Lady Hamiltonová

• německý

Lady Hamilton

Německá říše, 1921

Němý německý velkofilm o chudé dívce, která se "pílí" propracuje k nejvyšším metám, trpí rozvleklou nudností v první půli (a snad i déle), a zrychleným dějem ke konci. Co snad bylo na lady Hamiltonové zajímavé, totiž skutečnost, že byla milenkou admirála Nelsona, se ve filmu stává jen jakýmsi přívažkem na konci nepříliš zajímavé story. Hlavní příběh lady Hamiltonové je prokládán zvláštními vsuvkami se zřejmě komickým nebo ironickým účelem, což se nejvíce projevuje ve scénách ze dvora neapolského krále Ferdinanda. Celek je tedy nevyvážený a velmi zdlouhavý. Z hereckých výkonů je ucházející snad jen Conrad Veidt, jehož Nelson působí statně a mužně a nenechá se úplně zlomit ani devastujícím zraněním. Werner Krauss v roli lorda Hamiltona je úmyslně stylizován jako úlisně chlípný skřet, což snad má zvýšit divákovy sympatie k lady a chápání jejího vztahu k Nelsonovi. Sama Liane Heidová v roli lady Hamiltonové nemá na rozvíjení psychologie své postavy žádný prostor. Technické prostředky jsou poplatné době, nejčastějším záběrem je celek a kamera je neustále statická. Jen v některých kompozicích a svícení se snad projevuje nastupující expresionismus, ale možná to bylo jen moje zbožné přání. Kostýmy a výprava jsou kombinace divadelní stylizace a reálných exteriérů. Dnes je film vhodný už jen pro skalní filmové příznivce.(12.11.2008)