Cesta byla suchá, místy mokrá (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 2003, 84 min

Filmy Karla Kachyni, ať už televizní či dospělé, mám velice rád. Cesta však celkem zklamala má očekávání, protože ze slibného námětu se vyklubal, řekněme ne příliš povedený slepenec scének a situací, které občas působí až tak, že to snad tvůrce scénáře nemohl myslet vážně. Myslím tím především neuvěřitelné náhody ve vyprávění a chabost scénáře jako celku. Navíc, dramatičtější scény doprovází naprosto otřesná Hapkova hudba, mix zvuku se mírněji řečeno prostě nepovedl a v hereckých výkonech by se dalo také pár okamžiků poopravit. Nicméně, i přes to všechno je film odvyprávěn s nebývalou lehkostí a jako odpočinková podívaná s několika úsměvnými momenty si vaši pozornost zcela jistě zaslouží.(9.6.2003)

Zajímavá road movie a jistě jeden z těch lepších filmů, které u nás za posledních pět let (nejen v televizi) vznikly. Jemný humor, smutnější okamžiky a tři příjemní herci z toho podívanou udělali. Škoda jen, že tento film je labutí písní Karla Kachyni a Lubora Tokoše. Na lepší hodnocení to není, ale v každém případě je to dobrý film. Takže za ten válec alespoň půl hvězdičky nahoru.(18.7.2007)

Důstojné rozloučení s uměleckou tvorbou nejen pro Karla Kachyňu, ale i Lubora Tokoše. Důvod, proč se starý řidič Zborník spolu s mladíkem Edou vydávají na cestu starým parním válcem, se nakonec ukáže být vlastně úplně zbytečný. Přesto však to putování jistý smysl má. Hlavně z pohledu prostitutky Hanky, která se s touto nesourodou dvojicí potká, stráví s nimi několik nevšedních dní a dostane přitom šanci jisté životní sebereflexe. Právě kvůli Kláře Issové, která roli Hanky ztvárnila a která je jistě jednou z ozdob tohoto televizního snímku, zaokrouhluji své hodnocení směrem nahoru.(2.5.2017)

• Pitryx

Hluboká poklona panu Tokošovi. Bohužel scénář nebyl nic moc, spíše bych řekl, že byl „kravský“, ale budiž. To, že nemám rád coury, je má osobní věc a namyšlené coury jako hrdinka filmu už vysloveně nesnáším. Hnal bych svini od válce až třeba někam. Nuž, jak však ohodnotit snímek, který nenudil, nabídl kapku hanbatého těla, ovšem byl slabý příběh, jako takový? Domnívám se, že dvě hvězdy /čtyři kousky/ neurazí nikoho a zároveň je to až dost.(26.10.2015)

• Jufonka

V tuhle chvíli má film na ČSFD 63%, což tak úplně nechápu. Film jsem viděla dokonce nějakou chybou dvakrát a vždycky se mi zdál dost děsivej. Děj šel pomalu, často se nic nedělo a občas prostě scény a malé motivy nemají žádnej smysl. Navíc se tam někdy objevuje přímo děsivá hudba, zajímalo by mě, kdo byl skladatel...! Herecké výkony taky nic moc. Jednoduše doopravdy nechápu, co se vám na tom tak líbilo. Myslím, že Kachyňa to umí líp...(3.8.2007)

• - Poslední film režiséra Karla Kachyni. (M.B)