Muž, který spadl na Zemi

Scénografie:

Brian Eatwell

Kostýmy:

May Routh

Netuším, jak se s tím poprat. Roeg dokáže být v určitých chvílích neuvěřitelně přesný a citlivý. Chce ovšem vytvářet kráse rovnováhu v ošklivosti. Je těžké určit do jaké míry je záměrně či nezáměrně jeho film (zejména ve své druhé půlce) zároveň strašlivě odpudivý na všech možných rovinách. Dost výrazně i v tom, jak nedává jako celek téměř žádný smysl. Roeg nechce vyprávění, ideje a postavy spoutávat řetězy logiky čímž vytváří naprosto mimozemský tvar. Nejde jen o dekadentní propad Bowieho mimozemšťana. Jakoby se rozkládala a tlela samotná filmová forma.(20.3.2018)

Ne - nejsem objektivní a ano - jsem veskrze zaujatá. Film jsem sháněla dlouho a dlouho se na něj těšila a to z jedinýho důvodu. David Bowie (toho režisér obsadil v pravý čas - sice fetoval, ale v průběhu natáčení abstinoval a nedlouho po dokončení filmu propadl drogám skoro definitivně). Nakonec jsem ale s překvapením zjistila, že kdybych objektivní byla, stejně bych dala nejvíce o jednu hvězdičku méně, protože samotnej příběh se stal mou srdcovkou okamžitě. Pravda, vyprávění je místy strnulý a některý scény zbytečně prodlužovaný, ale tenhle film prostě berete nebo ne. A ano - David Bowie(!) není filmovej herec. Ale vložil se do role tak, jak se vložit měl a na mě působil naprosto věrohodně a na "mimozemšťana", kterej se v průběhu příběhu psychologicky mění, adekvátně. Vždyť je to hlavně příběh o víře, naději, zklamání a rezignaci. A pokud si navíc užíváte každej pohyb, gesto a tón hlasu, nemůžete jinak ...(6.11.2008)

Keď som videl film ako 14ročný, bol som z neho priam nadšený. Pred pár rokmi už vo mne ale tento dojem nevyvolal. Je to paradox, pretože ako mladší som ešte nechápal všetky súvislosti a myšlienky filmu. Asi je to tým, že podľa mňa film trochu viac zostarol, ako mali tvorcovia v úmysle. Každopádne je táto postava priam stvorená pre Bowieho, je to asi najlepší mimozemšťan v kinematografii. Pre scifi fanatikov je to povinnosť.(18.6.2012)

Davida Bowieho jsem jako herce znal doposud pouze z filmu Dokonalý trik, kde ztvárnil (podle mě neuvěřitelně působivě) roli Nikoly Tesly. Když jsem se tedy - v souvislosti s jeho nedávným úmrtím, které mě hodně rozlítostnilo - dozvěděl o existenci tohoto filmu, který podle všeho není moc známý, zatoužil jsem ho hned vidět. Ačkoli jsem ho zhlédl s nemalým zájmem, nedá se úplně říct, že by mě nějak přehnaně nadchnul. Osobně mi to přišlo jako strašný psycho - a navíc mi bylo líto, že tam nezazní žádná Bowieho muzika, kterou jsem tam (asi naivně) čekal. Co je zde hodně zběsilé, je střih, a přesun mezi jednotlivými místy v ději tak není úplně dokonale srozumitelný. Ten film je podle mě prostě moc velký bizar na to, aby se z něj kdy mohl stát kult, ačkoli jeden nikdy neví a na anglické Wikipedii film za kultovní skutečně označují. Vzato kolem a kolem, někomu může tohle netradiční sci-fi drama sednout, a osobně si myslím, že to rozhodně není špatný film, ale za sebe to řadím k těm filmovým počinům, které je lepší sledovat s nějakým tím povzbuzovákem v krvi (ostatně Bowie v době natáčení jel na kokainu, jak jsem se dočetl). To pak i ty 2 a půl hodiny (téměř) hned jinak utečou.(3.3.2016)

Režii Nicolase Roega jsem si zamilovat a tak dokážu ocenit další z jeho výtečných filmů. David Bowie v roli mimozemšťana je perfektní volba a Roegovo charakteristický střih se také nezapře. Kvalita filmu pro mě však byla velmi kolísavá a některé momenty pro mě byly oříškem. Vím, že moje hodocení je možná příliš unáhlená avšak film s tak silným poselstvím pro mě bude ještě větším zážikem i po druhém shlédnutí ;-)(16.11.2008)

• - V jednom momentě křičí Mary-Lou na Tommyho: "Tommy Can You Hear Me?" Jde o odkaz na rockovou operu skupiny The Who s názvem Tommy (1975) a píseň stejného jména. (džanik)

• - V jedné scéně má Thomas Jerome Newton do tváře stažen velký černý klobouk. David Bowie totiž onemocněl, nemohl ten den točit a zaskočila za něj herečka Candy Clarková. (džanik)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Waltera Tevise. (Hans.)