Cesta byla suchá, místy mokrá (TV film)

Komedie / Drama

Česko, 2003, 84 min

Reziser Karel Kachyna /Pozor, Vizita, Ucho/ natocil celkom slusny cesky film, ktory sa prevazne odohrava vonku a scen vnutri je tuna fakt len poskromne. Pekne su vykreslene zakladne otazky ludskeho zivota a najde sa aj par smutnejsich okamzikov. V nadpriemere film drzia najma herci ako Lubor Tokos /Kladivo na Carodejnice/, Jaroslava Obermaierova /Kladivo na Carodejnice/ a vyborna Klara Yssova /Indianske leto 1995/. Uz teda ako pozeram tak film bol labutou piesnou rezisera Kachynu. 76 %(10.5.2016)

Asi každý si při sledování tohoto filmu vzpomene na film Jízda. Motiv dvou cestujících, kteří potkají podivnou dívku, se zde opakuje, zvláště, když ústřední píseň natočila skupina Buty. Vzhledem k hereckému obsazení mi ale tato fakta nevadí, Lubor Tokoš jakoby nestárnul, Klára Issová opět připomíná, že je nejen dobrá herečka, ale krásná žena, a Vojtěch Štepánek filmu také nijak neublížil. Film na prázdninový večer jak vyšitý, prostě pohodová road movie, která však přes svou romantiku stojí svým závěrem pevnýma nohama na zemi. Karel Kachyňa opět prokázal své filmařské mistrovství.(16.7.2007)

• Jufonka

V tuhle chvíli má film na ČSFD 63%, což tak úplně nechápu. Film jsem viděla dokonce nějakou chybou dvakrát a vždycky se mi zdál dost děsivej. Děj šel pomalu, často se nic nedělo a občas prostě scény a malé motivy nemají žádnej smysl. Navíc se tam někdy objevuje přímo děsivá hudba, zajímalo by mě, kdo byl skladatel...! Herecké výkony taky nic moc. Jednoduše doopravdy nechápu, co se vám na tom tak líbilo. Myslím, že Kachyňa to umí líp...(3.8.2007)

Důstojné rozloučení s uměleckou tvorbou nejen pro Karla Kachyňu, ale i Lubora Tokoše. Důvod, proč se starý řidič Zborník spolu s mladíkem Edou vydávají na cestu starým parním válcem, se nakonec ukáže být vlastně úplně zbytečný. Přesto však to putování jistý smysl má. Hlavně z pohledu prostitutky Hanky, která se s touto nesourodou dvojicí potká, stráví s nimi několik nevšedních dní a dostane přitom šanci jisté životní sebereflexe. Právě kvůli Kláře Issové, která roli Hanky ztvárnila a která je jistě jednou z ozdob tohoto televizního snímku, zaokrouhluji své hodnocení směrem nahoru.(2.5.2017)

Zajímavá road movie a jistě jeden z těch lepších filmů, které u nás za posledních pět let (nejen v televizi) vznikly. Jemný humor, smutnější okamžiky a tři příjemní herci z toho podívanou udělali. Škoda jen, že tento film je labutí písní Karla Kachyni a Lubora Tokoše. Na lepší hodnocení to není, ale v každém případě je to dobrý film. Takže za ten válec alespoň půl hvězdičky nahoru.(18.7.2007)

• - Poslední film režiséra Karla Kachyni. (M.B)