Cesta byla suchá, místy mokrá (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 2003, 84 min

• dobytek

Film jsem viděl někdy letos v létě, ale úplně jsem zapomněl to tady ohodnotit. Moje dojmy už teda nejsou zrovna nejčerstvější, ale co si tak vzpomínám, tak mě stálo dost přemáhání, abych to vůbec dokoukal. Lubor Tokoš tam pronáší nějaký "moudra" a Issová tam furt lítá polonahá a ječí. K tomu hraje otravná ústřední písnička od Buty a celkově to dost připomíná Svěračovu Jízdu. Kachyňa udělal za svou bohatou kariérou nevýraznou tečku.(28.9.2013)

Reziser Karel Kachyna /Pozor, Vizita, Ucho/ natocil celkom slusny cesky film, ktory sa prevazne odohrava vonku a scen vnutri je tuna fakt len poskromne. Pekne su vykreslene zakladne otazky ludskeho zivota a najde sa aj par smutnejsich okamzikov. V nadpriemere film drzia najma herci ako Lubor Tokos /Kladivo na Carodejnice/, Jaroslava Obermaierova /Kladivo na Carodejnice/ a vyborna Klara Yssova /Indianske leto 1995/. Uz teda ako pozeram tak film bol labutou piesnou rezisera Kachynu. 76 %(10.5.2016)

Asi každý si při sledování tohoto filmu vzpomene na film Jízda. Motiv dvou cestujících, kteří potkají podivnou dívku, se zde opakuje, zvláště, když ústřední píseň natočila skupina Buty. Vzhledem k hereckému obsazení mi ale tato fakta nevadí, Lubor Tokoš jakoby nestárnul, Klára Issová opět připomíná, že je nejen dobrá herečka, ale krásná žena, a Vojtěch Štepánek filmu také nijak neublížil. Film na prázdninový večer jak vyšitý, prostě pohodová road movie, která však přes svou romantiku stojí svým závěrem pevnýma nohama na zemi. Karel Kachyňa opět prokázal své filmařské mistrovství.(16.7.2007)

• Pitryx

Hluboká poklona panu Tokošovi. Bohužel scénář nebyl nic moc, spíše bych řekl, že byl „kravský“, ale budiž. To, že nemám rád coury, je má osobní věc a namyšlené coury jako hrdinka filmu už vysloveně nesnáším. Hnal bych svini od válce až třeba někam. Nuž, jak však ohodnotit snímek, který nenudil, nabídl kapku hanbatého těla, ovšem byl slabý příběh, jako takový? Domnívám se, že dvě hvězdy /čtyři kousky/ neurazí nikoho a zároveň je to až dost.(26.10.2015)

Důstojné rozloučení s uměleckou tvorbou nejen pro Karla Kachyňu, ale i Lubora Tokoše. Důvod, proč se starý řidič Zborník spolu s mladíkem Edou vydávají na cestu starým parním válcem, se nakonec ukáže být vlastně úplně zbytečný. Přesto však to putování jistý smysl má. Hlavně z pohledu prostitutky Hanky, která se s touto nesourodou dvojicí potká, stráví s nimi několik nevšedních dní a dostane přitom šanci jisté životní sebereflexe. Právě kvůli Kláře Issové, která roli Hanky ztvárnila a která je jistě jednou z ozdob tohoto televizního snímku, zaokrouhluji své hodnocení směrem nahoru.(2.5.2017)

• - Poslední film režiséra Karla Kachyni. (M.B)