Muž, který spadl na Zemi

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh
  • Morien

(1001) Myslela jsem si, že nic nezní jako potenciálně nejlepší film v dějinách než "psychedelický dokument o příchodu velebného Davida Bowieho mezi pozemšťany a popis požehnání a kleteb, které s sebou Nejvyšší přináší". Bohužel jsem si o filmu dělala přehnané naděje. Co vypadalo v první čtvrthodině jako dechberoucí použití surrealismu ve službách existenciální sci-fi se postupně proměnilo v nesouvislé, nezajímavé a neumělé klopýtání, které by mohlo skončit v jakémkoliv místě a nebo pokračovat navždy, tzn. moje touha po smyslu a myšlenkovém přesahu zůstala neukojena. Z filmu mám podobný pocit jako z Bezstarostné jízdy, ergo zdá se mi tak přeplněn drogovým spoléháním, že "to podstatné" se vyjeví samo bez cílené snahy filmařů, a spojen s dobou vzniku, že je pro mě, střízlivou a vymaněnou z toku času, z velké části nesrozumitelný. Jako nejzásadnější zjištění jsem si tedy odnesla fakt, že už vím, odkud si Snyderovi Watchmeni vypůjčili tu brilantně opulentní místnost se stromovými tapetami (včetně suchého listí na umělém tráva koberci), tenisovým stolem a křišťálovým lustrem.(6.10.2017)

Divný film.Jeden z nejdivnějších,jaké jsem měl kdy tu čest vidět.A rozhodně nesedne každému.Já se u něj třeba dost nudil a jediný,kdo to u mě zachraňoval,byl naprosto dokonalý David Bowie.Ten podal úžasně pozoruhodný výkon a vzbudil ve mě podezření,že je snad opravdu mimozemšťan.Každopádně doporučuju zhlédnout,protože jsou lidé,kteří by z tohohle mohli být naprosto unešení.65 %(28.9.2009)

Experimentální, pomalu plynoucí, "tripové" a artové (hlavně ve vzpomínkách a představách), "lidské" sci-fi drama o návštěvníkovi na naší planetě, jenž buduje bohatý konglomerát, aby mohl postavit raketu a vrátit se domů k rodině. Hrozně moc odcizené atmosféře snímku pomáhá "mimozemskost" hlavní hvězdy, mladého Davida Bowieho. Po slušně funkčních cca 2/3 nadchází podivná, nedotažená a celkem psycho třetina poslední ("v domácím vězení"), která mi výsledný dojem docela pokazila. Nebo to celé byla jen alegorie na to, že alkohol a televize (a láska a důvěřivost) stejně veškeré úsilí (i "člověka" samotného) nakonec nevyhnutelně zničí?(28.11.2016)

Britská spevácka IKONA DAVID BOWIE bol ( a stále je ) v prvom rade legendárny v spievaní si vynikajúcich pesničiek, a popri tom stíhal byť aj dobrým hercom, napríklad tu stelesnil istého Vesmírčana Newtona, ktorého pôvodné plány ( MISIA ) na záchranu suchom postihnutej planéty, stroskotajú, a on sa postupne ocitá v pavučine, z ktorej sa nedokáže vyprostiť... Nicolas Roeg nakrúca veľmi komplikovaný film, ktorý vo svojej väčšej väčšine zmetie, rozloží a položí diváka na lopatky, a pritom to trvá nad dve hodiny, pričom to obsahuje kopec zbesilých scén, obsiahnuté sexom, alkoholom, ale i intenzívnejších, ktoré pohlcujú hlavnú postavu. Bowie je vynikajúci, vypadá byť, ako z inej planéty. Ostatný ansámbel mi ani neprekážal, ale celé to je, viac - menej, o ňom a o nikom inom. Mal som potrebu toto vidieť, ale s tým, že na jedno pozretie - bohato stačí.(31.12.2017)

• fefee

Intelektuálna hippie sci-fi karma so soft porno transcendentnou úchylkou v mimozemskom kabáte ktorého nedostatky a sračkovitosť odhaľujú akurát tak holý zadok Bowieho. Jediná scéna ktorá stála za to bola odhalenie mimozemšťana v role Davida ktorého aj tak dokafrala močová prietrž hlavnej hrdinky... Strašná haluz.(6.2.2016)

• - V jedné scéně má Thomas Jerome Newton do tváře stažen velký černý klobouk. David Bowie totiž onemocněl, nemohl ten den točit a zaskočila za něj herečka Candy Clarková. (džanik)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)