The Last Tourist

• Slovensko Posledný turista (festivalový název)

Bod zlomu v cestovaní. Turisti neúmyselne ničia to, na čo sa prišli pozrieť. Nadmerný cestovný ruch má výrazný vplyv na životné prostredie, voľne žijúce živočíchy a rastliny a zraniteľné komunity na celom svete. Film Posledný turista, nakrútený vo viac ako 16 krajinách, ktorým nás sprevádzajú poprední svetoví vizionári v oblasti cestovného ruchu a ochrany prírody, odhaľuje skutočné podmienky a dôsledky jedného z najväčších priemyselných odvetví na svete prostredníctvom zabudnutých hlasov tých, ktorí pracujú v jeho tieni. Úloha moderného turistu stojí teraz pred súdom. (Jeden svet)

Slasher

Znáte to - poutavý idylický obrázky prázdných pláží, památek a nebo krajiny, kde pak v reálu najdeš šmelky a hrozný davy lidí, to je dnes taková turistická klasika. K tomu tu máš zneužívání zvířat jako atrakcí, otravný "ovčí" model all-inclusive balíčků, uzavřených hotelových resortů a provizí namísto dobrých doporučení, negativní dopad na místní komunity atd... Byť obsahově lehce nahodilý a neuspořádaný, tak docela dobrý počin za víc férový a udržitelný styl cestování. Mám poslední dobou pocit (až na ty absolutní počty), že se to přirozeně mění k lepšímu, pozoruji vyšší poptávku po autenticitě, více ohledů a respektu. ()

Linki

Výborný film, aj keď besný strih miestami. A ak väčšinu z toho už v podstate viete alebo tušíte, i tak nie je na škodu pripomenúť si to, hlbšie sa nad témou zamyslieť. Ak vás zaujme, odporúčam ako doplnok (historický exkurz) knihu Vitajte v raji od Jennie Dielemans a ako prehĺbenie cestovateľského i bežného prežívania eseje Alaina de Bottona v jednej z jeho excelentných kníh Umění cestovat. ()