poster

Rošťák He

 • Hongkong

  Lan tou He

 • Hongkong

  爛頭何

 • Hongkong

  Lan tau Ho

 • angličtina

  Dirty Ho

Akční / Drama

Hongkong, 1979, 103 min

 • miklaras
  *****

  Opět můj oblíbenec Lau Kar Leung a svěřenci jeho stáje, Lau Kar Fai a Wong Yu. Takle kombinace prostě nemůže zklamat, alespoň co se geniálních akčních choreografií týče. Hung Gar rodiny Lau opravdu nepotřebuje dráty a i tak člověku bere dech. Ve scéně trojboje Ho Hsiao-Gordon Liu-Wang Lung Wei dojde k něčemu tak fantastickému, že mě napadá jen termín "kung fu drobnokresba se složitými detaily" a jen tahle scéna vydá za několik filmů. Co kopnutí, to diamant. Idaho to vystihl, tahle kopačka je navíc vtipná, tedy, pokud vás bere čínský humor (několik mých známých se nezasmálo a zíralo na mně v němém úžasu) Z toho plyne, nikdy nepouštějte Lau kar Leunga zavilým intelektuálům a užijte si ho sami! 9/10 Idahovi velká chvála za titulky!!!(4.8.2008)

 • TERRORDROME
  **

  Začína to šaškovaním a pokračuje trapasením. Než dôjde na samotnú zápletku, tak sa tam v medziach našincom ťažko uchopiteľného čínskeho humoru naťahujú dvaja týpci, alias hrdinovia filmu. Rádoby "súboj" s bandou falošných mrzákov predstierajúcich slepotu, jednorukosť, jednonohosť či hrbatosť mi teda vôbec neprišiel akokoľvek vtipný a to dobre viem čo za fóry môžem od šikmáčov čakať. Kôli otrávenej hrči na hlave musí titulný darebák Ho vstúpiť do služby vyšťaného paznechta, v skutočnosti maskovaného jedenásteho princa. Toho síce hrá spoľahlivý Gordon Liu, ale ten polovicu filmu predstiera že sa biť nevie a druhú je zasa ranený, takže poriadny súboj bohužiaľ nemá. Treba však povedať že niektoré jeho kvázi bitky sú takmer geniálne rafinované, či je to už "ovládanie" jeho akože bodyguardky, alebo kung-fu ochutnávka vín. Najhoršia časť filmu potom príde s ďalším gangom najatých zabijáckych retardov. Jeden útočí hryzením, druhý fackuje hrdinu aj samého seba a plače pri tom, tretí je škuľavý až hrôza, ďalší zas taký tučný že absorbuje všetky údery a šéfuje im vyschnutý buziman. Vskutku príšerné, k žánrovému zaradeniu by bolo treba pridať ešte tzv. pitvor horor. Naopak scéna z opusteného veterného mesta proti bande mongolských lučištníkov bola nečakaný vizuálny skvost. Rozhodujúci súboj taktiež zmáknutý, ale film naraz skončil a zápletka so kráľovským spiknutím ostala načrtnutá a nedokončená. Tak neviem, malo to svoje momenty, ale celkovo som nebol veľmi spokojný. Dve mu musia stačiť.(14.4.2015)

 • Idaho
  *****

  Dirty Ho. Do města přijede tajemný cizinec starožitník a klenotník Wong (Gordon Liu) za účelem ochutnávání vína a nákupu starožitností. Seznámí se s divokým mladíkem He (Yu Wang), kterého chce vzít pod svá křídla. Ve skutečností je to však 11. princ, který si vyrazil ze Zákazaného Města. Protože se blíží doba, kdy císař ohlásí svého nástupce, chce někdo využít jeho výletu k tomu, aby ho odstranil. Princ se snaží ukrývat svou totožnost a dovednost v bojovém umění, z čehož vyplývají naprosto neuvěřitelné bojové scény. Jde také o skvělou komedii během níž se budete smát jak protržený. Především je to ale kung-fu klenot Dávám 90 %, neboť ke konci je toho kung-fu opravdu až příliš. I když, je skvělého kung-fu někdy dost? České titulky zde.(16.5.2006)

 • Shit
  ***

  Gordon Liu je skvělej bojovník, ale to co tady předvádí je spíš nějakej baletní taneček než martial arts souboje, neřeknu, když je to chvílku na rozvičku, ale když tady ani jiný souboje nejsou a všechno se to nese v takovým tréninkovým nahraným duchu, tak už je to docela nesnesitelně stereotypní, to sem se moh podívat rovnou na Billyho Elliota, navíc si ani nemyslim, že by to bylo nějak třeskutě zábavný, natož vtipný, opravdu zábavně a nápaditě podaný tu jsou jen 2 souboje a to je na 100 minut hodně málo..(3.9.2009)

 • dennykr
  *****

  Lau Kar Leung byl génius a Dirty Ho zas film bez slabých míst. Vůbec nejpozoruhodnější na téhle šílené kung fu komedii je vyprávění. Ten Davidem Bordwellem milovaný, ale složitě vymezitelný epizodický narativ, tu nabývá krásně konkrétní podoby. Dirty Ho se skládá z osmi segmentů, které trvají od deseti do patnácti minut. Každý z těchto úseků má vlastní úvod, prostředek i vyvrcholení. Dohromady je svazují dvě velmi obecné roviny: (a) korunní princ se snaží eliminovat hlavní postavu; (b) vztah mistra a učedníka. Těch osm “epizod” ale nepředstavují pouze akční scény, nýbrž jejich kombinace s brilantní tělesnou komikou i rekontextualizací tradičních kung fu tropů. Jsou tu tréninkové sekvence, pomrkávání na japonské exploatace, ale i zlodějské narativy. Akce je potom extrémně promyšlená a různorodá – jedna postavená kolem intrik v domě nepřítele, další kolem zranění hrdiny, jiná třeba otevřenou parodií jižní školy kung fu a další se obrací ke škole severní. // Dokonce se tu převrací tradiční schéma odplaty, jímž byla tvorba Shaw Brothers tak proslulá. Sto minut důvodů, proč milovat kung fu filmy.(11.10.2019)