Muž, který spadl na Zemi

Scénografie:

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh

Tak tohle je trochu jiný E.T... Film se zcela specifickou a fascinující atmosférou, která ale určitě nemusí být každému blízká. Nicolasi Roegovi se podařilo natočit film (ne poprvé ani naposled, nicméně v tomto případě asi nejsilněji), u kterého se prostě nedá jednoznačně rozhodnout, zda jde o strašné sci-fi béčko a nebo vynikající artový snímek. Triky jsou občas trochu směšné, celkově to působí tak nějak low-budgetově (jiná planeta = lidé ve stříbrném se prochází po poušti), všichni hlavní představitelé a představitelky se ukážou nazí - což není vždy dějem opodstatněno a působí to samoúčelně. A ještě navíc tam David Bowie, sice charismatický, ale přeci jen neherec, pobíhá jako mimozemšťan za zvuků elektrické hudby. To je jedna stránka mince. Ale zároveň jde o velmi pozoruhodné, dojemné a originálně natočené podobenství o tom, že kdo je nějak výjimečný, špatně v tomto světě průměrných dopadá... Mně se to vlastně dost líbilo.(13.5.2014)

Zvláštní film o povaze lidství. 1) Zajímavé téma, netuctové zpracování. Jedno nemohu snímku upřít - byl jsem zvědavý na pokračování._____ 2) Posouzení filmařského řemesla, zejména nezvyklého střihu a alternativně působící režie, ponechám odborníkům. Pro mě je to prostě divné._____ 3) Bowie o své roli: I just threw my real self into that movie as I was at that time. It was the first thing I'd ever done. I was virtually ignorant of the established procedure [of making movies], so I was going a lot on instinct, and my instinct was pretty dissipated. I just learned the lines for that day and did them the way I was feeling. It wasn't that far off. I actually was feeling as alienated as that character was. It was a pretty natural performance. ... a good exhibition of somebody literally falling apart in front of you. I was totally insecure with about 10 grams [of cocaine] a day in me. I was stoned out of my mind from beginning to end._____ 4) Knižní předlohu jsem (zatím) nečetl._____ 5) Výstižný koment: Cimr._____ 6) Pro znalce angličtiny uvádím roztomilou slovní hříčku. Mary-Lou: What are they like, your children? Thomas Jerome Newton: They're like children. Exactly like children...(10.6.2018)

• Morien

(1001) Myslela jsem si, že nic nezní jako potenciálně nejlepší film v dějinách než "psychedelický dokument o příchodu velebného Davida Bowieho mezi pozemšťany a popis požehnání a kleteb, které s sebou Nejvyšší přináší". Bohužel jsem si o filmu dělala přehnané naděje. Co vypadalo v první čtvrthodině jako dechberoucí použití surrealismu ve službách existenciální sci-fi se postupně proměnilo v nesouvislé, nezajímavé a neumělé klopýtání, které by mohlo skončit v jakémkoliv místě a nebo pokračovat navždy, tzn. moje touha po smyslu a myšlenkovém přesahu zůstala neukojena. Z filmu mám podobný pocit jako z Bezstarostné jízdy, ergo zdá se mi tak přeplněn drogovým spoléháním, že "to podstatné" se vyjeví samo bez cílené snahy filmařů, a spojen s dobou vzniku, že je pro mě, střízlivou a vymaněnou z toku času, z velké části nesrozumitelný. Jako nejzásadnější zjištění jsem si tedy odnesla fakt, že už vím, odkud si Snyderovi Watchmeni vypůjčili tu brilantně opulentní místnost se stromovými tapetami (včetně suchého listí na umělém tráva koberci), tenisovým stolem a křišťálovým lustrem.(6.10.2017)

Režii Nicolase Roega jsem si zamilovat a tak dokážu ocenit další z jeho výtečných filmů. David Bowie v roli mimozemšťana je perfektní volba a Roegovo charakteristický střih se také nezapře. Kvalita filmu pro mě však byla velmi kolísavá a některé momenty pro mě byly oříškem. Vím, že moje hodocení je možná příliš unáhlená avšak film s tak silným poselstvím pro mě bude ještě větším zážikem i po druhém shlédnutí ;-)(16.11.2008)

Neuchopitelný boží úlet, ve své odzbrojující naivitě přiléhavé podobenství, ve své laciné papundeklovosti velkolepá podívaná, ve své prkenné zdlouhavosti strhující zábava. Pořád ještě nevím, co si o tom vlastně myslet (ani jsem se dodnes nerozhodl, jestli brát Bowieho jako mimozemšťana nebo spíš jako pozemšťana na hodně divném tripu), ale nepřestává mě to přitahovat.(14.3.2013)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)