Reklama

Reklama

Realisticky zachycené hrůzy Korejské války doslova vtáhnou diváka do křížové palby, v níž se ocitají američtí pěšáci. Válečné drama Pahorek Pork Chop vychází ze vzpomínek bývalého vojáka S. L. A. Marshalla a velmi realistickým způsobem zachycuje hrůzy korejské války. Zatímco se diplomaté bezvýsledně přou nad jednacím stolem na hranici mezi severní a jižní částí Korey, vojáci OSN umírají na bojišti. Poručík Joe Clemons (Gregory Peck) velí při útoku na pahorek Pork Chop, okupovaný čínským vojskem, jednotce o 135 mužích. Když dorazí posily, zůstane naživu pouze 25 z nich (a ti navíc v žádném případě nepatří k typickým přeživším hrdinům, na něž byli diváci zvyklí z dřívějších válečných snímků, svázaných nejedním klišé). Rolí vojáků se zhostili zkušení herci jako Harry Guardino, Woody Strode, Rip Torn, Barry Atwater, George Peppard, Robert Blake či Martin Landau. Ve snímku se objeví také dřívější hvězda westernů Bob Steele, a to v roli amerického generála. Podle režiséra Lewise Milestona byl film zkrácen o 20 minut, protože Peckova manželka měla pocit, že její manžel se objeví na scéně příliš pozdě. Ať je to pravda, či nikoli, snímek byl skutečně po dokončení dále upravován a některé scény byly vypuštěny. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (20)

RHK 

všechny recenze uživatele

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Zajímavý válečný film z poslední bitvy korejské války o bezvýznamný kopec vylepšuje charisma Gregory Pecka v roli poručíka přesvědčujícího rotu o smyslu obětování se v téhle zbytečné bitvě, zatímco mírová jednání stále bezúspěšně běží. Reflektory rozsvícené na bezbranné ostřelované vojáky a hordy Číňanů vyskakujících ze zákopů si ale budu pamatovat dlouho. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=XPaEECzwUxI ()

Thomassi 

všechny recenze uživatele

Tento válečný film popisuje jednu z posledních bitev korejské války. Je rok 1953 a Amerečané se snaží dobýt vyvýšeninu Pork Chop. Tu dobývají, ale s obrovskými ztrátami. Následně se připravují na protiútok a stále věří, že papaláši vyřeší mírové sezení a bude konec. V padesátých letech vzniklo hodně válečných filmů, ale tento se rozhodně může zařadit mezi ty lepší. Pomáhá tomu i hlavní role v podání Gregoryho Pecka, který jako vždy s kamenným výrazem vede své muže v boji. Začátek výborný, atmosféra a bojové scény také dobré, ale postupem času se to začalo vleknout. Nicméně na takových 75% si tento film určitě cenním a vřele doporučuji. ()

Reklama

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

,,...a já myslel, že Američané hulili jen ve Vietnamu." :o) Americké válečné filmy příliš nevyhledávám, povětšinou spíše jen ty koprodukční, příp. dotýkající se i evropských dějin. Chtěl jsem vidět snímek Sidneyho Lumeta Pahorek z roku 1965, ale omylem jsem si před časem místo toho z netu nahrál a vypálil tenhle jiný film "Pahorek Pork Chop". Tož takhle se tohleto ocitlo v mém filmovém programu! Kdybych koukl předem na zdejší web, uviděl téma nějakého americko-kórejského válečného konfliktu 50. let, k tomu modré hodnocení s nízkym počtem komentářů více méně s rozporuplnými dojmy, asi bych do filmu vůbec nešel. Jinak nevím, proč bych se na tohle díval, ledaže bych chtěl podrobně prozkoumávat filmografii Gregory Pecka /Zajati vesmírem 1969/. Co naplat, válečný bojovní film jeden herec nedělá a kdyby tvůrci místo sebecharismatičtějšího Pecka obsadili třeba řadového vysloužilého vojáka, na výsledku by se toho moc nezměnilo a možná by snímek vyzněl ještě více autenticky. Nicméně film mne poměrně zaujal, měl dobrý spád, šel plynule (v rámci svého zaměření na válečné boje z frontu) z akce do akce, řemeselně šlo vždycky o scény zručně odvedené, což při akčních scénách z konce 50. let nemusí být zase taková jistota. Film to dokonce na americké prostředí vůbec není patriotistický, i tu americkou vlajku zde uvidíme jen chvíli v statické podobě v scéně z kanceláře velitele, a dívat se na ten film mi rozhodně nevadilo. Co tomu pro lepší hodnocení z mé strany chybí, je jistá psychologie postav (která zde, možná s výjimkou jedné hlavní postavy, zcela absentuje) a taky pro mne osobně to postrádalo nějaký ten výraznější emocionální přesah. 60% (# Challenge Tour – 52 roků filmu za 52 týdnů) ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Pak se nemůžeme divit, že měli v 4077 MASH tolik práce... Bitva o pahorek Pork Chop byla pravým mlýnkem na maso. Gregory Peck opět potvrzuje svoje herecké kvality postavené nejen na silném charisma. Filmů z korejské války není zas až tolik, tudíž je tento snímek dobrým příspěvkem do kolekce válečných počinů. ()

Mol 

všechny recenze uživatele

WHO DO YOU THINK YOU ARE? AUDIE MURPHY? Válečný snímek, kde po celou dobu v pozadí vybuchují granáty a lítá olovo. Film nemá kromě toho co nabídnout a tak se pořád počítají ztráty, sedí se v bunkru a tlachá o beznadějnosti celé situace. Nejvíc mě na filmu iritoval, ten čínský moderátor. Už jen kvůli němu bych ten kopec chtěl dobít, abych ho pak mohl osobně přetáhnout po hlavě pažbou. ()

Galerie (51)

Zajímavosti (5)

  • Gregory Peck (vo filme ako poručík Joe Clemons) ani jediný krát nevystrelí zo svojich zbraní počas filmu. Jeho zbraňami bola karabína M2 s kalibrom .30 a pištoľ M1911 s kalibrom .45. Peck bol celoživotným pacifistom a veľkým zástancom kontroly zbraní. Vo filme ale predviedol hádzanie ručných granátov. (westerns)
  • V skutočnosti bol Gregory Peck hlasným odporcom kórejskej vojny počas jej priebehu. (westerns)
  • Film je natočený podľa skutočných udalostí. Skutočná bitka na vrchu Pork Chop počas kórejskej vojny (1950-1953) sa odohrala tri dni a dve noci. (westerns)

Reklama

Reklama