Série(9) / Epizody(85)

Haló, haló, tady lelek, jak mě slyšíte? Přepínám! Toto heslo po více než deset let neomylně rozsvěcovalo televizní obrazovky po celé Británii, aby do domácnosti milionů Angličanů vpustily postavy a postavičky, zalidňující jeden z nejúspěšnějších britských komediálních seriálů všech dob. Jeho pilotní díl byl natočen už v roce 1982 a celkový počet epizod se nebezpečně přiblížil stovce. Po více než deset let bavily Brity příhody malého francouzského kavárníka Reného Artoise, který neměl jinou touhu, než v klidu a míru obsluhovat hosty svého útulného podničku a sem tam se pomazlit s některou ze svých pohledných servírek (pochopitelně tak, aby se o tom nedozvěděla jeho žárlivá žena!), jemuž však - ó běda! - bylo souzeno stát se nedobrovolným hrdinou odboje.

Neboť se píše rok 1940, světem otřásá druhá světová válka a Reného kavárničku v městečku Nouvion kdesi v severní Francii si jako svůj nový "konspirační dům" vyhlédla místní partyzánská skupina. A přitom je to místo tak nepříhodné! Dnes a denně je plné německých vojáků, kteří si sem chodí odpočinout a rozptýlit se po své náročné okupační práci, a René se má opravdu co otáčet, aby všem jejich požadavkům vyhověl. Pravda je, že se mu zatím docela dařilo vycházet jak s nimi, tak se svým svědomím - protože vyloženě kolaborovat zase nechce, ovšem žít se musí a kápne-li občas z bohatých německých proviantních zásob nějaký drobínek do Reného spižírny, mají z toho prospěch všichni, že...

A nyní je tato idylka tak dramaticky narušena! Jenže odmítnout partyzány dost dobře nejde, první úkol - ukrýt přechodně dva sestřelené britské letce - na sebe vzal konkrétní podobu, vysílačka, která bude zprostředkovávat spojení s Londýnem, je instalována v pokoji Reného tchyně (na jediném místě v domě, kam nikdo nejde, když nemusí!) a chudák René se rázem - zato neodvolatelně - ocitá ve dvojím ohni. Jestli Němci, nedej bůh, přijdou na to, že spolupracuje s partyzány, zastřelí ho. A bude-li se partyzánům zdát, že spolupracuje málo, zastřelí ho zas oni...

Nic se ovšem nejí tak horké, jak se uvaří a nebyl by to mazaný Francouz, kdyby se nedokázal dostat z každé šlamastiky. I když mu to někdy, popravdě řečeno, dá dost práce a i když se přitom občas dostává do nejneuvěřitelnějších komických situací. V nichž mu ovšem s úspěchem sekundují všechny další postavy a postavičky seriálu: mírně přituplý německý velitel města se svým pobočníkem, jejichž jediným zájmem je zaopatřit se na horší časy a zatím si užít všeho, co sladká Francie skýtá; samolibý gestapáček Herr Flick, nezvratně přesvědčený o své nadřazenosti a genialitě; tajnosnubná partyzánka Michelle se svým věčným "Dobře mě poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!"; poručík Gruber, neodolatelně přitahovaný mužným Reného zjevem; britští letci Fairfaix a Carstairs, ztracení v zemi, jejímuž jazyku nerozumějí, a odevzdaně podstupující martyrium tisíce a jednoho plánu na svou záchranu; kasař, zloděj a padělatel pan Leclerc, beroucí na sebe podle potřeby desítky jiných podob; neodolatelný monsieur Alfons, majitel pohřebního ústavu "Rychle a stylově", přitahovaný i přes svůj věk a "budíčka" u srdce ženskou krásou a půvabem...

Autoři se nezastavili před ničím, nic jim nezůstalo svaté. Dělají si legraci sami ze sebe, z Němců i z Francouzů, z hrdinství i z odboje, ze statečnosti i zbabělosti. Snad proto jejich seriál mnohé - pro něž jsou některá témata nedotknutelná - pobouřil. Ale naštěstí mnohem víc bylo těch, které potěšil, kterým přinesl úsměv, pohodu a rozptýlení. (Česká televize)

Renton

Creator: David Croft, Jeremy Lloyd, Paul Adam .. Dobře mě poslouchejte: "Tohle je nejlepší sitcom všech dob":-)) A nebudu to víckrát opakovat. Těm co ho neznají doporučuji otravovat ČT o co nejdřívější (nejednu) reprízu.. Frantíci a druhá světová válka rulez. Přisedněte do kavárny René - nebudete litovat.. ()

Rimsy

Živoucí (dnes už vlastně tolik ne:-)) legenda britcomu. Výborné vtipy a chytré scénáře, to jsou ingredience, které z tohoto sitcomového dědečka dělají i dnes velmi příjemné pokoukání. Na jednu stranu je to seriál ohromně tupý, tolik opakujících se vtipů a hlášek jsem snad ještě neviděl. Na druhou stranu, vždy jsem se u toho náramně bavil. Klap! ()

DaViD´82

„Teď mě dobře poslouchejte, nebudu to víckrát opakovat!“ Crabtree a LeClerc - dvě nezapomenutelné postavičky a k nim spousty dalších nezapomenutelných postaviček v nezapomenutelných scénkách v nezapomenutelném sitcomu. Prostě nezapomenutelný zážitek, který je bohužel rozmělněn tím, že tvůrci nevěděli kdy přestat a poslední čtyři série jsou již lehce zapomenutelné. Bohužel je to stále to samé.... to samé... samé. „To jsem já, LeClerc!" ()

woody

Bodré podoledne, srážení pijáci. Rád bych doposnídal o žoviálním britiském ouřadu "Holá Holá". Prasárník Roný a jeho pančelka Sedit. Posuvník Štůbr, s gumosexovními porážkami. Šestapák Mehr Filck, anglůčtí ledci, kuš ministerských povleků Leklej a výslušník polucie Krabrý (ve skotačnosti pájný špek). Nepudu se smilnit, když heknu, že to pil jeden z nejslepšejších blitcomů. Do mrdě nasražený děj, neusrále ty stojné popletky a šídlovoké servítky. Šukání na zvonec vešel vhodně v hvozdě, ale kož. Posmál jsem se šveholíce. ()

LIVINGDEAD

Opravdu skvělý sitcom, který jsem viděl už několikrát a vždycky jsem se pobavil! Mám jen jednu připomínku k českému dabingu. Ačkoliv je náš dabing na dobré úrovni, u sitcomech to nějak pokaždé podělává! "Allo, Allo" jsem viděl s polským lektorem, tudíž jsem slyšel i originál zvuk a popadal jsem se smíchy za břicho. S českým dabingem jsem se jen pousmál! Takže pokud se chcete opravdu zasmát, pusťte si originál zvuk! ()

• Přestože byl obraz Padlé Madonny s velkýma balónkama od Van Clompa původně jen námětem pro jednu z mnoha vtipných scének, stal se nakonec jedním z hlavních témat seriálu. Dokonce byla i vytvořena reálná kopie. BBC ji věnovala jako dárek k narozeninám Lordu Bathovi z Longleatu, který byl velkým fanouškem seriálu. Po jeho smrti byl obraz vystaven v jeho rodinném sídle ve Wiltshire. [Zdroj: thesun.co.uk] (GordonCZ)
  • Seriál musel být v roce 1990 přerušen, protože hlavní představitel Reného Gorden Kaye měl těžkou autonehodu a půl roku byl nemocen. Gordon Kaye byl zraněn během velké bouře, kdy mu předním sklem auta proletěl kus dřeva a trefil jej do hlavy. Gordon se po prodělané amnézii a následné rekonvalescenci do seriálu vrátil, jeho čelo však od sedmé řady zdobila obrovská jizva. Fanoušky byl neustále bombardován dopisy k brzkému uzdravení. (cariada)
  • Britská královna Alžběta II. byla a je fanynkou tohoto seriálu. Údajně jednou přerušila i královskou večeři a ve vysílacím čase seriálu požádala o přinesení televize. (frolish01)