Volodimir2

V skutočnosti tento film nie je historickým dokumentom. Odchýlok od skutočnosti je veľa, ale aj napriek tomu je to dobrý film. Lepším filmom o torpédových lodiach je „Boli obetovaní“ z roku 1945. Film PT-109 - Torpédová loď 109 (Patrol Torpedo) je známy tým, že veliteľom tejto lode bol John F. Kennedy (neskôr 35. prezident Spojených štátov). Loď sa zúčastnila bojov v Tichomorí počas druhej svetovej vojny. Poručík Kennedy prišiel do Tulagi 14. apríla a prevzal velenie lode PT-109 dňa 23. apríla. Loď si vyžadovala opravu, ale dňa 30. mája už bola zapojená do bojových činnosti u ostrova Russell. Keď koncom júla sa podarilo štábu dešifrovať správu o pripravovanej plavbe japonských torpédoborcov do priestoru Vila Plantation nasledovala bojová akcia. PT-109 1.8.1943 bola začlenená do zostavy Divízie "B" v ktorej bojovali aj PT 162, 159 a 157. Dňa 2.8.1943 v 2,27 minút narazil japonský torpédoborec Amagiri a rozrezal PT 109 na dve časti. Príčinou kolízie bola počiatočná nedostatočná rýchlosť a manévrovateľnosť spôsobená motormi na voľnobeh. Priamo pri havárii zahynuli 2 členovia posádky, Kennedy prežil a začal hľadať preživších aj napriek svojmu zraneniu. Podarilo sa mu sústrediť ostávajúcich 10 na opustený ostrov kde ich 8.8.1943 zachránila posádka PT 157. Posádka na poslednej misii PT-109. Veliaci dôstojník poručík J.F.Kennedy, výkonný dôstojník L.J.Thom, G.H.R. Ros námorník pozorovateľ, R.Albert námorník strelec, CH.A.Harris námorník, W.Johnson strojník, A.J.Kirsksey torpédometčík (zahynul pri kolízii), J.E.Maguire radista, H.W.Marney strojný mechanik (zahynul pri kolízii), E.E.Mauer kuchár, P.H.McMahon strojník (popáleniny na 70% tela, vyliečil sa), R.L.Starkey torpédometčík a G.E.Zinser strojník jediný kariérny námorník na lodi. PT 109 je prvým komerčným filmom o prezidentovi Spojených štátov amerických, ktorý bol v kinách uvedený v dobe kedy bol ešte Kennedy prezidentom. Zastrelený bol 22.11.1963 päť mesiacov po uvedení filmu v kinách. ()

majo25

Námornícky vojnový film je zaujímavý z toho pohľadu, že sa nezaujíma o lode, ale o motorové člny, presnejšie bojové motorové člny a samozrejme tiež to, že hlavným hrdinom je veliteľ takéhoto člna - neskorší americký prezident, ktorého ztvárnil známy a charizmatický herec Cliff Robertson. Aj keď očakavaného patetizmu je v ňom pomerne menej, predsalen som sa nemohol zbaviť dojmu, že film pôsobí zastaralo, ako by bol točený ešte v 50. rokoch. Nadľahčený úvod s množstvom hlášok, niektoré komické postavy vrátanie veliaceho dôstojníka a dráma sa dostavuje až oveľa neskôr, pri prvej bojovej akcii člnu. Trochu mi vadilo správanie sa veliteľa, ktorý sa neustále usmieva a až príliš sa bratríčkuje s posádkou. Až príliš chce byť za sympaťáka, a to aj na úkor svojich veliacich povinností. Škoda, že akcie nie je viac, pretože tá v tme je v pohode a privítal by som aj skrátenie stopáže. ()

Noddy

Príbeh amerického torpédového člna počas 2. sv. vojny v Pacifiku, ktorej veliteľom je neskorší prezident USA - J.F. Kennedy. ()

James Gray chystá biografii Kennedyho

James Gray chystá biografii Kennedyho

29.10.2022

Režisér James Gray (Ad Astra, Ztracené město Z) do kin čerstvě poslal svůj nejnovější snímek Armageddon Time poté, co si s ním odbyl premiéru na letošním festivalu v Cannes. První ohlasy jsou pak… (více)