poster

Pražský student

 • německý

  Der Student von Prag

 • anglický

  The Student of Prague

 • anglický

  The Man Who Cheated Life

Drama / Horor

Německá říše, 1926, 91 min

Režie:

Henrik Galeen
 • Oktavianus
  ****

  Nejlepší evropský herec němé éry Conrad Veidt a mefistofelský Werner Krauss, to prostě nemůže dopadnout špatně. Samozřejmě, že Kabinet dr. Caligariho byl jenom jeden a zopakovat se ho už nepodařilo, přesto vznikl poměrně silný film, který stojí právě především na Veidtovi a dalším jeho monstru, tentokrát dvojníkovi. Oproti starší Wegenerově verzi film není tak temný, ale když už se dvojník na scéně objeví, jde z něj strach (vyzdvihl bych třeba scénu, kdy Balduin jde na souboj, před nímž slíbil, že soupeře nezabije - a potká odcházejícího dvojníka a najde už jen mrtvého protivníka). Naproti tomu obě verze kazí pasáže Balduinova dvoření hraběnce a milostný motiv děvečky zamilované do Balduina. Jinak je ale příběh nejlepšího šermíře v Praze nádherný, tragický a temný. "Zde leží Balduin, muž, který bojoval s ďáblem - a prohrál."(4.6.2013)

 • liquido26
  ***

  Mě tenhle film docela minul.Příběh strašně nezajímavý a jediné dva výraznější momenty byly, když Ďábel plašil psy na honu a potom ten závěr, kterej byl ale zase zbytečně nataženej. Sice nemůžu říct, že jsem se nudil, ale už jsem viděl hodně daleko lepších němejch filmů.(22.5.2010)

 • corpsy
  ***

  Henrik Galeen ( scenár - UPÍR NOSFERATU či GOLEM, AKO PRIŠIEL NA SVET ) a Conrad Veidt ( herec - ORLAKOVE RUKY či KABINET DOKTORA CALIGARIHO ), spojenie ktoré oznamovalo veľa. A možno aj nie. Občas sa aj majster kat utne a aj napriek impozantnému pohľadu kamery sa nieje na čo pozerať. Paradoxné, ale aj pravdivé.(13.10.2015)

 • MaedhRos
  ****

  Rozjezd je relativně pomalý, ale druhá polovina je skvělá a finále nemá chybu. A Veidt je úžasný.(21.8.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace