Look Back in Anger

(TV film)

rivah

Dobře inscenované a zahrané, ale divadelní pojetí je vhodnější (a působivější!) na scéně. (50%) ()

StarsFan

"I've got a game. Let's pretend that we're human beings and we're actually alive." Arogantní, vzdělaný cholerik Jimmy mající pocit, že ho nikdo nechápe, jeho flegmatická a nemluvná manželka Alison a dobrosrdečný rodinný přítel Cliff, který se Alison snaží věčně před výpady jejího nekonzumního a do společnosti příliš nezapadajícího manžela ochraňovat. Diskuze těchto tří postav v obýváku místy obměněná zapojením nějakého návštěvníka (Alisonina kamarádka Helena, Alisonin otec), to je asi tak vše, co Look Back in Anger při svém zpracování může nabídnout. Zcela upřímně přiznávám, že kamerou zaznamenané divadelní hry nejsou mým nejoblíbenějším žánrem; oproti divadlu v nich postrádám kontakt s hercem a oproti filmu zas více vizuální invence (stále jen jedna místnost zabíraná z jednoho úhlu). Look Back in Anger mě nicméně bavilo a to nejen proto, že hra jako taková je některými vyřčenými pasážemi velmi chytrá, ale hlavně proto, že vidím Kennetha a Emmu ráda pohromadě. Navíc mužský představitel hlavní dvojice tuto divadelní hru pojal tak fenomenálně, že vás dokáže během deseti vteřin rozesmát i uzemnit svou hrubostí, že z jediného výrazu jeho tváře dokážete vyčíst hned několik emocí. Ano, tato dvouhodinová divadelní hra je hlavně herecký koncert mladého Kennetha Branagha, během kterého člověk snadno pochopí, proč ho britská média v recenzích během 80. let nazývala nejnadějnější vycházející hvezdou britské divadelní scény. Zkrátka a dobře natočený záznam jedné výborně napsané hry s jedním výborným hercem v hlavní roli. Což pro mě, jakožto Kennethova fanouška, rozhodně není málo. "If you can't bare the thought of messing up your nice, clean soul, then you'd better give up the whole idea of life, and become a saint. Because you'll never make is as a human being. It's either this world, or the next." ()