Pražský student

The Man Who Cheated Life

Drama / Horor

Německá říše, 1926, 91 min

Henrik Galeen

Henrik Galeen ( scenár - UPÍR NOSFERATU či GOLEM, AKO PRIŠIEL NA SVET ) a Conrad Veidt ( herec - ORLAKOVE RUKY či KABINET DOKTORA CALIGARIHO ), spojenie ktoré oznamovalo veľa. A možno aj nie. Občas sa aj majster kat utne a aj napriek impozantnému pohľadu kamery sa nieje na čo pozerať. Paradoxné, ale aj pravdivé.(13.10.2015)

Rozjezd je relativně pomalý, ale druhá polovina je skvělá a finále nemá chybu. A Veidt je úžasný.(21.8.2008)

Mě tenhle film docela minul.Příběh strašně nezajímavý a jediné dva výraznější momenty byly, když Ďábel plašil psy na honu a potom ten závěr, kterej byl ale zase zbytečně nataženej. Sice nemůžu říct, že jsem se nudil, ale už jsem viděl hodně daleko lepších němejch filmů.(22.5.2010)

Nejlepší evropský herec němé éry Conrad Veidt a mefistofelský Werner Krauss, to prostě nemůže dopadnout špatně. Samozřejmě, že Kabinet dr. Caligariho byl jenom jeden a zopakovat se ho už nepodařilo, přesto vznikl poměrně silný film, který stojí právě především na Veidtovi a dalším jeho monstru, tentokrát dvojníkovi. Oproti starší Wegenerově verzi film není tak temný, ale když už se dvojník na scéně objeví, jde z něj strach (vyzdvihl bych třeba scénu, kdy Balduin jde na souboj, před nímž slíbil, že soupeře nezabije - a potká odcházejícího dvojníka a najde už jen mrtvého protivníka). Naproti tomu obě verze kazí pasáže Balduinova dvoření hraběnce a milostný motiv děvečky zamilované do Balduina. Jinak je ale příběh nejlepšího šermíře v Praze nádherný, tragický a temný. "Zde leží Balduin, muž, který bojoval s ďáblem - a prohrál."(4.6.2013)