• zputnik
  ****

  Rumunsko-francouzský snímek DUB leží někde na pomezí dramatu a černé (cynismem prosycené) komedie. Hlavní postavou filmu je mladá psycholožka Nela (Maia Morgenstern), která putuje z Bukurešti na venkov. Cesta však není pro Nelu ani pro diváka nijak jednoduchá a příjemná; je to cesta, která ukazuje šílenost nastoleného Ceausescova režimu, bezútěšnost, absurdnost a tíži doby, a také důsledky diktátorského režimu na životě jednotlivců, společnosti i životním prostředí. Obsahem i formou zpracování se jedná o velmi silnou, realisticky zachycenou a bolestivou filmovou výpověď. Výpověď o době, která by měla být a snad již i nadobro je navždy minulostí.(14.9.2003)

 • Enšpígl
  ***

  Jestli tohle je drama tak já jsem zmrzlina. Vždyt tam co člověk, to magor. Základní příběhová osa je vyplněná serií uplně absurdních situací, kterým vévodí bláznivá rumunská nátura.(14.4.2015)

 • troufalka
  *****

  Surová realita Rumunska. Kdybych to neměla z první ruky od kamarádky, nevěřícně bych kroutila hlavou. Ukázka toho, jak lze přežít v absurdně vedeném chaosu. Pokud jste jemnocitné duše, nesedejte před obrazovku. Tenhle film smrdí, při jeho sledování se začnete drbat, dívat se pod nohy a možná na čas ztratíte chuť jídlu. Pokud neztratíte chuť do života, říká to něco nejen o vás, ale i o kvalitě filmu. Takže až se vrátíte z téhle divoké jízdy Balkánem, řádně se osprchujete a navoníte, zkuste nahodit pář řádků a podělit se, co vám film přinesl.(11.1.2015)

 • garmon
  ****

  Velkou předností toho je humor, trochu kusturicovský, ale o něco tvrdší (cyničtější), který to posouvá dopředu. Nedostatek vidím v roztříštěné dramaturgii, celé je to spíchnuté nahonem, jak se to ve východní Evropě tehdy dělo častěji (Jakubiskovo Lepší je být zdravý a bohatý... je velmi dobře srovnatelné s Dubem). Ne všechny zákruty příběhu mají své pevné místo, ne všechny absurdity s odstupem let působí ryze. Zápletka se sympatickým "tak nějak rumunsky sexy" lékařem je úplně černobílá; Morgenstern mi temperamentem i způsobem herectví připomněla trochu Zuzanu Stivínovou, což nemyslím jako poklonu. Vasilescu byl příjemně neokoukaný. Kromě zmiňovaných režisérských pánů evokuje tenhle film v závěru vesnické pijatiky Jasného Rodáky - a možná i kvůli tomu stromu. Jsem zvědavý na další Pintilie.(21.7.2012)

 • radektejkal
  ***

  "Jak můžete jít do hor a nemít s sebou naše hrušky?", ptala se jedna stará venkovanka. S jednou Rumunkou jsem chodit na Coca-Colu, když mi bylo patnáct, s několika Rumuny jsem přelézal 10metrový plot na fotbalový zápas se Sao Paulem, s dalším Rumunem jsem jezdil na vodních lyžích. Měl jsem rád Rumuny i Rumunsko, i když v samoobsluhách byla k dostání jen marmeláda. Proto tenhle film není pro mě politickou, ale sociální záležitostí, neomezující se pouze na rumunské podmínky. Přestože i v tomto filmu se obdivuji režisérskému mistrovství Luciana Pintilieho, příběh chaotické Nely se mi pod kůži nedostal.(27.2.2016)