Muž, který spadl na Zemi

Scénografie:

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh

Po přečtení ostatních komentářů si myslím, že je čas na nějaký "jiný" komentář a to od člověka, který ten film sice nevidí jako vrchol dokonalosti, ale dává mu pět kulí proto, jaký pocit v něm zanechal...Čímž mnozí asi nabudou dojmu, že jsem podivný úchylák, co se vyžívá v nudných filosofických perverzích s podivným střihem a hlavní postavou, kterou by líp než Bowie ztvárnil M.Mason…..ale tak to nevidím! A myslím, že ani ostatní, co dali Muži, co spal na zemi 100% se nevidí jako zamindrákovaní filmoví depretici.. Prostě jenom obdivujeme tu nadčasovost tématu, plní nás smutkem beznaděj hlavního hrdiny (kdo ho aspoň na vteřinu nelituje nemá srdce), vyráží nám dech kombinace zvuku a obrazu, shodneme se na tom, že nikdo jiný než Bowie by starmana nezahrál lépe (pokud toužíte po Masonovi ve filmu-dejte si Party Monster a zvracejte) a hlavně rozlišujeme mezi bezduchým sexem a realistickou sexualitou (pravda, někdy až naturalistickou). Tenhle film není pro všechny a ne všichni ho pochopí (i já mám ještě mezery)..nesnaží se zalíbit, nevypráví klasickou sci-fi, šokuje v negativním slova smyslu a svou naturální stránkou se může některým až hnusit. Přesto jde o pořádný kus originální filmařiny..těžko k něčemu přirovnatelné, někam zařaditelné a kontroverzní..zaplaťpánbůh za tu kontroverzi. Jinak by snad zapadl bez povšimnutí. Takhle se o něm aspoň nějakým způsobem mluví..a to je dobře. Pokud jde o ten primární pocit, tak se mi ještě teď podlamují kolena. (jsem máslo)(13.3.2006)

• Morien

(1001) Myslela jsem si, že nic nezní jako potenciálně nejlepší film v dějinách než "psychedelický dokument o příchodu velebného Davida Bowieho mezi pozemšťany a popis požehnání a kleteb, které s sebou Nejvyšší přináší". Bohužel jsem si o filmu dělala přehnané naděje. Co vypadalo v první čtvrthodině jako dechberoucí použití surrealismu ve službách existenciální sci-fi se postupně proměnilo v nesouvislé, nezajímavé a neumělé klopýtání, které by mohlo skončit v jakémkoliv místě a nebo pokračovat navždy, tzn. moje touha po smyslu a myšlenkovém přesahu zůstala neukojena. Z filmu mám podobný pocit jako z Bezstarostné jízdy, ergo zdá se mi tak přeplněn drogovým spoléháním, že "to podstatné" se vyjeví samo bez cílené snahy filmařů, a spojen s dobou vzniku, že je pro mě, střízlivou a vymaněnou z toku času, z velké části nesrozumitelný. Jako nejzásadnější zjištění jsem si tedy odnesla fakt, že už vím, odkud si Snyderovi Watchmeni vypůjčili tu brilantně opulentní místnost se stromovými tapetami (včetně suchého listí na umělém tráva koberci), tenisovým stolem a křišťálovým lustrem.(6.10.2017)

• Mrkvič

Freudovské líčení života mimozemšťana na Zemi. Nedokoukal jsem to a po proklikání na závěr jsem to musel okamžitě smazat. Nebýt té spousty koziček, které si musel užít hlavně Rip Tom, který pod nimi ležel nejčastěji, neviděl bych na filmu absolutně nic, proč se jím zabývat. Bowie je sice herecky zajímavý, ale to plácání všeho možného přes sebe, srovnávání zdánlivě nesrovnatelných věcí nebo dialogová vata, která má ty hypnotické scény spojovat, to je fakt děs. Hodnocení nechápu.(12.1.2016)

David Bowie mal aj v skutocnom zivote blizko k mimozemstanovi a anglicania mali vzdy daleko k experimentovaniu, ci uz v literature ci vo filme. Muz co spadol na zem, to su, halucinacie, metafyzicke posolstvo z vesmiru zafarbene do farieb 70 rokov, fragmenty pribehu vo filme, ktory rozprava viac obrazom ako slovom. Muz co spadol na zem je vynimkou anglickeho experimentovanie, tak ako maju anglicania neskore ranajky, tak je tento film neskorou anglickou kratkou novou vlnou. Muz co spadol na zem je anglickou variaciou rebela s pricinou, ale rebela defenizvneho, easy ridera bez motorky.(16.10.2007)

Zvláštní film o povaze lidství. 1) Zajímavé téma, netuctové zpracování. Jedno nemohu snímku upřít - byl jsem zvědavý na pokračování._____ 2) Posouzení filmařského řemesla, zejména nezvyklého střihu a alternativně působící režie, ponechám odborníkům. Pro mě je to prostě divné._____ 3) Bowie o své roli: I just threw my real self into that movie as I was at that time. It was the first thing I'd ever done. I was virtually ignorant of the established procedure [of making movies], so I was going a lot on instinct, and my instinct was pretty dissipated. I just learned the lines for that day and did them the way I was feeling. It wasn't that far off. I actually was feeling as alienated as that character was. It was a pretty natural performance. ... a good exhibition of somebody literally falling apart in front of you. I was totally insecure with about 10 grams [of cocaine] a day in me. I was stoned out of my mind from beginning to end._____ 4) Knižní předlohu jsem (zatím) nečetl._____ 5) Výstižný koment: Cimr._____ 6) Pro znalce angličtiny uvádím roztomilou slovní hříčku. Mary-Lou: What are they like, your children? Thomas Jerome Newton: They're like children. Exactly like children...(10.6.2018)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)