Muž, který spadl na Zemi

Scénografie:

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh

Hypnoticky film o tom, ako sa mimozemstan stal clovekom. David Bowie predviedol jeden z tych vykonov, ktore sa daju oznacit ako "totalne sa vzitie do filmovej roly" a z velkej casti prave on spravil tento film tym cim je. FIlm som priam prezival jeho ocami. Cely dej se nesie v mlznom opare jeho myslienok a spomienok, a to ma, ako som uz spomenul, naozaj hypnoticky ucinok. Necakajte sci-fi, ktore vas zasiti utopickymi myslienkami. Viiac ako o hotcicom inom je tento film o nas, o ludoch. O svete v ktorom zijeme, o ludskej povahe, o nasom spravani. Koniec koncov...Thomasom Newtonom by mohol byt ktokolvek z nas. (10/10)(12.2.2008)

Neuchopitelný boží úlet, ve své odzbrojující naivitě přiléhavé podobenství, ve své laciné papundeklovosti velkolepá podívaná, ve své prkenné zdlouhavosti strhující zábava. Pořád ještě nevím, co si o tom vlastně myslet (ani jsem se dodnes nerozhodl, jestli brát Bowieho jako mimozemšťana nebo spíš jako pozemšťana na hodně divném tripu), ale nepřestává mě to přitahovat.(14.3.2013)

Ne - nejsem objektivní a ano - jsem veskrze zaujatá. Film jsem sháněla dlouho a dlouho se na něj těšila a to z jedinýho důvodu. David Bowie (toho režisér obsadil v pravý čas - sice fetoval, ale v průběhu natáčení abstinoval a nedlouho po dokončení filmu propadl drogám skoro definitivně). Nakonec jsem ale s překvapením zjistila, že kdybych objektivní byla, stejně bych dala nejvíce o jednu hvězdičku méně, protože samotnej příběh se stal mou srdcovkou okamžitě. Pravda, vyprávění je místy strnulý a některý scény zbytečně prodlužovaný, ale tenhle film prostě berete nebo ne. A ano - David Bowie(!) není filmovej herec. Ale vložil se do role tak, jak se vložit měl a na mě působil naprosto věrohodně a na "mimozemšťana", kterej se v průběhu příběhu psychologicky mění, adekvátně. Vždyť je to hlavně příběh o víře, naději, zklamání a rezignaci. A pokud si navíc užíváte každej pohyb, gesto a tón hlasu, nemůžete jinak ...(6.11.2008)

• fefee

Intelektuálna hippie sci-fi karma so soft porno transcendentnou úchylkou v mimozemskom kabáte ktorého nedostatky a sračkovitosť odhaľujú akurát tak holý zadok Bowieho. Jediná scéna ktorá stála za to bola odhalenie mimozemšťana v role Davida ktorého aj tak dokafrala močová prietrž hlavnej hrdinky... Strašná haluz.(6.2.2016)

Ano, Bowie je toporný - asi proto, že takový být měl - chladný a odlidštěný, strnulý, bez jakýchkoliv výraznějších emocí...Bowie imho předvádí svůj životní výkon smutného "eternal aliena", což je role, která mu seděla naprosto geniálně. I film jako celek je velmi povedený - žádné, pro žánr sci-fi typické, trikové orgie, laserové paprsky...jen tiché procházení vytáhlého muže s brýlemi po Zemi a postupné propadání beznaději.(30.11.2006)

• - V jedné scéně má Thomas Jerome Newton do tváře stažen velký černý klobouk. David Bowie totiž onemocněl, nemohl ten den točit a zaskočila za něj herečka Candy Clarková. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)

• - Nicolas Roeg chtěl původně do hlavní role mimozemšťana obsadit více než dvoumetrového Michaela Crichtona, a také Petera O'Toola. (džanik)