Nenápadný půvab buržoazie

• Francie

Le Charme discret de la bourgeoisie

• Itálie

Il fascino discreto della borghesia

• Španělsko

El discreto encanto de la burguesía

Skrytý pôvab buržoázie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

Komedie / Drama / Fantasy

Francie / Itálie / Španělsko, 1972, 102 min

Další z filmů, který pro mne nepřežil tok času. Od počátku sedmdesátých let právě žánr absurdní komedie nabral ve svém rozvoji neuvěřitelnou dynamiku a jeho vývoj mě zanechal u dohohle dílka v hodně rozpačitém rozpoložení. Strašně moc jsem se pokoušel hrát Buňuelovu hru s sebou, ale nemohu si pomoci - ta tolik vyzdvihovaná neuchopitelnost, snovost a jemnost jeho humoru je podle mne jen vynucena absencí větší naléhavosti a přesvědčivosti. Jako kdyby někdo vzal pořádný surrealistický zářez z let nedávno minulých a pro diváky ohrožené infarktem udělal ultralight verzi...Někdo tenhle film přirovnával k Monty Pythonům... ale kdeže...(27.5.2011)

Kiežby malo moje snové rozhranie niekedy takúto spletito hravú atmosféru, plnú absurdity, bizarnosti, nápaditosti a kúzelnej, kriticko-posmešnej satiry. Hneď by bol deň krajší (alebo možno aj nie). Ale takto mi Luis Buñuel vylepšil aspoň ten dnešný. Vábivá analýza povrchnosti súčasnej spoločnosti a jej dokonalých ideálov (od cirkevných hodnostárov až po najvyšších politických predstaviteľov), ktoré sa svojou podstatou dodnes nezmenili a ani sa tak skoro nezmenia. Svoje povedali hlavne smiešne až trápne faux pas v tých najvážnejších a spoločensky najprísnejších situáciách. Snové fantasy prvky, prelínané s realitou sa občas vymkli spod kontroly, ale určite to neuvádzam ako jednoznačne záporný faktor. Teším sa že som našiel skrytý pôvab tohto filmu a hneď sa vydám na jeho hľadanie v ďalších Buñuelových kúskoch. 80%.(19.1.2009)

(3x) ,,Kdepak máš zbraň, holčičko? Seš vyzbrojena spíše na lásku, než do války!"                                                             . . .       Rok po akčním krimi-thrilleru Francouzská spojka přichází opět na scénu Fernando Rey coby elegantní mužík pašující drogy, tentokrát v zcela odlišném filmovém žánru. No věru, takový zločinec v pozici drogového dealera to nemá úplně jednoduché ani v případě, že ho momentálně nemají na stopě žádní policajti. Zcela postačí vlastní strach, falešný pocit pronásledování, a hned se to pak odrazí na nejedném nepovedeném večírku buržoázní partičky. A hlavně, nějaký ten vrchní policajt s pouty, stejně jako ještě děsivější hrozba v podobě agresivních ozbrojených teroristů, může přeci dorazit i ve snu. ;o) To pak nepomůže ani imunita diplomatického zástupce. . . . Jo, tahle nenápadně půvabná satira, ze života společnosti plné svérázných aristokratů z vysokých politických a společenských funkcií, nabízí vedle jisté kritiky společnosti občas i slušně překvapivou zábavu. Místy nepřehledná hranice mezi skutečností a snem (a pozor! – dokonce "snem ve snu" :-)) nenechá čekat zajímavé pointy, třeba když se všichni zastřelení protagonisti objeví po probuzení jedné z postav ze sna znovu živí a zdraví na scéně. Ovšem nejvíc mne dostalo zcela nečekané rozevření divadelní opony na návštěvě v hale, kdy se z buržoustů nechtěným kouzlem okamžiku stávají herci, které v oné "přísně tajné" společnosti pozoruje najednou celé zaplněné hlediště! ------ ,,Vaše zem je právě centrem pozornosti. Prý držíte světový rekord v počtě vražd na počet obyvatelů." 80% (Poprvé viděno v rámci Challenge Tour: "52 let filmů za 52 týdnů" – 2019)(14.4.2019)

Zábavný sled scének skupinky naprosto zdegenrovaných lidí z vyšší společnosti. Bunuel se fakt předvedl. Vyloženě komické scény, které se povětšinou týkají jídla, prokládá zdánlivě nesouvisejícími situacemi, jako je biskup-zahradník, voják s krušným dětstvím nebo levicová teroristka, a četnými snovými sekvencemi, jak je jeho dobrým zvykem již od Andaluského psa.(22.3.2010)

Quo vadis, bourgeoisie? Na večeru, na obed... Lahodný satirický bonbónik, ktorý pretavuje falošné masky vyšších mocibažných sfér do úchvatnej a filmársky nesmierne precíznej surrealistickej hračky. Dámy a páni, vitajte, usaďte sa, sledujte! - kričí Buñuel zo zákulisia a k celistvému uchopeniu podvratného odhalenia krikľavého spoločenského moru, labyrintu lží a podvodov nám predostiera štvoricu kľúčov. Bezdôvodné historky, ktorými len zabíjajú čas a odvádzajú pozornosť od skutočných problémov. Tradícia veselohry a absurdného divadla - ako dokladá rafinovaná scéna na javisku - všetko je náležite zohrané, vypilované do najmenších detailov, podporené vnútrozáberovým strihom a nonšalantnou gráciou réžie, ktorá zastrešuje fragmenty okamihov - avšak bez okamžitej pointy; zmysel nedáva v jednotlivostiach, ale celku. Sny, ktoré sú oknom do duše a dôkladne analyzujú postavy; čím dômyselnejšia je ich konštrukcia (sen v sne) a komplexnosť ukrytej, zazdenej reality mimo naše vnímanie, tým viac vypovedajú o myšlienkových pochodoch tých, ktorým sa snívajú. A napokon symbolická cesta, ktorá nikam nevedie, metafora Trimalchionových stolovníkov, ktorí zdanlivo stále kráčajú, ale zostávajú na rovnakom mieste, len materialisticky a povrchne získavajú, alebo strácajú a miznú v bezodnej priepasti dejín. Áno, úžasne krutý, ba až morbídny, ale pravdivý a preto neskonale vtipný - taký je nenápadný pôvab buržoázie. 90%(3.3.2015)

• - Název filmu je čistě náhodný a surrealistický, stejně jako jsou například Andaluský pes (1929), Zlatý věk (1930) či Anděl zkázy (1962). Buñuel a Carriere se rozhodli hledat titul v poslední den natáčení - ve stejný den, kdy shodou okolností zemřel de Gaulle. Film se měl nejdříve jmenovat Pryč s Leninem neboli Panna v hřebčinci, poté Šarm buržoazie, definitivní podobu pak ustanovilo přidání náhodně vybraného adjektiva discret čili nenápadný. (froston)

• - Pro film bylo napsáno pět odlišných verzí scénáře. (froston)

• - Film vznikl v Buñuelových 72 letech. Poté Buñuel natočil ještě dva filmy, na jejichž scénáři spolupracoval opět s Jean-Claudem Carrierem. (hippyman)