36. komnata Shaolinu

• Česko 36 komnat Šaolinu (více)

Čína v době hrozného teroru vlády Mandschu. Shaolinský kněz Ho Kuang-Huan vychováva ve své škole bojového umění kung-fu z mladých mnichů vražedné bojovníky. Dřív než se mladí mniši mohou nazývat mistry kung-fu, musí projít 35 komnatami, ve kterých jsou zasvěcovaní do umění boje na smrt se všemi zbraněmi, jako i holýma rukama. Najtalentovanější ze všech je Liu Yu-Te. Po ukončení si jde změřit síly s dynastií Mandschu. (Derek)

lennyd

Mladý San Te (Chia Hui Liu) se, stejně jako jeho spolužáci, znelíbí místnímu generálovi, který utlačuje nevinné, a je nucen opustit město. Vydává se do Shalinského kláštera, kde by se chtěl naučit kung-fu a jednoho dne se vrátit, a pomstít své rodiče i přátele... Ač tento film stejně stár jako já, a ač je jednou z legend, nějak se podařilo že jsem jej nikdy neviděl. Ale to jsem nyní napravil, a tak si mohu i tuto legendu odškrtnout ze svého seznamu. Co se příběhu týče, tak film nenabízí nic originálnější než desítky podobných asijských filmů - mladý klučina se naučí kung-fu (karate, taekwondo,...) a nakope všem zlounům zadnice. Čím ale tento film vyčnívá je naprosto skvělý výcvik hlavního hrdiny v Shaolinském klášteře - alespoň co se týče prvních pár komnat (bohužel většina ostatních byla prolítnuta tak nějak hopem, což je trochu škoda)... ()

B!shop

Ja vim, ze je tenhle film uz starsi a je to asijska klasika, ale prave proto jsem od filmu hodne cekal a nehodlam mu nic prominout. Prislo mi, jako kdyby tvurci hezky promakali pouze napad s 35 komnatami a zbytek deje k filmu narychlo hodily. Sceny z komnat jsou fakt dobre udelany, i kdyz misty pusobi trochu naivne, ale nastvalo me, ze se podrobne podivame jen zhruba do 10 komnat. A dej pred a po shaolinskem klasteru je fakt na prd. Uvodni pulhodina, nez se dej presune do klastera, je naprosto otresna, vsichni se tam zmatene motaj, dej je zmatenej, nevedel jsem kdo je kdo, proste jako kdyby reziser zaspal zacatek nataceni. A to samy plati o scenach po klastere, opet je celej film zmatenej, az to pusobi skoro amatersky, prislo mi, ze postavy, ktere jsem videl umrit, se tu objevuji znovu atd., proste zmatek. Jednoduse receno, pribeh za moc nestoji. Nastesti to zachranujou souboje, ktery byly fakt dobre provedeny, coz se ale uz rozhodne neda rict o krvi a zvucich. Tu krev bych jeste prezil, i kdyz vypada az moc jako barva, ale ty zvuky byli neco silenyho, treba se mlati rukama a do toho zvuky jak z drticky odpadu, proste neco strasnyho. A herci, ackoliv se jich velka cast tvari strasne drsne, pusobily misty spis smesne. Coz se ostatne da rict o celym filmu, ty komicky prvky, at uz umyslny nebo neumyslny, ve filmu silene rusily. Fakt bych filmu rad dal vyssi hodnoceni a mozna, kdyby nebyl tak dlouhej, tak tu hvezdicku pridam, ale fakt to nejde a to mam asijsky filmy rad. ()

strelenaL

Film.. který určitě stojí za to vidět (především dabovaná verze od Intersonic). Sice nejsem žádný specialista na Shaolin a Kung-fu žánr ve filmech, ale patří určitě na svojí dobu k těm nejlépe natočeným. Pár scén je velmi legračních...Po hudební stránce nemám námitky. Naopak celková zvuková stránka pěkně vykresluje celkový děj. Spoiler:Když se San te snaží přejít po vodě...snaží se podvádět, ostatní mniši se mu smějí...nemá chybu.Za velmi drastickou a bolestivou scénu vidím v přechodu přes překážky pytle s pískem - "hlavičkování". Jako velmi pozoruhodnou a zajímavou scénu pokládám - když se San te dozvídá o smrti otce. ()

Kosmik 1

Jeden z těch lepších Shaolinů, kde uvidíme množství bojů, sáhodlouhý trénink v jednotlivých komnatách shaolinského kláštera a taky Liu Yu-Teho, který se potácí od počátků výcviku a nakonec se z něj stane mistr nové komnaty. Příběh je dobrý, hlavní záporák taky něco umí a film má 115min, takže o zábavu je dlouze postaráno a stopáž byla využita dokonale. Nenudil jsem se ani minutu. 90% ()

sniper18

Je to veľmi dobrý akčný kung-fu film. Má výborný príbeh o mladíkovi, ktorý nie je spokojný s politickou situáciou kvôli krutej nadvláde, ktorá popravuje rebelov a keď sa to dotkne aj jeho školy a rodiny, uvedomuje si, že jeho jedinou nádejou je uniknúť do Shaolinu, aby sa naučil brániť. A tam sa vďaka tvrdému tréningu mení po fyzickej, ale aj psychickej stránke. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj viac. Samotná čas odohrávajúca sa v Shaoline je perfektná, považujem ju za úplný vrchol akčnej tvorby sedemdesiatych rokov, ale tvorí len polovicu filmu. Tá necelá polhodina odohrávajúca sa pred tým je tiež slušná, na pomery podobných filmov až prekvapivo pomerne temná a aj dejovo zaujímavá, ale najväčším sklamaním je bezpochyby zvyšok filmu odohrávajúci sa po pobyte v Shaoline, síce aj na to sa dá pozerať, ale film by mal správne vygradovať a vyriešiť všetky spory z minulosti, čo sa síce aj stane, ale ma to moc nezaujalo, film už funguje len zo zotrvačnosti. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou spokojný. Oceňujem, že tu akcie nie je zbytočne moc, ako vo väčšine podobných filmoch, tu je prvoradý príbeh a akcia je správne dávkovaná. Súboje majú rozdielne kvality, niektoré sú perfektné, obzvlášť tie v Shaoline, ktoré sú dynamické a so skvelou choreografiou. Tie zvyšné súboje tiež nie sú zlé, ale sú pomalšie a tú nacvičenosť choeografie z nich cítiť viac. A okrem tých pár najlepších súbojov je vrcholom filmu perfektný tréning, síce často chýba ten prechod medzi počiatočnou neschopnosťou v určitom cviku a jeho následným dokonalým zvládnutím, ale aj tak sa na to pozerá skvelo, páči sa mi hlavne beh po bremene alebo nosenie vody. Herecké obsadenie je bez problémov, Chia Hui Liu vo svojej najlepšej úlohe a zaujímavé postavy jeho majstrov, len by to chcelo výraznejších záporákov. Réžia a technická stránka sú na tom veľmi dobre, patria medzi to najlepšie, čo sa dá v podobných filmoch nájsť. 36 komnata Shaolinu je kult, polovica filmu v Shaoline je jednoznačne za plné hodnotenie, ale ten zvyšok už zaostáva a tak hodnotím takto. 80% ()

• V Česko-Slovensku bol film prvýkrát distribuovaný na VHS v skrátenej verzii (cca 82 min), ktorá neobsahovala scénu v 1. komnate, zábery so symbolom svastiky a ani niektoré ďalšie scény. (Piri)
  • Navzdory anglickému názvu filmu (Shaolin Master Killer – Šaolinský zabiják) je představa usmrcení člověka pro skutečného Šaolinského mnicha nepřijatelná. (HellFire)
  • Prvé české znenie z roku 1991 (voiceover, nie dabing) bolo nahrané pôvodne cez nemecký dabing s nemeckými titulkami, nie na pôvodné znenie v čínštine a účinkovalo v ňom iba pár dabérov, ktorí dabovali hneď viacero postáv naraz. Prvého českého dabingu sa dočkal až po digitalizácii v roku 2004. (Piri)