Někdejší dětská herecká hvězda Ron Howard (nar. 1954) dnes patří k předním americkým režisérům (Rodičovství, Oheň, Apollo 13, oscarová Čistá duše, Šifra mistra Leonarda aj.). Pohybuje se ve všech žánrech a jednou si vyzkoušel i western, přestože jeho obliba je v posledních letech mizivá. Podle románu Thomase Eidsona "Poslední jízda" (1995), který je součástí trilogie o osudech žen na americkém západě, natočil příběh rančerky Maggie (Cate Blanchettová), jež s pomocí navrátivšího se otce Samuela (Tommy Lee Jones) pátrá po dospívající dceři Lilly (Evan Rachel Woodová), unesené krutým apačským válečníkem (Eric Schweig). Vedle vlastního pátrání je v popředí děje napjatý vztah mezi životem v divočině zocelenou dcerou a nehodným otcem, jenž se po letech odloučení vynoří odnikud a očekává aspoň trochu vlídné zacházení... Ztracené (2003) nejsou „hezkým“ westernem, dodržujícím zavedená klišé, ale pokusem o realistické zobrazení života v pohraničí, jak to o pár let později udělal televizní seriál Deadwood. Znalci žánru poznají, že tvůrci čerpali inspiraci u klasického díla Johna Forda Stopaři (1956), v němž John Wayne neúnavně pátrá po své unesené neteři. Snímek se odehrává v Novém Mexiku, kde se také natáčel. (Česká televize)

Pythonator

Jeden z nejlepších filmů Rona Howarda. Nádherný mysteriózní thriller stříknutý dokonalým westernem. K naprosté dokonalosti tomu ovšem něco chybí, ale s tím mám u Rona Howarda problém dost často. Tommy Lee Jones je v roli bílého Indiána perfektní. Film je neskutečně nedoceněný a vcelku opomíjený, přestože je mnohem lepší než např. neskutečně přeceňovaní Rivalové. Některá témata jsou hold žádaná a jiná ne. Formule F1 se davu zavděčí spíše než inteligentní western. ()

pájap

Cate úžasná Tommy taky ... pěkný film s krutým zaporakem.... krásná příroda líbilo tak,že jsem vydržel i reklamy do půl druhé ráno.... někdy mi připadá že tv zkouší co vydržíme 😊😊😊😊 ()

JB001

3* jen díky hereckému obsazení a zejména proto, že jsem poznal mezi Ztracenými Evan Rachel Wood. V porovnání s Tenkrát na Západě to je ale propadák ()

Bogrant

Howardovo menej známe dielo, ktoré vo svete prepadlo, ale fanúšikovia si k nemu nájdu cestu. Ja som si našiel, a napriek trom hviezdičkám, ktoré dávam, ide o poctivé filmové remeslo, s krásnymi zábermi na okolie, Zimmerom a výbornou ústrednou dvojkou. Trochu to skrátiť a vynechať nejaké scény, idem o hodnotenie vyššie. ()

futislav

Tolik nevyužitého potenciálu v jednom filmu ! Kdyby si režisér a scénárista dali trochu práce s nastudováním zvyklostí a psychiky indiánů, zrychlili děj a odpustili si sáhodlouhé projevy některých postav, byl by to super film. Takto tři hvězdy za Cate Blanchett, Lee Jonese a výbět exteriérů. Spadlo to bohužel do průměru. ()

danny70

Není to klasický western. Vlastně mi to vůbec nepřipadalo jako western, spíše jako film zasazený do prostředí divokého západu. Příběh o hledání a vysvobození unesené dcery a vnučky zlými indiány, přičemž k úspěšnému osvobození pomohli hodní indiáni. Jako v pohodě. Dobrý nosný příběh, dobré herecké výkony, dost akce i zajímavých momentů. Film se režisérovi Grinche povedl, dobře byla zvolená i hudba. Zároveň mi tento film připadne na zdejších stránkách dost podhodnocený... ()

Jurator

Velmi zajímavý příběh matky, která za svou unesenou dceru nasazuje život a ještě musí trpět přítomnost svého nenáviděného otce, kterého v dětství zavrhla a on jí pomáhá s hledáním. Skvělý herecký výkon předvádí Cate Blanchett (ostatně jako vždy), k tomu dobrý scénář...a vlastně vše ostatní. Film se mi moc líbil a je rozhodně ve svém žánru nadprůměr. ()

davidh76

Když od filmu nic zvláštního nečekáte, teda vlastně čekáte, co se z něho vyklube a trnete o osudy hlavních hrdinů a bídákovi přejete velmi krutou smrt! SUPER! ()

PRASÁK

Když v roce 1995 vyšel román "The Last Ride", neměl jeho autor, americký spisovatel Thomas Eidson nejmenší tušení, že ho o 8 let později převede pod názvem "Ztracené" na stříbrné plátno režisér Ron Howard. Zmíněný román byl prostřední z trilogie drsných příběhů z Divokého Západu. První se jmenuje "St. Agnes' Stand" (1994) a třetí "All God's Children" (1996). Ale zpátky k našemu příběhu, který se odehrává v Novém Mexiku v roce 1885. Divákovi určitě nejvíc učarují ty nádherné přírodní scenérie, podbarvené hudbou Jamese Hornera. Tommy Lee Jones se přímo geniálně vžil do své role Samuela Jonese, který si během svého života s indiány nechával říkat Chaa-duu-ba-its-iidan. Způsob, jakým se před kamerou prezentoval, je nezapomenutelný. Samuel se vrací ke své dceři Maggie Gilkeson (v úžasném podání Cate Blanchett), od níž byl celá léta odloučen. Proto také netuší, že má dvĕ vnučky. Mladší z nich, Dot je odvážnější než starší Lilly. Únos Lilly odstartuje neúnavné pronásledování, které směřuje k dramatickému konci. Musím se přiznat, že mně se více líbil "alternativní konec" filmu, který najdete v bonusech k DVD "Ztracené". A na závěr osobní poznámka: po prvním shlédnutí mě tento snímek nijak nezaujal. Nyní patří právem k mým vyvoleným kusům na DVD. ()

pan Spock

Tohle westernové drama zůstalo poměrně nenápadně skryto širšímu diváckému zájmu. Ovšem zcela neprávem. Ron Howard nám naservíroval příběh , který sice není bůhvíjak originální, ale je podán takřka mistrovsky, bez většího zaváhání. Nejedná se o bezhlavou hrdinskou střílečku, ale o drama, které prožívá jedna silná žena zasažená nepřízní osudu. Maggie musí v zoufalé situaci při únosu své dcery a ztrátě přítele, požádat o pomoc zavrženého otce, který se náhodou objevuje na scéně. Výborné a snadno uvěřitelné herecké výkony, zejména u Cate Blanchett, dělají z tohoto drama výbornou podívanou, která asi nesedne každému. Mě ovšem sedla a jsem spokojený. ()

arianrhod

Tento film bych nazvala dobrodružným filmem pro ženy... Proto se mi líbil, i když umělecký zrovna není... Jednu hvězdu dolů jsem dala za to, že jsem byla natěšená na indiánského idola E. Schweiga a následné zklamání, co že se to z něj za pár let stalo za monstrum :-D ()

pravda1

Keď som si išiel pustiť tento film nemal som ani poňatia o čom to je ale pozrel som si kto v tom hra a to ma ukľudnilo pretože Tommy a Cate su skoro vždy zárukou že pôjde o dobrý film.A nesklamalo ma to pretože film som si užil.Bolo to drsné vcelku reálne aj ľudské čo sa týka hlavne vzťahu otca a dcéry.Pekné prírodne scenérie,dobrá Hornerova muzika,pár akčných scén a nechutny šéf bandy indiánov ma usadili do kresla a upútali moju pozornosť na viac ako dve hodiny a prave možno stopáž by som považoval trošku za mínus pretože podľa mňa to bolo mierne rozťahané.Inak spokojnosť..... ()

lineker

Navlékněte Tommymu mokasíny, víceúčelovou košili, na hlavu mu dejte zbytky vlasů některého z členů metalového etnika 90 let, naučte ho Irokézský jazyk a z Men in Black máte Men in Redskin. Howard určitě umí natočit a také již natočil lepší filmy. Bohužel z mizerného scénáře asi nevytříská nic ani režisér jeho kalibru. Chvíli hrozně strnulé a chvíli děsivým tempem pádící film ve kterém jsem bohužel marně hledal to něco, co by mně připoutalo k příběhu. Nebyly to sice promarněné dvě hodiny, ale také ne 120 minut na které budu dlouho vzpomínat. ()

ciapok

opäť sa hnevám na film (tí, na ktorých nám záleží nás hnevajú); prostredím, produkciou, absolútnou originalitou (vrámci žánru) a samozrejme Cate, spel k dokonalému, až posvätnému grálu v mojej zbierke. Potom párkrát zaváhal, až miestami zaškrípali zuby, ale i po tomto všetkom z toho vyšli bez výčitiek 4 hviezdy. ()

Pucifalek odpad!

Opravdu neskutečná sračka plná dementního indiánského voodoo. Tvůrci se museli před natáčením strašně sešňupat. Odpad. ()

milos.bradik

Když jsem se na to díval, tak jsem byl ještě po hodině rozhodnutý, že dám nejméně 4, ale možná i 5 hvězd, napětí, výborní herci a western opravdu podle mého gusta, ale čím déle to trvalo, tím více opadalo mé původní nadšení, film se hodně vlekl a byl zbytečně dlouhý. Takže nakonec jen 3 hvězdy. ()

peproch

Příběh napínavý: Maggie žiuje odlehle se svými dvěma dcerami a partnerem, chudě ale důstojně. Po letech ji vyhledá otec. Western, 1885 Nové Mexiko. Únosci dívek (čarodej a indiáni) jsou pronásledování, dostiženi a dívky (dcery lilly) osvobozené. Dcera smířena s otcem, který smí zemřít. Cate B je krásná a skvělá. ()