Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Tento převážně exteriérový televizní film z dnešních dní se zamýšlí nad obecnými otázkami lidského života, nad tím, jak ho prožít naplno i proč životní cesta není vždy suchá", ale proč je provázená nezdary, nejistotou, překážkami i prohrami, tedy proč bývá často i strastiplná a mokrá". Hlavní role starého řidiče Zborníka byla velikou uměleckou příležitostí pro barda českých i moravských divadel Lubora Tokoše, jenž do ní vložil všechnu svoji celoživotní hereckou zkušenost a zhostil se této nejednoznačné postavy s mistrovskou dokonalostí. V úlohách dvou mladých hrdinů, frajera Edy, jedoucího se Zborníkem po té dlouhé cestě z Prahy do Budějovic a Hanky, dívky poněkud lehčích mravů, jež je dočasnou a zprvu nevítanou společnicí této dvoučlenné osádky, uvidí divák mladé herce Vojtěcha Štěpánka a již filmově a televizně zkušenou, krásnou Kláru Issovou. Zborník, Hanka a Eda, tato podivná, na první pohled věkově i povahově nesourodá trojice, spolu během několika dní prožije řadu peripetií i krizí, komediálních i značně dramatických, aby společně - i každý po svém, dospěla k poznání, že život není procházka po zelené louce, ani ušlapaná suchá" cestička - ale že za každou lehkomyslnost, hloupost, nezodpovědnost či zradu se musí tvrdě zaplatit. Komorní příběh o parním válci. ale spíše o trojici podivných lidí, která díky tomuto stroji spolu prožije několik výjimečných dní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (44)

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Nutno přiznat, že námět je trochu přitažený za vlasy, ale pokud přistoupíme na ten nápad, pak postavy se v rámci svých rolí chovají přirozeně a na inscenaci je poznat rukopis typický pro režiséra Kachyňu, tzn. vysoká míra citlivosti, s jakou ke svým hrdinům přistupuje, a určitá poetičnost. Celkový dojem: 60 %. ()

sud 

všechny recenze uživatele

Zajímavá road movie a jistě jeden z těch lepších filmů, které u nás za posledních pět let (nejen v televizi) vznikly. Jemný humor, smutnější okamžiky a tři příjemní herci z toho podívanou udělali. Škoda jen, že tento film je labutí písní Karla Kachyni a Lubora Tokoše. Na lepší hodnocení to není, ale v každém případě je to dobrý film. Takže za ten válec alespoň půl hvězdičky nahoru. ()

Reklama

Marthos 

všechny recenze uživatele

Velká herecká benefice Lubora Tokoše, který v roli starého Zborníka vytvořil jeden ze svých šťavnatých lidských typů, postavu ne nepodobnou slavným hrabalovským pábitelům, člověka furiantského a přitom srdečného, zjihle laskavého i zdravě navztekaného... je to svrchovaně mistrovská kreace, jakých se nám v posledních patnácti, šestnácti letech dostává jen zřídka. Kachyňův poslední film je navíc výjimečný už tím, že jej legendární režisér zasadil do působivých exteriérů – podtrhl tím jeho autentičnost, kterou zvyšuje ještě přítomnost starého parního válce, tohoto němého svědka někdejších milostných eskapád páně Zborníkova, a také výborně napsané postavy vedlejších protagonistů v podání Kláry Issové a Vojtěcha Štěpánka. Snad jen skutečnost, že Kachyňův film se na televizní obrazovce naposledy objevil před dvanácti (!) lety udivuje a pobuřuje zároveň. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Film jsem viděl někdy letos v létě, ale úplně jsem zapomněl to tady ohodnotit. Moje dojmy už teda nejsou zrovna nejčerstvější, ale co si tak vzpomínám, tak mě stálo dost přemáhání, abych to vůbec dokoukal. Lubor Tokoš tam pronáší nějaký "moudra" a Issová tam furt lítá polonahá a ječí. K tomu hraje otravná ústřední písnička od Buty a celkově to dost připomíná Svěračovu Jízdu. Kachyňa udělal za svou bohatou kariérou nevýraznou tečku. ()

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Sice to není ani Kachyňův standart, ale kvalitou to stále nad zbylou tuzemskou produkcí celkem ční i tak. Nevadí televizní výprava ani to, že krom Lubora Tokoše nenachází u herců oporu. Co ovšem vadí, a hodně, je scénář, který je pouhým slepencem náhodně poskládaných scén. Pokus o netradiční road-movie, který se sice tak úplně nezdařil, ale rozhodně jde o důstojné rozloučení tohoto našeho Pana Režiséra s kariérou a životem vůbec. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (1)

  • Poslední film režiséra Karla Kachyni. (M.B)

Reklama

Reklama