Chainsaw Man

Japonsko, 2022, 4 h 49 min (Minutáž: 24–25 min)

Předloha:

Tacuki Fudžimoto (komiks)

Scénář:

Hiroši Seko

Kamera:

Teppei Itó

Hudba:

Kensuke Ušio

Toja Kikunosuke, Tomori Kusunoki, Šógo Sakata, Ai Fairouz, Šiori Izawa, Marija Ise, Karin Takahaši, Taku Jaširo, Kendžiró Cuda, Maaja Učida, Nacuki Hanae (více)

Epizody(12)

Japonsko. Lidstvo žije v neustálém ohrožení ďábly/démony, kteří ztělesňují lidský strach. Čím větší je strach, tím silnější je ďábel. Proti tomuto všeobecnému ohrožení bojují „lovci ďáblů“ – jak ti posvěceni vládou, tak i další na volné noze. Denji je teenager, který nesní po ničem jiném, než po normálním životě, ve kterém bude mít dostatek jídla, hezký domov a nakonec snad i přítelkyni. Jeho největšími tužbami je jednou jíst i něco jiného, než suchý chleba, a dívčí objetí. Místo toho musí žít na úplném okraji společnosti v rozpadající se chajdě a splácet obrovský dluh po otci, kvůli němuž mu Yakuza hrozí smrtí. Když jednou náhodou narazí na malého, překvapivě roztomilého a zraněného ďábla Pochitu a pomůže mu k zotavení tím, že mu nabídne svou krev, začnou spolu pro zmíněné gangstery lovit další ďábly, kteří sužují japonský venkov. Yakuza má však s ulovenými monstry vlastní plány a Denji i Pochita se brzy stanou postradatelnými. (TheDarKnig)

Jeoffrey

Chainsaw Man byl už od začátku tak strašně populární manga a nahypované anime, že jsem o něm slyšel a četl tolik názorů, kolik o žádném dalším seriálu v téhle sezóně, v tomto roce a nejspíš i za celých těch čtrnáct let, co průběžně sleduji anime. Jeho popularitu můžeme snadno doložit obyčejným podíváním se na MAL, kde se sice nestal nejlepším anime sezóny dle skóre (protože pokračování Bleache má také nesporné kvality a již vybudovanou a oddanou fanouškovskou základnu), ale je dnes, v momentě, kdy první řada skončila, jen pár krůčků od milionu sledujících, což je meta, na kterou tam mnohé seriály nedosáhnou nikdy, jiné až měsíce nebo roky po odvysílání. Hype is real! A já musím sám sebe pochválit, že jsem se i tak dokázal vyhnout spoilerům a šel do seriálu úplně naslepo. Každopádně i tak mohu souhlasit s mnohým, co řekli jeho bezmezní milovníci, stejně jako vidím i pár nedostatků, které uvedli někteří jeho kritici. A kde tedy já sám stojím? Jsem ten, kdo chápe nadšení, kdo si mnohé z toho, co vidí také užíval, ale kdo se zatím do seriálu nezamiloval. Rád se podívám na další sérii, jsem i docela zvědavý na překvapení, které si autoři připravili, ale že bych chtěl hned teď jít a třeba otevřít mangu, to se mi nestalo, nějak mě to zkrátka z části nechalo úplně chladným. Proč? No dobře, začněme tedy od věcí, které mi brání v tom dát seriálu 5* a hned ta první a pro mě nejzásadnější jsou postavy. Máme tu zajímavé postavy, určitě solidně prokreslené, které díky tomu dokážu chápat i v situacích, kdy to někteří další už třeba nedávají, ale mám z těch postav někoho opravdu rád a je zde někdo, kdo by se mnou opravdu silně rezonoval? Bohužel si musím odpovědět, že v tuhle chvíli není. Nejoblíbenější postava z celé první série Chainsaw Mana je pro mě Počita! A půjdu ještě dál a řeknu rovnou, že nejlepší díl, který pro mě emocionálně opravdu fungoval a dal bych mu s klidem těch 5*, byl ten první. Je totiž takovým sympatickým příběhem o dvou tragických duších, které se najdou, příběh hlubokého přátelství mezi klukem a psem, který mě dokázal dojmout a vyvolat silnou emocionální odezvu, kterou žádný další díl nejen že nepřekonal, ale ani se k ní nepřiblížil. Jistě, máme zde některé docela silné momenty, ale žádný z nich mě nedokázal opravdu zasáhnout a mírné emocionální pohnutí jsem tak pocítil asi až dnes, na začátku dvanáctého dílu, kdy na jednu z postav vzpomínal konečně někdo, komu jsem věřil, že s ní měl opravdu silný vztah a pak to celé vzpomínání mělo i nějakou lepší a údernější dohru. No jo, ale třeba samotná smrt této jedné z důležitějších postav, když se stala, tak na mě zase skoro vůbec nezapůsobila. Stejně tak se nedokážu do většiny postav položit, na Denžiho a jeho motivace, jakkoli je dobře chápu, si připadám už moc starý. U Makimy mi zase už od druhého dílu svítí obrovský červený vykřičník a tahle žena mi přijde jako extrémně nebezpečná a bezskrupulózní manipulátorka, od které bych se já držel co nejdál, na rozdíl od mnohým ostatních, (zkrátka nevěřím ženě, která by si mě hned chtěla takhle silně omotat kolem prstu). Power je sice vtipná a má ráda kočky, ale pořád je to sobecký démon, co se na vás v tuhle chvíli vykašle, pokud to bude v jejím zájmu, což jí sice dává obrovský prostor pro budoucí rozvoj, ale teď mi zatím moc neimponuje, navíc stejně jako Dendži taky není nejostřejší tužka v penále. Aki je sice poměrně fajn, ale jeho backstory a motivace mi zatím připadají asi nejvíc klišé ze všech a skoro si až říkám, jestli někdy v prvním plánu neměl být hlavním hrdinou on, ale pak ho Fudžimoto strategicky neposunul na druhou kolej. Himeno mi byla trochu sympatická, ale k nějakému silnějšímu poutu bych potřeboval rozhodně víc času. No a třeba Kobeni? Doteď absolutně nevím, co si mám myslet o Kobeni, ale měla minimálně jednu chvilku, kdy mi doslova lezla na nervy… Tolik můj současný náhled na většinu důležitých postav, je dost možné, že to přesně takhle má být, autor to zamýšlí a bude přesně s tímhle vším pracovat, ale teď to pro mě prostě není nějak ono a odráží se to celkového dojmu a zájmu… Ale jsem v první části, takže mám určitě v plánu dát všem ještě šanci a věřím, že třeba tenhle můj problém by mohl časem zmizet. Druhý nedostatek, který jsem slyšel od jednoho zdejšího uživatele a který jsem i já zaznamenal, jsou občasné problémy s tempem. Některé scény se autoři snaží efektivně protahovat, ale tempo se tím ztrácí, jindy zase příliš šlápnou na plyn a trpí plynulost děje. Není to nijak drastické a skoro pokaždé přesně chápu tvůrčí záměr, ale zase, někdy mě to spíš ruší. Tím bych asi skončil s výtkami a pojďme se pustit do toho, co bylo na Chainsaw Manovi tak silné, povedené a kvalitní, že o 3* tu nemůže být ani řeč. Začneme tím nejvýraznějším, a to je animace a tvůrčí kreativita při práci s kamerou. Animace je výborná, nesouhlasím sice s názorem, že jde o to úplně nejlepší v roce 2022 (protože vrchol animace tohoto roku stále je druhá sezóna Demon Slayera), ale rozhodně je Chainsaw Man jedním z nejlepších výkonů, který by se do top 10 určitě vešel. Pro přiblížení – pokud je Demon Slayer v určitých momentech animačně 10/10, tak Chainsaw Man je v určitých momentech 9-9,5/10. Stejně bych zhodnotil i používání CGI, je to výborné, ale na úplnou špičku toho, co jsem kdy viděl, a tedy na perfektní zážitek, pořád tak bodík chybí. Co ale je vynikající a 10/10 je práce s kamerou. Je to asi úplně poprvé, co třeba opakovaně vidím naprosto skvěle použité POV některé z postav a seriálu to tak dává něco opravdu originálního. Stejně tak souboje, a především pohyb v nich jsou opět úžasně nasnímány, má to energii, má to sílu, je to hravé. Další věc, co mě hodně bavila a kterou jsem si oblíbil, je koncept zdejšího světa a jeho využití strachu jako takového měřítka síly. Navíc ono celé to „existují démoni, kteří jsou zosobněním strachu, ale protože jsou zosobněním, tak se sami mohou i něčeho bát…“ působí děsně cool a Fudžimoto s tím zajímavě pracuje. Nejsou to totiž jen hmotné věci, co lidi děsí (jako třeba pistole, pavouk, netopýři…), ale jsou to i různé koncepty, jako třeba budoucnost, čas… Tady jsem opravdu zvědavý, jak moc dokáže tohle dílo tento úžasný koncept ještě využít. Jako asi úplně poslední bod jsem si ponechal samotný příběh. Tady musím říct, že mě zaujal, chci vědět co bude dál a mám i jistou představu, kam by se to mohlo dál ubírat, i když jsem zatím neviděl dost na to, abych měl nějakou jistotu. Snad se dál dokážu vyvarovat spoilerům, teď když už je seriál venku by to mohlo být snazší, přeci jen ten hype určitě časem trochu opadne, dokud neoznámí druhou sezónu... Zároveň zde budu silně nesouhlasit s některými kritiky tohoto anime, kteří píší, jak moc je to děravé. Z toho, co jsem zatím viděl, mi většina dává bez problému smysl, na spoustu dalšího dokážu uplatnit logiku a domyslet si to tak, že mi celek pořád drží stabilně pohromadě, takže žádné větší díry nevidím a u těch případných drobných zatím ještě věřím, že je příběh zalepí, u některých už to dokázal. Takže pojďme si to na závěr shrnout a zkusím zase jednou použít nějaký ten příměr – Chainsaw Man je pro mě jako chytrá, dobře vypadající ženská, s kterou jsem se na prvním rande nenudil, ale ta pověstná jiskra zatím nepřeskočila, na druhé rande s ní určitě půjdu, třeba to i klapne, nebo zůstaneme jenom kamarádi, ale i ty mám přece v žebříčku hodnot poměrně vysoko… 8/10 () (méně) (více)

Algernons

Chainsaw man je pro mě velké zklamání. Po veškerém tom hypu jsem čekal teda o dost více. Je to ukázkový východní příběh, kde prezentace vítězí mnohonásobně nad obsahem. Nebýt stylových postav, extrémně kvalitní animace a drsných hlášek a momentů, tak to pravděpodobně ani nedokoukám. Místy to sice pěkně pracuje se světem i postavami, ale místy se na to úplně kašle a mě to nebaví. Přitom jak svět, tak postavy mají potenciál, ale krom Denjiho a Aki tu nikdo není dostatečně výrazný a zajímavý. Aspoň mimo svoji "tajemnost". Už mě nebaví i ty nejvíc povrchní "šilený" borky, ze kterých si anime fanoušci cvrnkají a přitom je to nejvíc nudný a prázdný archetyp. Nejvíc mě asi vadí sázka na šokování, která je nudná, protože nic není vybudovaný a věci se prostě dějí. Bezcílnost děje a nízké sázky tomu taky nepomáhájí. No takto pozitivně to hodnotím s odřenýma ušima, protože prezentace, animace, soundtrack a některé momenty fungují. Ale potenciál tu byl teda mnohem větší. Chtělo to lepší uchopení. ()

TheDarKnig

Teprve třicetiletý mangaka Fujimoto je šílený génius. A když říkám "šílený" myslím to ve všech významech toho slova. Autor, který dostal pochvalu za svůj kreslířský talent už i od jedné z legend manga průmyslu, autora kultovního Monstra Naokiho Urasawy. Teď jeho extrémně populární a oceňovanou předlohu vzalo do rukou jedno z momentálně nejprestižnějších japonských anime studií MAPPA a tohle žánrově těžko uchopitelné dílo převedlo do pohyblivých  a ozvučených obrázků. A jak to tedy dopadlo? Naštěstí naprosto úžasně. Už z kinematograficky excelentního OP a EDs, originálních a pod taktovkou zcela odlišných interpretů i animátorů pro každou jednu epizodu v sezoně, bylo vidět, že k tomuhle všichni zúčastnění tvůrci přistoupili s nasazením - půjčím si heslo z jiné současné slavné série - PLUS ULTRA a nebyl to jen studený kalkul. Ale byla tu snaha zavděčit se co nejvíce fanouškům předlohy, byla tu snaha dát adaptaci... srdce. A šlo to poznat z každého rozhodnutí, z každého momentu adaptace. Mohl bych se tu teď rozepisovat na mnoho dalších řádků o genialitě Fujimotova psaní a kvalitě převedení jeho příběhu a postav do nového formátu, ale napíšu pouze: Jděte do toho. Něco tak svěžího, podvratného, proti žánrovým konvencím jdoucího, bláznivě absurdního a černohumorného... a přesto zcela uvěřitelně, silně a hluboce emočního, psychologického a dramatického s chutným bonusem v podobě brutální... chcete-li démonické řezničiny se příliš často neobjevuje ani na poli japonských manga komiksů. A co navíc: Fujimoto je opravdu velkej filmovej nerd, což jde znát jak z jeho přístupu k vyprávění, tempu, či úchvatné kompozice a úhlů, tak samozřejmě z vícera zřejmých odkazů na filmové klasiky! No prostě full package. Tenhle zážitek stojí opravdu za to. Anime roku. 9,5/10 ()

Hromino

Krásně se na to divá, má to styl, postavy pronášejí drsňácké řeči a snaží se dělat drsňácké věci, je to vizuálně opojující a každý utracený jen je na výsledku vidět. A je toho plný internet. Co mi to jen připomíná… Ano, jistě ne náhodou stojí za produkcí studio Mappa. A stejně jako u krotitelů duchů, i zde naprosto selhává scénář a tempo vyprávění. Po vzoru anime adaptace Tokyo Ghoula se zde sveřepě kálí na budování základů fikčního světa, pročež Chainsaw Man působí jako rozháraný mišmaš, kde si postavy tahají power-upy náhodně ze zadku, pravidla pro jejich fungování neexistují a děj jako by hrál jen trapnou stafáž. Přitom prvních čtyři, pět dílů vypadalo docela slibně. Chápu, že fanoušci mangy jsou spokojení, a chápu, že v manze fikční svět může fungovat a dávat smysl. Anime adaptace je pro mě ale jen chaotickou slátaninou, kde se věci dějí zcela náhodně, a nevidím ve směřování příběhu i motivaci postav žádnou hlubší logiku. Oceňuji, že postavy jsou zde oproti krotitelům duchů o něco sympatičtější, ale když opět nevím, o co vlastně komu jde, na co se mám těšit a poslední díl působí tak, že jsem skoro ani nezaregistroval, že má jít o poslední díl, je to prostě špatné. Velmi slabé 3*. ()

Bordoshut

10/10 – Druhý anime seriál, se kterým jsem v životě přišel do styku (pokud nepočítám ty, které hrávali před lety ráno o víkendu v televizi) a opět je to naprostý BANGER. A to to ani nemusel točit nějaký český balík (případně sedlák). Chainsaw Man je láska na první pohled a jakmile se do jeho stylu člověk jednou zažere, tak už nemůže přestat. Je to neskutečná ujeťárna, plná všelijakých silných potvůrek, řeže se to každou chvilku a krev stříká na všechny strany. Velmi zajímavě vymyšlený svět, který diváka naprosto pohltí. Totéž platí o hlavní postavě, klukovi jménem Denji, kterého si nejde neoblíbit. Už jen proto, že jeho celoživotní sen a cíl č. 1 je už konečně zaskórovat u opačného pohlaví. Do toho přidejte sprostou mluvu a máte seriál jako stvořený pro každého pubertálního degeneráta, k nimž se hrdě hlásím. Bavil jsem se náramně. Za to vzdávám hold stránce kamui-subs, která se postarala o české titulky, jichž se mi dostalo. Nebáli se přeložit všelicos a právě tím dodali seriálu patřičné grády. Příběh je napínavý, postavy skvěle napsané, hudba v titulkách i úvodu funguje a animace je okouzlující. Není co víc si přát. Nemám co dodat. Verdikt: „Nemůžu se dočkat na 3. sérii!“ ()

WaraiOtoko

Některým mangám přechod do anime podoby sluší... jak jsem se tu před časem podivoval nad nevýrazným zpracováním Komi-san, Chainsaw Man je přesně opačný případ, mangu jsem rozečetl, ale nespatřoval jsem na ní nic výjimečného, anime zpracování ho v mých očích však pozvedlo na novou úroveň, už jen práce s kamerou a úhly záběrů dělají z jinak nudných pasáží vtahující podívanou. Prokreslené a plynulé pohyby postav mimo jiné díky použití pravděpodobně rotoskopie, jim dodávají uvěřitelnější, dospělejší tón, než jaký jsem cítil v manze (a pro mě jednoznačné plus oproti tematicky velmi podobném Džudžucu kaisen). Byť nadměrné využití CGI, kde ani není využit jeho plný potenciál dojem z akčních sekvencí poněkud sráží (proč se animátoři stále řídí hloupým dogmatem, že 25 fps u CGI nebude působit přirozeně, jde mimo mě, naštěstí už se objevují výjimky viz nové NieR:Automata anime), paradoxně jsem si nejvíc vychutnával animaci ve výborných atmosférických scénách, kde postavy ani nemluví a věnují se obyčejným činnostem. Postavy, byť ne zrovna nějak výjimečně (charakterově) prokreslené, občas dokáží překvapit zajímavými myšlenkami a zejména Dendži byť idiot si alespoň na nic nehraje a působí v rámci možností uvěřitelně. Takže i během relativně málo epizod si k postavám nějaký vztah asi vytvoří každý a o to více pak zapůsobí jisté události v pozdějších dílech. A také samozřejmě nesmím zapomenout na skvělý soundtrack, kde Kensuke Ušio dokazuje, že není jen technař ale umí skvěle podtrhnout i emočně vypjaté scény. Stejně tak závěrečné znělky nebo spíš videoklipy jsou kapitolou sama pro sebe a je až neuvěřitelné, že byť má každá epizoda svůj vlastní, žádný bych nenazval podprůměrným či generickým. ()

Vidly10

Nevím moc, co bych tak napsal. Vypadá to pěkně, má to skvělý soundtrack, trochu infantilní, ale funkční premisu, super postavy, vtipné i smutné momenty, které vás donutí přemýšlet nad přátelstvím... nejsem moc velký konzument anime, ale tohle mi sedlo opravdu moc. Těším se na případné pokračování. ()

Colby Sawyer

Lovci démonů jsou v posledních letech v kurzu a přesto každý další počin s touhle tématikou nadchne. Zatímco Jujutsu Kaisen a Demon Slayer jsou relativně “přízemní”, zde má hlavní hrdina místo hlavy motorovku a i když mě na první dobrou napadlo, že je to “nejvíc anime věc ever” a taky velký přepal, přesto jsem hypu podlehl a říkám, že byl zasloužený. Je to cool, parádně to odsýpá, svět je zajímavý a celé to skvěle vypadá. Po hudební stránce by tam mohly být větší bangery, ale jinak není moc co vytknout, tak snad druhá série bude brzy. ()

Hees

Najlepšia hláška v anime za rok 2022 bola, keď sa spýtali na koho si strane a na tom som sa neskutočne smial. Chainsaw Man je podarené dobré anime, ktoré vôbec nehrá na istotu a nehrá sa ani s konceptom boja zla proti dobru, až tak ako iné anime. Hlavný predstavitelia a hrdinovia anime sú totálne sebecký a tak to má predsa v reálnom živote byť, ľudia a ani iné bytosti nie sú bábky, aby neboli sebecké. Hodnovernosť anime týmto pádom naozaj stúpa, tým ako hodnoverne jednotlivé postavy pôsobia vo svojom prostredí. Ak sa bavíme o storytellingu, alebo o univerzu tak oboje je naozaj nadpriemerné, aj vzhľadom na kritéria moderných anime. Kvalita animácie samozrejme je tiež nadpriemerná, ak by sme ju porovnávali len s najlepšími skvostami dnešnej doby tak by sme mohli niečo vytknúť, ale to považujem za zbytočné. Niekomu by teoreticky mohol vadiť obrovský podiel ako keby náhody v súbojoch, ktoré tu sú, lebo mne pripadalo, ako keby sa súboje vyhrávali nie dielom, že niekto bol silnejší, ale pridalo sa niekoľko faktorov a potom odrazu niekto vyhral. Ak by ste teda hľadali anime, kde sú súboje premyslené, alebo sa tam často používa mozog tak tu Vás sklamem, lebo takmer všetky súboje sú tu dielom použitia veľkej sily a proste niekto vyhrá. Maličká chybička môže byť u postáv, ktoré chvíľkami pôsobia nejakým dojmom a neskôr zistíme, že tá daná postava je proste hlavne psychopat či psychopatka a celý ten pripravovaný obraz tej danej postavy sa ako keby spláchne (Kobeni). Tento jav je spôsobený nedostatkom dielov na to, aby sa formulovali jednotlivé postavy. Divák by sa hlavne potreboval dozvedieť viac o Makime, lebo táto veľmi silná postava vlastne pôsobí dosť plocho v jej záujmoch a v tom aká je. Našťastie pre trojicu hlavných postáv (Denji ,Aki, Power) bol čas dostatočný, ale zas bol nedostatočný pre záporné postavy a to je tiež pre rozprávanie príbehu dôležité. Chainsaw Man vsadil na moderný trend rozprávania zrýchleného príbehu bez nejakého zastavenia a to pripomína rýchlu jazdu autom, kedy nemáte čas moc rozmýšľať čo sa deje. Keďže je kvalita anime nadpriemerná vo všetkých aspektoch a nikdy tam nie sú nudné miesta rozhodol som sa pre plné hodnotenie. ()

moviefreak

Vztýčený prostredník a kopanec do vajec celému anime priemyslu. Príbeh a scenár je ako čerstvá rana od motorovej píly, ktorá svojou originalitou reže do žánrov, hrdinov a hra sa s našimi očakávaniami. Už úvodný opening naznačil doslova genialitu manga materiálu, a samotné anime ho povysilo na vlajkovú blockbuster loď celého priemyslu. Neskutočná réžia, ktorá doplnila množstvo scén, a zábery anime akcie, či jednotlivých tichých scén by sa mali učiť všetci v Hollywoode. Áno CGI má ešte pár krokov pred sebou, ale v rámci rozpočtu ZÁZRAK!!! Síce manga má stále navrch čo sa týka záberovania, ale to sa pretlmočiť z mangy pravdepodobne nedá... ()

UhLee

První série - (7/10). Moje první zkušenost mangou dopadla než jsem čekal. Sice se zde objevují věci, které asi nikdy nepochopím a dělalo mi problém je rozdýchat. I tak se ale jednalo o docela fajn seriál, který jsem si pouštěl několik večerů před spaním. Myšlenka toho, že budu po 12 epizod sledovat týpka, kterému bude z hlavy vyjíždět motorovka zněla naprosto šíleně. A seriál je šílený, to je bez diskuze. Dostáváme tady fantasmagorické výjevy, které by mě nenapadly ani v tom nejšílenějším snu. Ale to nějakým zázračným způsobem funguje. Teda alespoň v rámci možností. Dosti mi vadilo to, že to nemělo žádný ucelený příběh, ale byl to spíš nějaký přehled klipů, které po sobě následují. Vždycky si divák myslí, že už je s tvůrci na jedné vlně, ale pak to celé spláchne nějaký šílený sled událostí, který vůbec nedává smysl. Pokud je to pro mangu typické, tak se moc omlouvám, ale já jsem v tomto dítě nepolíbené. Seriál jsem zprvu sledoval s anglickými titulky, ale pak jsem zkusil pár dílů s českými a byla to o poznání jiná podívaná. Tím, že je čeština daleko barvitější na nadávky, tak některé věci vyzněly úplně jinak a já u češtiny vydržel až do úplného konce. Jako dvacetiminutová jednohubka to v rámci možností funguje, ale že bych se nemohl dočkat až si pustím další díl, to se mi stálo málokdy. K tomuto docházelo pouze tehdy, když příběh hezky navazoval a konec obsahoval kvalitní cliffhanger. Seriál je místy opravdu cool a nebere si žádné servítky. Mezi mé oblíbené pasáže patří scény, kde se objeví démonická liška a také samotný týpeček, podle kterého se jmenuje celý seriál je hodně badass. Chainsaw Man mi však krásně ukázal, že můj chladný vztah k manze a anime není náhodný. Budu raději příležitostným vetřelcem, který občas nahlédne pod pokličku, než hladovým fanouškem. Už tak můj seriálový watchlist praská ve švech, takže nemám ani prostor na hlubší ponor do těchto japonských vod. Nejlepší epizoda: Njáko no jukue(E03) ()

Ryuuhei

Třikrát sláva! Po ohromném sebezapření a nechuti jsem se dokopal a dokoukal tento „klenot“ až do 12. dílu, tedy konce první série. Většina to tu hodnotí jako něco úžasného, až nepředstavitelného, tak je čas se opět postavit do opozice a narovinu říct, proč si to absolutně nemyslím. Ze všeho nejvíc mi asi vadila jednodimenzionálnost postav. Štval mě jak primitivní titulní Denji, tak vymletá démonka Power. Uznám jim akorát jejich laxní přístup k věci a ignoraci založenou na tom, že dokud z něčeho budou benefitovat, stačí jim to a nějaké city, či lítost jim vůbec nic neříkají. A ne proto, že by chtěli být cíleně zlí, ale protože to je jejich přirozená nátura. Makima mi taky zvlášť nesedla, projevila se stejně až později. A když už jsem myslel, že horší to být nemůže, objevila se mezi lovci démonů extrémně otravná, ukňouraná, psychotická blbka. Nevím, co mezi nimi takový degeš pohledával. Nejkloudnější charakter, který bych si mezi tím panoptikem neochvějné demence našel, je Aki. Ze začátku jsem ho rád neměl, ale na rozdíl třeba od dvou úhlavních primitivů projevil nějakou snahu o představení alespoň špičky ledovce celkem zajímavého a prokresleného charakteru. Zbytek se vlastně ani nemusel pomalu představovat vzhledem k tomu, co se událo v pozdějších epizodách a co další rozvíjení nikterak hlubokých příběhů doslova zařízlo. A nově příchozí, kteří by bývali mohli být zajímavější než celý zbytek (přesílený lovec, skupina démonů) už nestihli dostat prostor, protože 12 epizod nestačilo. Příběh samotný, svět a jeho budování stálo za starou bačkoru. Když už se objevil nějaký démon, akorát blbě kecal a než stihl konat, dostal motorovkou po hubě a dějiště bylo v mžiku plné jeho vnitřností. Žádný z nich nevzbuzoval hrůzu, nepůsobil zvlášť nebezpečně, takže i část o lovcích uvízlých ve smyčce jednoho patra hotelu, kterou mimochodem považuju za to nejzajímavější, co celá série nabídla, přišla poměrně rychle vniveč. Soubojů zde nakonec bylo obecně poskrovnu, napočítal bych je na prstech jedné ruky, a málokterý měl skutečnou váhu. Atmosféra prakticky nulová a ve spojení s mou neochotou si ke komukoliv udělat vztah ani případné smrti nevyzněly tak silně, jak by měly. V čem ovšem série excelovala je v detailech některých situací. Jakmile jsem přistoupil na hloupý příběh, přestal brát seriál jakkoliv vážně a začal se jím čistě bavit, zavděčily se mi absurdní sekvence, jako když si třeba hrdina šel uprostřed svízelného problému s démony v klidu zdřímnout, nebo došlo ke kontroverznímu polibku završenému předáním nálože zvratků. Ať to byly nechutné, smyslné, atmosférické, či jiné momenty, všechny působily vytrženě z toho všeho okolo a prezentovaly témata, která se v typických shounen a jinak akčně zaměřených sériích normálně nedějí a neřeší. Ale to by byly fakt jen malé světlé momenty, které jsem ochoten uznat a přihlédnout na ně. Zbytek pro mě byl jen plytkou, nezajímavou změtí bez napětí a snahy se něčemu pořádně věnovat. Už jen ten svět plný démonů nabízí náhledy na to, jak se takový člověk jedním stane, či s ním uzavře kontrakt. Skoro nic z toho neukázal a nepřiblížil (jestli manga jo, to netuším). Když se posunu k tomu, co série opravdu dokázala na 10/10, možná i 11/10, tak své vizuální pojetí. To se dá srovnávat svým smyslem pro detail a ladnou animaci třeba takovým Shinkaiovkám. Na televizní sérii exkluzivní nádhera, kterou jsem si užíval každou minutu, byť vynikla spíš v těch klidnějších a pomalejších částech (nezapomenutelná Akiho ranní rutina). Hodně se zde využívalo i 3DCGI, které bylo ale natolik dobře udělané, že ani v nejmenším nevadilo a až na pár detailů se úžasně propojilo s klasickou 2D animací. Proti tomu CGI v adaptaci NieR Automaty vychází jako naprostý a zavrženíhodný odpad. MAPPA tohle zkrátka umí dělat na jedničku, viz Útok titánů. Uměleckou třešničkou bylo pojetí endingů, každý byl úplně jiný a konkrétně z toho retro osmdesátkového jsem si doslova v hlavě poslintával. Chainsaw Man zkrátka na poli vizuálu překonal sám sebe a neváhal bych ho doporučit už jen pro tuto jeho stránku. Po dvou epizodách mě nepřesvědčil, po čtyřech jsem ho nesnášel a až po šesti jsem si našel svůj způsob, jak si ho aspoň trochu užít, i když jsem byl po celých dvanácti rád, že to už mám za sebou. Jestli si dám nášup a kouknu i na druhou sérii (pokud bude), o tom ještě hodně pouvažuju. () (méně) (více)

hEmy_

Nemá to atmosféru. Není to epické, ani vtipné – dobře, fakt, že hlavní hrdina má místo hlavy a horních končetin motorovky, je alespoň úsměvný. Nenašel jsem zde jedinou relatable postavu (všichni jsou braindead). Snaží se to jít proti mnoha konvencím, takže se sem tam objeví nějaký nečekaný zvrat(ek), ale za jakou cenu? Mutanti a jejich schopnosti jsou celkem cool, mé šestileté já by pravděpodobně slintalo blahem. Nastíněný příběh je ale tak ubohý, že je mi úplně jedno, kam se to bude dál vyvíjet. ()

Corpsegrinder

Není to ani zdaleka tak brutální jako jiný anime, poslední 3 díly se trochu vlečou a hlavní postava se v půlce první řady mění na postavu vedlejší, ale lhal bych kdybych řekl že jsem si to neužil. Animace je slušná a postavy jsou dobře napsaný tak že eventuální ztráty celkem zamrzí, navíc je to tradičně po japonsku odvázaný a je to příjemná změna od přiteplený západní produkce kde každá holka musí bejt nedotknutelnej nachlapanej buřt. Pokud ze mě chce další série vyždímat plný hodnocení tak to chce udržet tempo, přidat na brutalitě a hlavně nastavit v příběhu aspoň nějaký sázky. ()

ADIO45

Temná, akční a plná násilí, která sleduje osud hlavního hrdiny Denjia, který žije v dystopické budoucnosti plné démonů. Po tom, co je jeho tělo sloučeno s démonickou motorovou pilou, se Denji stává Chainsaw Manem a začíná pracovat pro vládu, aby pomohl ochránit lidstvo před démony. Plné krvavých soubojů a temných tajemství, které se postupně odkrývají během průběhu děje. I když je série velmi akční, tak se také soustředí na vývoj postav a jejich vztahů. Celkově lze říci, že Chainsaw Man je kvalitní anime série, která nabízí akci, napětí a postavy, které si oblíbíte. Pokud máte rádi akční anime plné násilí a překvapivých zvratů, tak byste Chainsaw Man rozhodně neměli vynechat. ()

Muel

| MAPPA | Chainsaw Man ma neskutočne zaháčkoval, prvé 3 epizódy sú čistým potešením a čírou animovanou podívanou, ktorú som si užíval plnými dúškami. Potom to ale bohužiaľ trocha celé opadne a seriál sa začne točiť v kruhu a rieši v podstate vždy dookola to isté a popri tom je to extrémne horny, čo ma spočiatku bavilo, potom mi to prišlo trocha samoúčelné na úkor celkovej kvality látky. Animačne a akciou bezchybné, ale storytellingom a postavami trocha zaostávajúce anime, ktoré som si aj napriek niektorým neduhom naplno užil. Chcem dvojku. | Hodnotenie: 8/10 | ()

TostTom

Naprostá pecka.... Skvělá akce, napětí a i dávka humoru. Chytlo mě to hned od začátku a za 2 dny jsem měl dokoukáno. Celkově se mi hodně líbily postavy, brutalita a celkově, že si to nebralo moc servítky. Zvrat, který přišel asi po půlce byl pro mě naprosto nečekaný a udal zcela nový směr a z takové rodinné pohody se stalo temnější drama. Animace perfektní, hudba skvělá a vlastně asi nemám co bych vytknul...9/10 ()

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD

NEJ filmy a seriály roku dle žebříčků ČSFD