Muž, který spadl na Zemi

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh
  • kaylin

Já vím, že ten snímek má hodně co říct, ať už hereckými výkony, pojetím celého filmu anebo příběhem, ale já jsem se od něj prostě nedostal a on mě spíš odpuzoval, než aby si mě snažil získat. I tohle je to jisté míry pro film dobré ale já jsem si ho prostě nemohl oblíbit a spíše jsem ho do konce protrpěl.(21.11.2014)

Ne - nejsem objektivní a ano - jsem veskrze zaujatá. Film jsem sháněla dlouho a dlouho se na něj těšila a to z jedinýho důvodu. David Bowie (toho režisér obsadil v pravý čas - sice fetoval, ale v průběhu natáčení abstinoval a nedlouho po dokončení filmu propadl drogám skoro definitivně). Nakonec jsem ale s překvapením zjistila, že kdybych objektivní byla, stejně bych dala nejvíce o jednu hvězdičku méně, protože samotnej příběh se stal mou srdcovkou okamžitě. Pravda, vyprávění je místy strnulý a některý scény zbytečně prodlužovaný, ale tenhle film prostě berete nebo ne. A ano - David Bowie(!) není filmovej herec. Ale vložil se do role tak, jak se vložit měl a na mě působil naprosto věrohodně a na "mimozemšťana", kterej se v průběhu příběhu psychologicky mění, adekvátně. Vždyť je to hlavně příběh o víře, naději, zklamání a rezignaci. A pokud si navíc užíváte každej pohyb, gesto a tón hlasu, nemůžete jinak ...(6.11.2008)

Životopisný film o příběhu Elona Muska. Mimozemšťan přichází na Zemi, aby na svou rodnou planetu exportoval nedostatkovou vodu. Na Zemi z nuly musí vybudovat miliardové bohatství díky pokročilým technologiím. Zároveň si buduje průmyslovou základnu k letům domů (megatovárny na autobaterie, raketovou techniku, Paypal atd.). Inspirující.(7.2.2018)

Po přečtení ostatních komentářů si myslím, že je čas na nějaký "jiný" komentář a to od člověka, který ten film sice nevidí jako vrchol dokonalosti, ale dává mu pět kulí proto, jaký pocit v něm zanechal...Čímž mnozí asi nabudou dojmu, že jsem podivný úchylák, co se vyžívá v nudných filosofických perverzích s podivným střihem a hlavní postavou, kterou by líp než Bowie ztvárnil M.Mason…..ale tak to nevidím! A myslím, že ani ostatní, co dali Muži, co spal na zemi 100% se nevidí jako zamindrákovaní filmoví depretici.. Prostě jenom obdivujeme tu nadčasovost tématu, plní nás smutkem beznaděj hlavního hrdiny (kdo ho aspoň na vteřinu nelituje nemá srdce), vyráží nám dech kombinace zvuku a obrazu, shodneme se na tom, že nikdo jiný než Bowie by starmana nezahrál lépe (pokud toužíte po Masonovi ve filmu-dejte si Party Monster a zvracejte) a hlavně rozlišujeme mezi bezduchým sexem a realistickou sexualitou (pravda, někdy až naturalistickou). Tenhle film není pro všechny a ne všichni ho pochopí (i já mám ještě mezery)..nesnaží se zalíbit, nevypráví klasickou sci-fi, šokuje v negativním slova smyslu a svou naturální stránkou se může některým až hnusit. Přesto jde o pořádný kus originální filmařiny..těžko k něčemu přirovnatelné, někam zařaditelné a kontroverzní..zaplaťpánbůh za tu kontroverzi. Jinak by snad zapadl bez povšimnutí. Takhle se o něm aspoň nějakým způsobem mluví..a to je dobře. Pokud jde o ten primární pocit, tak se mi ještě teď podlamují kolena. (jsem máslo)(13.3.2006)

Netuším, jak se s tím poprat. Roeg dokáže být v určitých chvílích neuvěřitelně přesný a citlivý. Chce ovšem vytvářet kráse rovnováhu v ošklivosti. Je těžké určit do jaké míry je záměrně či nezáměrně jeho film (zejména ve své druhé půlce) zároveň strašlivě odpudivý na všech možných rovinách. Dost výrazně i v tom, jak nedává jako celek téměř žádný smysl. Roeg nechce vyprávění, ideje a postavy spoutávat řetězy logiky čímž vytváří naprosto mimozemský tvar. Nejde jen o dekadentní propad Bowieho mimozemšťana. Jakoby se rozkládala a tlela samotná filmová forma.(20.3.2018)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)