36 komnat Šaolinu

• Česko

Šaolin: Pěst kudlanky

The 36th Chamber of Shaolin

• Hong Kong

Shao Lin san shi liu fang

少林卅六房

Akční / Historický / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1978, 115 min

Je osvěžující vidět film, kde se trénink neodbývá tříminutovou střihovou sekvencí naroubovanou na jásavý pop, a kde je vidět bolest i jak dlouho ta cesta trvá. Bohužel jsou shaolinské komnaty obklopeny otřepaným příběhem o pomstě, který jde proti duchu výcviku. Jak krvavá cesta pomsty pro školu bojových umění končí, ukázal Bruce Lee ve filmu Pěst plná hněvu. A ještě k tomu Lee ve svém skutečném životě zemřel na to živelné mlácení do hlavy. Ovšem ta hodina shaolinského výcviku stojí za vidění a měli by se jí inspirovat všichni ti školští reformátoři, co chtějí proměnit výuku v jednu velikou zábavu. Bez bolesti a potu to nejde.(22.12.2010)

Tady toto je taková klasika už od dob VHS-kopií "za bolševika", kdy to byl jeden z nejznámějších kung-fu filmů a v té době i dost oblíben. Tenkrát jako malýmu klukovi se mi to hodně líbilo. Dnes už se na to dívám jinak. První čáct filmu, než vůbec hlavní postava začne trénovat je něco příšerného a trvá to hrozně dlouho. Nic se tam děje, přiblblý kecy, zbytečně zabitá stopáž filmu. Tréning ... no ať si to bere každej jak chce, ale pobíhání po vodě a nosení věder s vodou mne dnes už nenadchne, jakmile se ale dojde konečně z "vyspělejším" komnatám, film KONEČNĚ nabírá efektní grády, aby skončil v naprosto špičkovém nářezovém finále, které se mi fakt hodně líbilo. Finále je bomba, o tom žádná, ale že to zabírá 1/4 filmu, to je fakt málo. Jinak se mi taky velice líbil vývoj postavy, na konci jde z mnicha fakt respekt a je to prostě kung-fu stroj, fakt umí, plus choreografie soubojů exkluzivní. Jenže dopracovat se k tomu po hodině, která mne prostě nudí ... nehledě na stáří filmu, to mi prostě nedává jinou možnost, než dát své klasické 3*, stejně jako drtivé většině těchto žánrově podobných filmů ... Obecně si myslím, že je to trochu přeceňovaný film, ale na druhou stranu v rámci továrny na "kung-fu flicky" SHAW SCOPE jeden z nejlepších ...(24.5.2009)

Naprostá řežba! Určitě vrchol produkce studia Shaw bros. Vypadá to na nudu ale to pouze do doby než se děj přesune do Shaolinského chrámu kde začíná nejlepší výcvik jaký jsem měl zatím v kung - fu filmech možnost shlédnout. Ke konci už malinko ztrácí film na tempu ale vše skončí akorát a zachová v divákovy velmi kladné pocity. Musím vyzdvihnout choreografii a nápaditost soubojů které se povedly na výbornou. Skvělá zábava a určitě povinnost pro všechny kung-fu fandy.(22.10.2007)

Film.. který určitě stojí za to vidět (především dabovaná verze od Intersonic). Sice nejsem žádný specialista na Shaolin a Kung-fu žánr ve filmech, ale patří určitě na svojí dobu k těm nejlépe natočeným. Pár scén je velmi legračních...Po hudební stránce nemám námitky. Naopak celková zvuková stránka pěkně vykresluje celkový děj. Spoiler:Když se San te snaží přejít po vodě...snaží se podvádět, ostatní mniši se mu smějí...nemá chybu.Za velmi drastickou a bolestivou scénu vidím v přechodu přes překážky pytle s pískem - "hlavičkování". Jako velmi pozoruhodnou a zajímavou scénu pokládám - když se San te dozvídá o smrti otce.(8.11.2011)

Ja vim, ze je tenhle film uz starsi a je to asijska klasika, ale prave proto jsem od filmu hodne cekal a nehodlam mu nic prominout. Prislo mi, jako kdyby tvurci hezky promakali pouze napad s 35 komnatami a zbytek deje k filmu narychlo hodily. Sceny z komnat jsou fakt dobre udelany, i kdyz misty pusobi trochu naivne, ale nastvalo me, ze se podrobne podivame jen zhruba do 10 komnat. A dej pred a po shaolinskem klasteru je fakt na prd. Uvodni pulhodina, nez se dej presune do klastera, je naprosto otresna, vsichni se tam zmatene motaj, dej je zmatenej, nevedel jsem kdo je kdo, proste jako kdyby reziser zaspal zacatek nataceni. A to samy plati o scenach po klastere, opet je celej film zmatenej, az to pusobi skoro amatersky, prislo mi, ze postavy, ktere jsem videl umrit, se tu objevuji znovu atd., proste zmatek. Jednoduse receno, pribeh za moc nestoji. Nastesti to zachranujou souboje, ktery byly fakt dobre provedeny, coz se ale uz rozhodne neda rict o krvi a zvucich. Tu krev bych jeste prezil, i kdyz vypada az moc jako barva, ale ty zvuky byli neco silenyho, treba se mlati rukama a do toho zvuky jak z drticky odpadu, proste neco strasnyho. A herci, ackoliv se jich velka cast tvari strasne drsne, pusobily misty spis smesne. Coz se ostatne da rict o celym filmu, ty komicky prvky, at uz umyslny nebo neumyslny, ve filmu silene rusily. Fakt bych filmu rad dal vyssi hodnoceni a mozna, kdyby nebyl tak dlouhej, tak tu hvezdicku pridam, ale fakt to nejde a to mam asijsky filmy rad.(11.10.2006)

• - Na 24. Asijském filmovém festivalu získal film první místo v kategorii „Best Martial Arts Award“. (HellFire)

• - V Česko-Slovensku bol film prvýkrát distribuovaný na VHS v skrátenej verzii (cca 82 min), ktorá neobsahovala scénu v 1. komnate, zábery so symbolom svastiky a ani niektoré ďalšie scény. (Piri)

• - Choreografiu bojových scén vytváral Lau Kar Leung. (Michal123)