Reklama

Reklama

Čtyři hodiny v Kapitolu

  • USA Four Hours at the Capitol
Trailer
Dokumentární
USA, 2021, 92 min (Alternativní 88 min, Televizní verze: 52 min)

Režie:

Jamie Roberts

Hrají:

Donald Trump (a.z.)
(další profese)

VOD (1)

Obsahy(1)

Tento strhující dokumentární snímek sleduje útok protestujících na americký Kapitol 6. ledna 2021, kdy se ve Washingtonu shromáždily tisíce příznivců Donalda Trumpa z celé země, aby zabránily potvrzení Joea Bidena jako příštího prezidenta poté, co byl vyhlášen vítězem voleb. Film se zaměřuje na události tohoto dne a přináší dosud neviděné záběry a přímé výpovědi zákonodárců, ochranky, policistů, protestujících a výtržníků, kteří vtrhli do budovy Kapitolu, kde se sčítaly hlasy voličů. Dokument ukazuje, jak rychle se násilí stupňovalo, když byli příslušníci ochranky Kapitolu bezmocní vůči rozzuřenému davu, a některé klíčové okamžiky střetů mezi policisty a protestujícími. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (25)

Slasher 

všechny recenze uživatele

6.1.21 jako traumatický den v kolektivní mysli američanů, ani ne tak z hlediska násilí a reálných rizik, jako spíše trapnosti incidentu, jako zprávě o "stavu Unie" a názorné demonstraci rozkolu ve společnosti, s kořeny v klimatu zlosti a stupidních konspiračních teorií (x). Duch 1776 a původní republikánský ideál, mýtus kradených voleb, lid (jinak: dav buranských vlastenců) bere spravedlnost do vlastních rukou, uvnitř se klepe zástup politických elit, nebožáků z ochranky a kancelářských piček… OK titul jen jako prostá rekapitulace, chtěl bych víc do hloubky, včetně příčin a širších souvislostí. ()

M.i.k.e 

všechny recenze uživatele

zdokumentarizováný prequel Planety opic aneb jak se fandové Oranžgutána nahněvali, že jejich modla nebyla vybrána za krále džungle. Pár dokumentů už se objevilo, takže tenhle souhrn nic nového nepřinese, ale jako sumarizace téhle události je ta fajn a ne úplně příjemné pokoukání. Jako doplněk doporučuji dokument o Q Anon...70% ()

Reklama

Disk 

všechny recenze uživatele

Neuvěřitelně silný dokument a zároveň vzpomínka na jeden z nejostudnějších dnů současných Spojených států. Sledovat doslova v přímém přenosu znovu všechny dostupné záběry z Kapitolu, jak se do kolébky americké demokracie hrne Donaldem Trumpem zmanipulovaný dav, musí snad v každém vyvolat nepříjemné mrazení od zad až po zadek. Něco takového by předtím nikoho nenapadlo. Bohužel tahle událost má tragické následky v podobě smrti pěti lidí a hojného počtu zraněných. Zároveň cítíte bizár z výpovědí Trumpových příznivců, kteří i po delší době s odstupem jsou přesvědčení, že udělali dobře, a na svoje chování jsou hrdí. V kontrastu s těmito "vlastenci" jsou výpovědi policistů i politiků, přičemž většina republikánů po skončení tohoto tragického dne zachovala věrnost Trumpovi a nadále podávala námitky proti volebním výsledkům. Snad se už nikdy nebude opakovat tahle mezinárodní ostuda. ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Dokument o tom, jak dav slušnoameričanů a voličů Kačera vnikl do honosných prostor washingtonského Kapitolu, aby zde zvrátil výsledek ukradených voleb a vyrval Spojené státy z rukou satanistických pedofilů. Problémy filmu jsou dva. 1) Film vznikl moc brzo. Vyšetřování útoku stále probíhá a stále vyplývají na povrch pikantní skutečnosti, třeba o tom, jak Orangutan nařídil odstranění bezpečnostních rámů, protože jemu patrioti se zbraněmi přece neublíží, a to se ve filmu pochopitelně nestihlo zaznamenat. 2) Film se věnuje skutečně pouze samotnému útoku na Kapitol, bez širšího kontextu, co tomu předcházelo. Trumpeta zde úplně chybí. Takže skutečně sledujeme pouze řádící lůzu a občasné mluvící hlavy (policajti, lůzové, zákonodárci), což je na ploše 90 minut trochu únavné, a upřímně, z hlediska nezaujatého diváka se toho tam zas tolik nestalo. Kdo někdy v Kapitolu byl (např. já, pouhý rok před útokem), ať si přidá jednu hvězdičku. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Útok na Kapitol vylíčený zástupci všech zúčastněných stran - útočníky, obránci i politickými cíli. Vlastně tu nemluví snad nikdo, kdo tam tehdy nebyl, s čestnou výjimkou těch, kteří kvůli útoku o někoho přišli. Nekouká se na to příjemně, vlastně celou dobu zůstává rozum stát nad tím, jak k tomu mohlo dojít a zároveň ve vzduchu visí i možnost, že to snadno mohlo dopadnout mnohem hůř. Tuto možnost naznačují policisté a vysvětlují tak, proč tváří v tvář rozvášněnému davu nesáhli po střelných zbraních, ani aby vystřelili do vzduchu a to i když dav vtrhl do vládní budovy, což byl podle mě čistý terorismus. Celá čtyřhodinová bitva je tak (naštěstí) jen velkou strašidelnou a vyčerpávající pošťuchovanou a pokřikovanou, na jejímž konci si lůza v dobytém Kapitolu dá pár jointů, udělá pár selfíček a odtáhne domů, aniž by čehokoli reálně dosáhla nebo litovala. Třeba mnoha zranění nebo pár zemřelých lidí (plus pár zasahujících policistů později spáchalo sebevraždu). ()

Galerie (8)

Reklama

Reklama