36 komnat Šaolinu

• Česko

Šaolin: Pěst kudlanky

The 36th Chamber of Shaolin

• Hong Kong

Shao Lin san shi liu fang

少林卅六房

Akční / Historický / Dobrodružný / Drama

Hong Kong, 1978, 115 min

Poriadna dávka čínskych retro kung-fuoviek. Žiadne lietanie, žiadne prehnané budhistické pravdy len čistá podstata. Kopy, údery súboje tréning a pekná legenda o stvorení novej zbrane- sansetsukonmi, ktorá sa radí do "povinnej výbavy". Film sa spočiatku dosť pomaly rozbieha, aby v jadre šlapal na plné obrátky a v závere to opäť zbieha do prehnanej letargie. Nieže by počas celej projekcie nebolo dostatok súbojov a slušne zvládnutej choreografie, ale dve hodiny sledovať viac menej to isté dá zabrať aj tomu najvernejšiemu fanúšikovi. Postupom času, ako divák vyžaduje čoraz prepracovanejšie filmové efekty sa dostávajú podobné lomenice do úzadia a strácajú kus na atraktivite. Je to však škoda, lebo stále majú čo ponúknuť aj tým neskôr narodeným. Druhá vec, ktorú si tieto snímky vyžadujú je sledovať ich s dabingom. Viem, že to nieje moc in, ale kto vie...vie. Škoda toho zrýchleného záveru, no preťahovať film by tiež nebola výhra.(18.11.2011)

Jeden z těch lepších Shaolinů, kde uvidíme množství bojů, sáhodlouhý trénink v jednotlivých komnatách shaolinského kláštera a taky Liu Yu-Teho, který se potácí od počátků výcviku a nakonec se z něj stane mistr nové komnaty. Příběh je dobrý, hlavní záporák taky něco umí a film má 115min, takže o zábavu je dlouze postaráno a stopáž byla využita dokonale. Nenudil jsem se ani minutu. 90%(29.4.2013)

len málo filmov na vás dokáže zapôsobiť tak, že si ich hneď po skončení chcete pozrieť ešte raz. v mladosti to v mojom prípade spôsobil film (dnes to tak už nie je, ale i tak si ho stále rád pozriem), ktorý je podľa mňa najlepší zo série so slovom shaolin v názve a to 36 komnat shaolinu. dej nie je príliš komplikovaný, ale čo ma vždy uchvacovalo a čo na tomto filme milujem sú rôzne skúšky, ktorými hrdina yu-te bude musieť prejsť, aby sa mohol stať plnohodnotným sholinským bojovníkom. je to staré, je to jednoduché, ale je to film na ktorý sa len tak nezabúda (a tiež inšpirácia pre rôzne chmaty, ktoré sa dajú otestovať na mladších súrodencoch:-))(20.5.2004)

Snad je to už 15 let, co jsem tento film viděl u známých na VHS s rychlodabingem. Zakoupil jsem DVD a nestačil se divit, že ten film od svého vzniku (1978) prakticky nezestárnul. Většina scén se může svou bojovou choreografií a zdařilou kamerou měřit i s dnešními matrixoidními filmy. Příběh je poutavý hlavně díky procházení hlavního hrdiny skrze výcvikové komnaty.(18.4.2005)

Napriek všeobecnej nechute ženského osadenstva rodiny, som s hrdosťou vložil placku do DVD so sľubom, že to bude dobrý biják ... Obe ženské doslova trpeli a po dvoch hodinách urýchlene opustili obývačku ... Len ja s malým drobcom sme to zhodnotili, ako kvalitný kung-fu film. Kvalitné boli (ako to už napísalo množstvi ľudí predo mnou) najmä scény z výcviku v kláštore. Zbytok bol len nadstavená vata a scény boli len na vyplnenie času. Obzvlášť úvodná bojová scéna s napodobeninami, či malinovo-sirupovité zranenia.(19.1.2008)

• - Na 24. Asijském filmovém festivalu získal film první místo v kategorii „Best Martial Arts Award“. (HellFire)

• - V Česko-Slovensku bol film prvýkrát distribuovaný na VHS v skrátenej verzii (cca 82 min), ktorá neobsahovala scénu v 1. komnate, zábery so symbolom svastiky a ani niektoré ďalšie scény. (Piri)

• - Choreografiu bojových scén vytváral Lau Kar Leung. (Michal123)