Muž, který spadl na Zemi

Scénografie:

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh

Skoro bych řekl, že mi nesedlo to uvolněné a rozvleklé "artové" pojetí, kůli kterému občas snímek balancuje na hranici dívatelnosti. Na druhou stranu pocitově tento film nedokáži přirovnat k ničemu co jsem zatím na plátně či obrazovce viděl a ta specifická atmosféra by nejspíš s vysokým rozpočtem a přímočařejším přístupem zmizela zpět v kosmickém prostoru (což třeba časem ukáže nějaký ten hw remake). Myslím, že mi spíš vadilo pár konkrétních -příliš artových- scén, které zbytečně rozmělňovaly pointu a nebyly vůbec podnětné ani zábavné. Muž, který spadl na Zemi každopádně spoustu věci nevysvětluje doslovně, což znamená, že pokud jste si sebou nepřinesli funkční mozkový orgán, který dokáže sem tam vyprodukovat myšlenkovou odezvu, raději to otočte a dostavte se v lepší kondici. Také bych chtěl podotknout, že kritizovat Bowieho za to, že experimentuje a nebojí se vstoupit do takovéhoto projektu, je jako kritizovat podstatu celé jeho tvorby. Právě tento aspekt na jeho práci obdivuji . Ať už je jeho herecký výkon dobrý, špatný nebo se neshoduje s nečí představou o hereckém ztvárnění mimozemské entity, faktem zůstává, že ze všech rolí mu tato sedí typologicky nejvíc a osobně žiji v přesvědčení, že pokud "Jsou mezi námi", Bowie a Christopher Walken jsou rozhodně jedni z nich:).(7.12.2011)

Neuchopitelný boží úlet, ve své odzbrojující naivitě přiléhavé podobenství, ve své laciné papundeklovosti velkolepá podívaná, ve své prkenné zdlouhavosti strhující zábava. Pořád ještě nevím, co si o tom vlastně myslet (ani jsem se dodnes nerozhodl, jestli brát Bowieho jako mimozemšťana nebo spíš jako pozemšťana na hodně divném tripu), ale nepřestává mě to přitahovat.(14.3.2013)

• majo25

Divný film plný sterility, kontroverzie, prvoplánovej erotiky a nedopovedaných myšlienok. Aj keby slabo kontinuálny príbeh by bol náhodou vydarený, zlyhavá na nízkorozpočtovom spracovaní plynúcom aj z pokusu byť originálny. Jedno mu však nemôžem uprieť, vychrtlý Bowie sa hodí na rolu mimozemšťana ako málokto.(31.8.2015)

Po přečtení ostatních komentářů si myslím, že je čas na nějaký "jiný" komentář a to od člověka, který ten film sice nevidí jako vrchol dokonalosti, ale dává mu pět kulí proto, jaký pocit v něm zanechal...Čímž mnozí asi nabudou dojmu, že jsem podivný úchylák, co se vyžívá v nudných filosofických perverzích s podivným střihem a hlavní postavou, kterou by líp než Bowie ztvárnil M.Mason…..ale tak to nevidím! A myslím, že ani ostatní, co dali Muži, co spal na zemi 100% se nevidí jako zamindrákovaní filmoví depretici.. Prostě jenom obdivujeme tu nadčasovost tématu, plní nás smutkem beznaděj hlavního hrdiny (kdo ho aspoň na vteřinu nelituje nemá srdce), vyráží nám dech kombinace zvuku a obrazu, shodneme se na tom, že nikdo jiný než Bowie by starmana nezahrál lépe (pokud toužíte po Masonovi ve filmu-dejte si Party Monster a zvracejte) a hlavně rozlišujeme mezi bezduchým sexem a realistickou sexualitou (pravda, někdy až naturalistickou). Tenhle film není pro všechny a ne všichni ho pochopí (i já mám ještě mezery)..nesnaží se zalíbit, nevypráví klasickou sci-fi, šokuje v negativním slova smyslu a svou naturální stránkou se může některým až hnusit. Přesto jde o pořádný kus originální filmařiny..těžko k něčemu přirovnatelné, někam zařaditelné a kontroverzní..zaplaťpánbůh za tu kontroverzi. Jinak by snad zapadl bez povšimnutí. Takhle se o něm aspoň nějakým způsobem mluví..a to je dobře. Pokud jde o ten primární pocit, tak se mi ještě teď podlamují kolena. (jsem máslo)(13.3.2006)

Příliš dlouhý ujetý film s ozvěnami sjetých 70. let, který nelze úplně pochopit správně bez znalosti knihy. Po vypravěčské stránce je to celkem debakl a těží hlavně z bizarností, ufona Bowieho a ujetého sexu. Během 14 dnů jsem viděl už druhý film, kde se nějaká ženská pomočí, což mi přijde jako zajímavá kuriozita.(15.7.2015)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)