forman

• - Tomáš Krejčí chtěl film původně natočit pro kina, a ohledně účasti dokonce oslovil Irène Jacob. (Taninaca)

• - Scény u zatopeného hřbitova se natáčely v Paskově nedaleko stejnojmenného dolu. Jeho těžní skipová věž byla v létě roku 2013 postupně rozebírána. Stejně tak na místě ve skutečnosti žádný zatopený hřbitov není a nikdy nebyl, nachází se zde motokrosová dráha. Dále probíhalo filmování na Ostravsku. (Zilin)

• - Název filmu souvisí s rozpracovaným obrazem, na němž se Katka (Lenka Zahradnická) pokouší zachytit portrét svého muže. (Lynette)